TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Авто Плус

Транспортниот сектор во Европа и САД со помалку автомобили до 2030

Авто Плус - пред: 14 часа

Според студијата на PwC, автомобилскиот сектор е на работ на сериозни промени PwC коментираше дека како резултат на иновативните концепти за споделени патувања, лично сопствените возила може да се намалат од 280 на 200 милиони во Европа и од 270 на ...

Маркионе одби да го продаде Јеер на Кинезите

Авто Плус - пред: 16 часа

FCA нема намера да продава делови од компанијата, ниту пак ќе бара договор со кинеските компании кандидати за купување Jeep, бидејќи американската марка е многу важна за идниот профит на концернот Италијанскиот шеф на FCA е во „полн налет“ оваа ...

7 поврзани вести »

Нов автомобилски бренд се појави во Северна Кореја

Авто Плус - пред: 17 часа

Нова автомобилска марка, Naenara, се појави во Северна Кореја, со модели опремени со богата опрема Гамата на новиот бренд ќе вклучува автомобили, кросовери, компактни и средни автобуси, како и мали камиони.

58 поврзани вести »

Volvo создаде прв еколошки неутрален погон

Авто Плус - пред: 19 часа

Шведската компанија Volvo постигна еколошка неутралност во еден од нејзините производни центри Ова е првиот погон со ваков статус на Volvo. Стратегијата на компанијата, која е во сопственост на кинескиот гигант Geely, е сите нејзини производни ...

2 поврзани вести »

Без Opel на салонот во Женева?!

Авто Плус - пред: 20 часа

Германската компанија Opel нема да учествува на претстојниот салон на автомобили во Женева, во март Веста официјално беше потврдена од портпаролот на РЅА. По моќната моделска офанзива во 2017, оваа година Opel нема да поднесува нови остварувања, ...

4 поврзани вести »

Дуел на гигантите: Федерер наспроти Х-класа

Авто Плус - 17.01.2018

Mercedes објави забавно видео, на кое се прикажува како големиот Федерер се подготвува за новите предизвици со тренинг против новата X-Class?! Во зависност од опремата, Mercedes X-класа може да се подготви за различни видови на употреба.

Петерхансел подобар од Ал-Атија за нова етапна победа

Авто Плус - 17.01.2018

По откажувањето на деветтата етапа на релито Дакар натпреварувачкиот дел продолжи во Аргентина, со 372 километри специјална етапа од Салта до Белен, каде температурите достигнаа 40 степени во сенка, сосема различно за натпреварувачите од изминатите ...

4 поврзани вести »

Land Rover со лимитирана серија Defender Works V8

Авто Плус - 17.01.2018

Land Rover ќе ја понуди специјалната лимитирана серија Defender Works V8, во која ќе бидат вклучени максимум 150 возила и со која компанијата ја одбележува својата 70-годишнина Специјалниот Defender Works V8 е опремен со 5.0 литарски бензински V8 ...

3 поврзани вести »

Израелскa компанија ќе нуди беспилотни возила со радарска контрола

Авто Плус - 17.01.2018

Израелската компанија Vayyar претстави систем за управување на беспилотни возила, која се базира на технологија развиена во 60-тите години на минатиот век За создавање е употребена технологијата UWB (Ultra-Wide Band), која пред половина век е ...

Американски електричен модел со автономија од 300 km

Авто Плус - 17.01.2018

Американската компанија Vanderhall Motor од Јута го претстави својот нов модел, електричeн автомобил на три тркала, спортскиот Edison2 Ова остварување е „наследник“ на моделите Laguna и Venise.

Детроит 2018: Новиот Hyundai Veloster поагресивен и помоќен

Авто Плус - 17.01.2018

Hyundai ја претставува новата генерација Veloster на салонот во Детроит Машината ја задржува конфигурацијата на своите врати 2 + 1, односно од страната на совозачот има две врати за да го олесни пристапот до задните седишта.

2 поврзани вести »

Детроит 2018: Nissan импресионира со концептот Xmotion

Авто Плус - 17.01.2018

Nissan претстави импресивна концептна изведба- Xmotion за време на меѓународниот салон во Детроит и со негова помош навестува револуционерен компактен SUV на марката Nissan Xmotion е со специфични седишта, конфигуриран во три реда, а за неговиот ...

2 поврзани вести »

Сите почести за Honda Accord, Volvo XC60 и Lincoln Navigator

Авто Плус - 17.01.2018

Традиционално во пресрет на автосалонот во Детроит организаторите ги објавија победниците на годишниот конкурс „Најдобар автомобил на Северна Америка“ (The North American Car, Utility and Truck of the Year) Според изборот на жирито, титулата кај ...

3 поврзани вести »