TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Бизнис Вести

НОВА Логистика оди во стечај И сеуште манипулира со кавадаречките транспортери?

Бизнис Вести - пред: 59 мин

Иако се најавуваат подобри денови за ФЕНИ и започнување на производството се очекува секој момент, со што на фабриката, а пред се на вработените конечно им се насмевнува посветла иднина, според нашите извори и актуелните состојби на терен, има и ...

12 поврзани вести »

Се отвора канцеларија на УЈП во Општина Аеродром

Бизнис Вести - пред: 10 часа

Управата за јавни приходи (УЈП) во периодот од 26 февруари до 16 март, ќе врши прием на годишните даночни пријави за 2017 година во просториите на Општина Аеродром. УЈП обезбеди просторија во Општината и свој кадар што ќе го врши приемот на ПДД – ...

56 поврзани вести »

Погледнете како Стоби Флипс патуваше до вселената (Видео)

Бизнис Вести - 23.02.2018

Стоби Флипс, брендот број еден во Македонија, се вивна во вселената и го освои и овој простор. Компанијата Витаминка го лансира Стоби Флипс во вселената со цел да го заземе и последниот простор кој остана недопрен од него.

24 поврзани вести »

Mанифестaција посветена на културното наследство на УНЕСКО, мартинките, ќе се одржи во Скопје

Бизнис Вести - 23.02.2018

Традиционалната манифестација „Среќна Баба Марта 2018“ на која ќе бидат изложени рачно изработени мартинки од Македонија, Бугарија и Романија ќе биде отворена на 26 февруари во 10 часот на првиот кат во трговскиот центар „Рамстор мол“ во Скопје.

12 поврзани вести »

Стоби Флипс – Прв македонски бренд во вселената

Бизнис Вести - 23.02.2018

Стоби Флипс, брендот број еден во Македонија, се вивна во вселената и го освои и овој простор. Компанијата Витаминка го лансира Стоби Флипс во вселената со цел да го заземе и последниот простор кој остана недопрен од него.

24 поврзани вести »

Здружението на информатичко-комуникациските технологии расправаше за предложените измени на Законот за аудио и ...

Бизнис Вести - 23.02.2018

На 23.02.2018 година, Здружението на информатичко-комуникациските технологии при Стопанската комора на Македонија одржа седница и расправаше за предложените измени на Законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги.

10 поврзани вести »

МТСП ќе поднесе кривична пријава против 11 лица од надлежните установи во врска со случајот Р.И.

Бизнис Вести - 23.02.2018

Врз основа на записникот и извештајот од извршениот вонреден инспекциски надзор од страна на Социјалната инспекција при МТСП, Министерството ќе поднесе кривична пријава до ОЈО против одговорните лица во Центарот за социјална работа – Скопје за ...

44 поврзани вести »

Се огласија кладилниците Моцарт во врска добивката од околу 550.000 евра за прилепчанецот Ване Лескоски

Бизнис Вести - 23.02.2018

Кладилниците Моцарт вчера ја исплатија најголемата премија во Европа како со-однос во висина на уплатено ливче и остварена добивка! Државата Македонија наплати во својот буџет околу 3,5 милиони денари на име на персонален данок на приход од оваа ...

12 поврзани вести »

Volkswagen Golf, Polo и Up! избрани за „Best Cars 2018“ Tiguan и T-Roc исто така се искачија на подиумот

Бизнис Вести - 23.02.2018

Читателите на списанието „Auto Motor und Sport“ ги прогласија Golf, новото Polo и Up! за „ Best Cars 2018“ во нивните категории. Не помалку од три модели на Volkswagen обезбедија една од најзначајните награди на годината.

13 поврзани вести »

Советот на НБРМ ги разгледа и усвои финансиските извештаи и Годишната сметка за 2017 година

Бизнис Вести - 23.02.2018

Советот на Народната банка на Република Македонија денес ја одржа својата четврта седница, на која беа разгледани и усвоени Финансиските извештаи на Народната банка на Република Македонија и Годишната сметка за 2017 година, коишто беа предмет на ...

10 поврзани вести »

УЈП Со дополнителни шалтери за поднесување на Годишна даночна пријава

Бизнис Вести - 23.02.2018

Со цел доближување на услугите до даночните обврзници и избегнување на метежите, покрај шалтерите лоцирани во сутеренот во Регионалната дирекција Скопје (ул. 11 Октомври број 27 / спроти Даре Џамбаз), Управата за јавни приходи отвори и дополнителни ...

56 поврзани вести »

Американска телевизија го прикажа Маврово во вистинско светло

Бизнис Вести - 23.02.2018

Американската телевизиска програма „Right this Minute“ го прикажа светлечкото шоу на ноќно спуштање за време на Хуманитарниот велеслалом по ски патеките во Маврово, каде скијачите и сноу бордерите се симнуваат со бакљи со црвена и жолта боја.

12 поврзани вести »

МТСП: Обезбедени 486 вработувања на неопределено време во градинките

Бизнис Вести - 23.02.2018

Министерството за труд и социјална политика известува дека 226 работни места во детските градинки, на кои повеќе години се вработувал кадар на определено време, се конечно сигурни. Министерството за труд и социјална политика обезбеди согласност од ...

Дали со продажбата на милионскиот имот Скопски пазар ќе враќа долгови?

Бизнис Вести - 23.02.2018

Во изминатите четири години некогашниот трговски гигант Скопски Пазар продал или заложил недвижнини во вкупна вредност од околу милиони денари, или 9 милиони евра, покажуваат податоците од финансиските и ревизорските извештаи на компанијата.

8 поврзани вести »

Вработен во ЈП „Македонски шуми заработи кривична пријава за злоупотреба на службената положба

Бизнис Вести - 23.02.2018

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Делчево поднесе кривична пријава против М.Ј. (53) од с. Саса, општина Македонска Каменица, поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела „злоупотреба на службената положба и ...

4 поврзани вести »

Богдановиќ и Еснафот на старата скопска чаршија потпишаа меморандум за соработка

Бизнис Вести - 23.02.2018

Општина Центар и Еснафот на старата скопска чаршија потпишаа меморандум за соработка со цел заеднички да делуваат во јакнење на меѓусебните односи, заеднички настап и за подобрување на условите за работа на занаетчиството.

16 поврзани вести »

Општина Крива Паланка беше домаќин на тимовите имплементација на прекуграничниот ЕУ проек ,,Туризам без граници“

Бизнис Вести - 23.02.2018

Во текот на вчерашниот ден, општина Крива Паланка беше домаќин на тимовите имплементација на прекуграничниот ЕУ проек ,,Туризам без граници“. Овој проект е финансиран од Европската унија преку програмата за прекугранична соработка помеѓу ...

Анѓушев: Планот за економски раст поддржува резултати – Македонија е земја на знаење и технологија, а не на евтина ...

Бизнис Вести - 23.02.2018

Сите домашни и странски компании што ги задоволуваат условите ќе можат да добијат субвенции од мерките за економски раст изјави заменик претседателот на Владата задолжен за економски прашања, д-р Кочо Анѓушев во Отворено студио на ТВ Телма.

20 поврзани вести »

По подолг мониторинг уловена е Маја, балканскиот рис (Фотографии)

Бизнис Вести - 23.02.2018

По подолг мониторинг на Програмата за заштита на балканскиот рис, сликана е Маја. Нема ништо подобро од повторното откривање на нашата сакана женка по една година следење. Маја беше фатена на 18 март минатата година и беше добра девојка која ни ...

3 поврзани вести »

Пратеникот Амди Бајрам го испофали премиерот Зоран Заев

Бизнис Вести - 23.02.2018

Пратеникот Амди Бајрам на седницата за пратенички прашања го испофали премиерот Зоран Заев, кој му одговори на пратеничките прашања за споменик на Есма Реџепова, за сиромаштијата и за девојчето од „Домот „25“ мај“.

3 поврзани вести »