TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Авто Плус

Маркионе одби да го продаде Јеер на Кинезите

Авто Плус - пред: 40 мин

FCA нема намера да продава делови од компанијата, ниту пак ќе бара договор со кинеските компании кандидати за купување Jeep, бидејќи американската марка е многу важна за идниот профит на концернот Италијанскиот шеф на FCA е во „полн налет“ оваа ...

Нов автомобилски бренд се појави во Северна Кореја

Авто Плус - пред: 2 часа

Нова автомобилска марка, Naenara, се појави во Северна Кореја, со модели опремени со богата опрема Гамата на новиот бренд ќе вклучува автомобили, кросовери, компактни и средни автобуси, како и мали камиони.

62 поврзани вести »

Volvo создаде прв еколошки неутрален погон

Авто Плус - пред: 4 часа

Шведската компанија Volvo постигна еколошка неутралност во еден од нејзините производни центри Ова е првиот погон со ваков статус на Volvo. Стратегијата на компанијата, која е во сопственост на кинескиот гигант Geely, е сите нејзини производни ...

11 поврзани вести »

Без Opel на салонот во Женева?!

Авто Плус - пред: 5 часа

Германската компанија Opel нема да учествува на претстојниот салон на автомобили во Женева, во март Веста официјално беше потврдена од портпаролот на РЅА. По моќната моделска офанзива во 2017, оваа година Opel нема да поднесува нови остварувања, ...

5 поврзани вести »

Дуел на гигантите: Федерер наспроти Х-класа

Авто Плус - пред: 15 часа

Mercedes објави забавно видео, на кое се прикажува како големиот Федерер се подготвува за новите предизвици со тренинг против новата X-Class?! Во зависност од опремата, Mercedes X-класа може да се подготви за различни видови на употреба.

Петерхансел подобар од Ал-Атија за нова етапна победа

Авто Плус - пред: 19 часа

По откажувањето на деветтата етапа на релито Дакар натпреварувачкиот дел продолжи во Аргентина, со 372 километри специјална етапа од Салта до Белен, каде температурите достигнаа 40 степени во сенка, сосема различно за натпреварувачите од изминатите ...

5 поврзани вести »

Land Rover со лимитирана серија Defender Works V8

Авто Плус - пред: 19 часа

Land Rover ќе ја понуди специјалната лимитирана серија Defender Works V8, во која ќе бидат вклучени максимум 150 возила и со која компанијата ја одбележува својата 70-годишнина Специјалниот Defender Works V8 е опремен со 5.0 литарски бензински V8 ...

3 поврзани вести »

Израелскa компанија ќе нуди беспилотни возила со радарска контрола

Авто Плус - пред: 20 часа

Израелската компанија Vayyar претстави систем за управување на беспилотни возила, која се базира на технологија развиена во 60-тите години на минатиот век За создавање е употребена технологијата UWB (Ultra-Wide Band), која пред половина век е ...

Американски електричен модел со автономија од 300 km

Авто Плус - пред: 21 часа

Американската компанија Vanderhall Motor од Јута го претстави својот нов модел, електричeн автомобил на три тркала, спортскиот Edison2 Ова остварување е „наследник“ на моделите Laguna и Venise.

Детроит 2018: Новиот Hyundai Veloster поагресивен и помоќен

Авто Плус - 17.01.2018

Hyundai ја претставува новата генерација Veloster на салонот во Детроит Машината ја задржува конфигурацијата на своите врати 2 + 1, односно од страната на совозачот има две врати за да го олесни пристапот до задните седишта.

3 поврзани вести »

Детроит 2018: Nissan импресионира со концептот Xmotion

Авто Плус - 17.01.2018

Nissan претстави импресивна концептна изведба- Xmotion за време на меѓународниот салон во Детроит и со негова помош навестува револуционерен компактен SUV на марката Nissan Xmotion е со специфични седишта, конфигуриран во три реда, а за неговиот ...

2 поврзани вести »

Сите почести за Honda Accord, Volvo XC60 и Lincoln Navigator

Авто Плус - 17.01.2018

Традиционално во пресрет на автосалонот во Детроит организаторите ги објавија победниците на годишниот конкурс „Најдобар автомобил на Северна Америка“ (The North American Car, Utility and Truck of the Year) Според изборот на жирито, титулата кај ...

3 поврзани вести »

Лидерот на Дакар Карлос Саинс казнет!

Авто Плус - 16.01.2018

Карлос Саинс, кој води во генералниот поредок кај автомобилите на релито Дакар е санкциониран со десет минути од страна на организаторите, по жалбата на крос-возачот во конкуренција со АТВ-машините Кис Кулајн Според него Саинс возел опасно кај ...

5 поврзани вести »

Деветтата фаза на релито Дакар е откажана

Авто Плус - 16.01.2018

Директорот на релито Дакар, Марк Кома, објави дека деветтата фаза од трката е откажана од безбедносни причини Во текот на денот, се очекува дека ќе има бури и поројни дождови, а Шпанецот изјави за медиумите дека не сака да ги ризикува животите на ...

5 поврзани вести »

Macan генерира половина од продажбата на Porsche во 2017

Авто Плус - 16.01.2018

Porsche објави дека со 246.375 продажби во текот на изминатата година, компанијата забележа раст во реализацијата од 4% во однос на 2016 Главниот “виновник” за подобрување на пазарната претставување на Porsche е новата Panamera, чија побарувачка е ...

BMW Group е број 1 во премиум хибридни и електрични возила

Авто Плус - 16.01.2018

Во 2018 година, германскиот концерн BMW Group успеа да продаде 103.080 електрични возила Благодарение на двете марки – BMW и MINI, германскиот производител успеа да продаде на пазарот во Европа повеќе хибриди и електрични возила од сите други ...

11 поврзани вести »

Groupe Renault петта година по ред со раст

Авто Плус - 16.01.2018

Groupe Renault објави дека 2017 година ја завршила со 3.761.634 продажби, што претставува раст во реализацијата од 8,5% Од Groupe Renault коментираат дека марките Renault и Dacia регистрираа рекордно пазарно претставување минатата година, а ...

5 поврзани вести »