TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Бизнис Инфо

Како да знаете дали шефот ви верува

Бизнис Инфо - пред: 31 мин

Фото: Pexels Добивате измешани сигнали од вашиот претпоставен. Не сте сигурни дали ви верува или пак сте само една пречка во остварување на неговата замисла. Следниве неколку знаци ќе ви помогнат да дознаете.

Роденденот на мојата мајка

Бизнис Инфо - пред: 2 часа

Фото: Youtube Познатиот бренд Cadbury направи прекрасна реклама во којашто се истакнуваат добрите дела што ги прават луѓето. Главен протагонист е едно мало девојче што сите предмети што ги има во нејзината чантичка ги дава за да купи чоколадо за ...

Охридска банка: Можни прекини во електронското и мобилното банкарство

Бизнис Инфо - пред: 2 часа

Охридска банка Сосиете Женерал информира дека поради планирани системски интервенции, можни се прекини во електронското и мобилното банкарство, стои во соопштението . Прекините се можни денеска со почеток во 21 часот.

Корисниците на Airbnb ќе плаќаат помала сума за резервации

Бизнис Инфо - пред: 2 часа

Фото: Pixabay Airbnb претстави нова услуга за своите корисници, наречена Pay Less Up Front со којашто се олеснува начинот на плаќање, пишува Tech Crunch . Досега клиентите мораа да ја платат целата сума однапред, што не беше најдобра опција за оние ...

Австралија: Вештачки опрашувач на пчели ги спојува технологијата и екологијата

Бизнис Инфо - пред: 3 часа

Фото: Youtube Австралијанецот Мајкл Кенди креираше синтетички опрашувач што на вештачки начин ги опрашува пчелите, вклучувајќи ги во репродуктивниот систем на локалната флора, пишува Designboom .

Соберете пред сите – нов производ на Стопанска банка Битола

Бизнис Инфо - пред: 4 часа

Соберете пред сите е еден од производите на Стопанска банка а.д. Битола што на клиентите им нуди соодветно решение при вложување на нивните средства. “Овој производ овозможува сите предности од орочување на вашите пари да ги почувствувате во ...

4 поврзани вести »

Стопанска банка повеќе нема да ја развива m-banking апликацијата на Windows mobile

Бизнис Инфо - пред: 4 часа

Стопанска банка во иднина нема повеќе да ја развива својата m – banking апликација на Windows mobile, стои во соопштението . “Согласно трендовите и згаснувањето на Windows како мобилна платформа, ќе се насочиме кон подобрување и дополнителен развој ...

Што е дисконт?

Бизнис Инфо - пред: 5 часа

Фото: Pixabay Во основа, под овој поим се подразбира намалување на цената што може да биде вообичаена, одредена или очекувана. Дисконтот претставува попуст на финалната продажна цена што им се одобрува на купувачите поради одредени причини, како што ...

Ford ќе вложи 11 милијарди долари во електрични возила до 2022 година

Бизнис Инфо - пред: 5 часа

Фото: Pixabay Американскиот производител на автомобили Ford ќе вложи 11 милијарди долари во електрични автомобили до 2022 година. Ова е повеќе од двојно од претходно планираната сума од 4,5 милијарди, пишува BBC .

4 поврзани вести »

LogicInk – лепенка што покажува кога е време да се тргнете од сонце

Бизнис Инфо - пред: 6 часа

Фото: LogicInk LogicInk UV е лепенка што се става на кожата, не пропушта вода, може да се мачка со заштитна крема и покажува кога сте ја добиле потребната количина на сонце. Направена е од специјално мастило што реагира на сончеви зраци.

Lego и Tencent ќе креираат онлајн игри за деца

Бизнис Инфо - пред: 6 часа

Фото: Pixabay Данскиот производител на играчки, Lego склучи партнерство со кинескиот интернет гигант Tencent, со цел да креират онлајн игри и социјална мрежа за децата во Кина, јавува Reuters .

2 поврзани вести »

Пазарџиите ќе добиваат лиценци од Комората на трговци

Бизнис Инфо - пред: 7 часа

Фото: Pixabay На пазарите во Македонија ќе нема фискализација сè до влез на државата во ЕУ, а регистрацијата на фирма нема да биде преку Централен регистар, туку со лиценци што ќе ги издава Комората на трговци.

25 поврзани вести »

Извозот на мед во Турција порасна за 60% во 2017 година

Бизнис Инфо - пред: 7 часа

Фото: Pixabay Извозот на мед во Турција забележа пораст од 60% во текот на 2017 година, пишува агенцијата Анадолија . Приходите од извоз на мед од Турција лани достигнаа ниво од 23,8 милиони евра, а беше реализиран во 45 земји во светот.

Типови на личности со кои е тешко да се работи

Бизнис Инфо - 15.01.2018

Фото: Pixabay Водењето на бизнис би било полесно ако не треба да менаџирате со луѓе. Колку компанијата е поголема, толку е потешко да се надгледува секој вработен. Успехот доаѓа кога постои добра работна средина и тимот меѓусебно соработува.

Shell – паметен часовник што се претвора во смартфон

Бизнис Инфо - 15.01.2018

Фото: Youtube Shell е паметен часовник што по потреба се трансформира во целосно функционален смартфон. Кога корисникот ќе посака да го користи како телефон, треба само да притисне копче и уредот се претвора во 4G Android смартфон.

Кина ќе пошумува земјиште со големина колку Ирска

Бизнис Инфо - 15.01.2018

Фото: Pixabay Кина планира да пошуми нови површини со дрвја коишто ќе покриваат најмалку 6,6 милиони хектари земја или колку што е површината на Ирска, пишува Telegraph . Ова е еден од последните обиди на земјата во борба против загадување на ...

Kaspersky Lab ги открива најголемите дилеми на луѓето поврзани со нивните лозинки

Бизнис Инфо - 15.01.2018

Фото: Pixabay Модерниот начин на живот секојдневно налага најавување на онлајн сметки, почнувајќи од префрлање пари на банкарски сметки, купување преку интернет, проверка на времето или резервација на такси.

Индикатор на доверба во преработувачката индустрија во декември

Бизнис Инфо - 15.01.2018

Фото: Pixabay Според оценката на раководителите на деловните субјекти, индикаторот на доверба во преработувачката индустрија во декември 2017 година е за 0,2 процентни поени повисок во однос на претходниот месец, а во однос на декември 2016 година е ...

4 поврзани вести »

Temasek и Kuehne + Nagel заеднички вложуваат во технологија за логистички решенија

Бизнис Инфо - 15.01.2018

Фото: Kuehne + Nagel Инвестициската компанија Temasek, со седиште во Сингапур, и водечката логистичка компанија Kuehne + Nagel, потпишаа Меморандум за разбирање со цел заедничко инвестирање во рана фаза на стартапи што развиваат технологија за ...

Bell – електрично самоуправувачко такси наменето за потребите на Uber

Бизнис Инфо - 15.01.2018

Фото: Bell helicopter Производителот на воздушни летала Bell Helicopter дизајнираше електрично, самоуправувачко такси возило наменето за такси компанијата Uber, пишува Dezeen . Такси компанијата планира до 2020 година да воведе воздушна такси услуга ...

2 поврзани вести »