TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Бриф

Николовски: Новиот предлог-закон за тутун наскоро на јавна расправа, се предвидува укинување на евидентните листови

Бриф - пред: 3 часа

Новиот закон за тутун е во завршна фаза и деновиве ќе се обликува предлог-текстот кој веднаш ќе се најде на јавна расправа, изјави министерот за земјоделство шумарство и водостопанство Љупчо Николовски вечерва во Прилеп на трибина со ...

5 поврзани вести »

Кралицата Елизабета до Ана Винтур на модна ревија во Лондон

Бриф - пред: 4 часа

Кралицата Елизабета присуствуваше на ревија во рамките на Лондонската модна недела. Нејзиното гостување на шоуто на Ричард Квин било чувано во тајност до последен момент. Кралицата (91) седеше во првиот ред до Ана Винтур, главната уредничка на „Вог“.

3 поврзани вести »

Тешка сообраќајка кај Хотел Александар Палас

Бриф - пред: 4 часа

Денес во 16:00 часот се случи тешка сообраќајна незгода на Бул. 8 ми Септември поточно пред Хотел Александар Палас. Има повредени кој се пренесени во Градска болница неофицијално 24 инфо дознава од очевидци на настанот.

23 поврзани вести »

13 годишно девојче трипати силувано: За 500 евра, таткото не можел да го докаже случајот

Бриф - пред: 4 часа

На прв поглед, оваа зграда изгледа како институција во која треба да има деца, но приказната зад овие ѕидови е сосем поинаква. Ова момче кое седи во ходникот на Домот „25 Мај“ и пуши цигара како возрасен маж, има само 13 години.

91 поврзани вести »

Безбедноста на храната почнува на фармите, идентификацијата и регистрацијата на животните клучна алатка

Бриф - пред: 4 часа

Во полн ек се активностите кои ги спроведува Агенцијата за храна и ветеринарство за добивање на дозвола за извоз на свежо свинско месо на европскиот пазар. Оваа и идната година акцент ќе се стави на зајакнување на биосигурносните мерки на фармите, а ...

21 поврзани вести »

Уницеф: Македонија е втора по смртност кај новороденчињата во Европа

Бриф - пред: 4 часа

Во Македонија едно од 120 новороденчиња починува во периодот до 28 денови од раѓањето, а со тоа земјата е на 105-то место од вкупно 184 земји, во светот, покажува извештајот на УНИЦЕФ. Земјава, според податоците на УНИЦЕФ е втора по смртност кај ...

40 поврзани вести »

Сител 3 остана без дозвола за емитување

Бриф - пред: 5 часа

Агенцијата за АВМУ донесе одлука за одземање на дозволата за телевизиско емитување на телевизијата Сител 3. Одлуката е донесена поради неплатен годишен надоместок за дозвола за телевизиско емитување во законски утврдениот рок.

9 поврзани вести »

„Гардијан“: Холандија станува „нарко држава“

Бриф - пред: 5 часа

Холандија се повеќе станува „нарко држава“, бидејќи полицијата не може да се справи со растот на паралелната криминална економија, оценува лондонски „Гардијан“. Весникот наведува дека официјалните податоци покажуваат пад на криминалот, но според ...

7 поврзани вести »

Анѓушев: 2018 и 2019 се години кога треба да се препознаат можностите и да се реализираат нови инвестиции

Бриф - пред: 6 часа

Заменик претседателот на Владата на Република Македонија, задолжен за економски прашања, д-р Кочо Анѓушев присуствуваше на „Работната средба за презентација на активностите на Клубот на консултанти“ при Стопанската комора на Македонија.

58 поврзани вести »

Забрана за сообраќај на тешки товарни возила

Бриф - пред: 6 часа

На планинскиот премин Стража поради врнежи од снег, од 19:10 часот е воведена забрана за сообраќај на тешки товарни ...

73 поврзани вести »

Владата ја усвои стратегијата за реформа на јавната администрација

Бриф - пред: 7 часа

Владата на денешната 55. седница ја разгледа и усвои „Стратегијата за реформа на јавната администрација 2018-2022 година“ и го прифати Акцискиот план за спроведување на стратегијата. Како што се наведува во соопштението од Владата, реформата во ...

9 поврзани вести »

Владата предложи нов закон за бесплатна правна помош

Бриф - пред: 7 часа

На денешната седница Владата го разгледа и утврди Предлог-законот за бесплатна правна помош и изменте и дополнувањата на Законот за електронско управување. Законите ќе бидат доставени до Собранието за натамошна постапка.

11 поврзани вести »

Собранието доби тројца потпретседатели

Бриф - пред: 7 часа

Пратениците Фросина Ременски од СДСМ, Горан Мисовски од НСДП и Весел Мемеди од НДП положија предмалку свечена заклетва, откако владејачкото мнозинство успеа денеска да обезбеди кворум за нивниот избор за потпретседатели на парламентот.

43 поврзани вести »

Пред средбата со Заев, Меркел му телефонираше на Ципрас

Бриф - пред: 7 часа

Ден пред најавената средба меѓу премиерот Зоран Заев и германската канцеларка, Ангела Меркел, таа имаше телефонски разговор со грчкиот премиер Алексис Ципрас. Се дознава дека тема било прашањето на името, при што Ципрас ја истакнал потребата за ...

39 поврзани вести »

Џафери до координаторот на пратеничката група на ДУИ: Ејуп каде ти се пратениците?

Бриф - пред: 11 часа

По две недели пауза, Собранието денеска одржа пленарна седница на која пратениците гласаа за осум закони по скратена постапка, но со потешкотии во обезбедувањето на кворум бидејќи пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и покрај координациите одлучија и понатаму ...

56 поврзани вести »

Владата го усвои Предлог-законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги

Бриф - пред: 11 часа

Владата на Република Македонија на својата 55-та седница попладнево го усвоила Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги (АВМУ), извести на Твитер-профилот портпаролот на Владата, Миле ...

29 поврзани вести »

Силувал млади фудбалери: Овој тренер е педофилот наречен „олицетворение на ѓаволот“

Бриф - пред: 11 часа

Поранешниот фудбалски тренер Бери Бенел е осуден на 31 година затвор за сексуално злоставување момчиња. Судијата при изрекување на казната, го нарекол Бенел за „олицетворение на ѓаволот“. Тој е осуден за сексуален напад на 12 момчиња на возраст од ...

7 поврзани вести »

Познатата водителка која сите ја сакаат се враќа на малите екрани

Бриф - пред: 11 часа

Катарина Шишмановиќ некогаш беше заштитен знак за емисијата „Се за љубов“ и за многумина омилена водителка. Пред две години таа ја раскина четири годишната врска со директорот на продукциската куќа „Емоушн“, Горан Стаменковиќ, по што одлучи да се ...

7 поврзани вести »

Во Силк Роуд Банка исплата на пензиите секој први во месецот

Бриф - пред: 12 часа

Силк Роуд Банка АД Скопје почнувајќи од март ќе врши исплата на пензиите секој први во месецот. Доколку, пак, први е неработен ден (викенд или празник) исплатата на пензиите ќе се врши веднаш во првиот нареден работен ден, соопшти банката.

4 поврзани вести »

До крајот на февруари, ЕЛЕМ со тендер за купување сопствена механизација

Бриф - пред: 12 часа

АД ЕЛЕМ денеска соопшти дека во завршна фаза е тендерската документација за купување на сопствена механизација за ископ на јаглен во РЕК Битола со што ќе се елиминира или ќе се сведе на минимум ангажирањето на надворешни фирми.

27 поврзани вести »