TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

CivilMedia

Формирана нова партија: Граѓанско Демократска Унија

CivilMedia - пред: 2 часа

Во хотелот Мериот, денеска се одржа основачкото собрание на новата партија Граѓанско Демократска Унија, за претседател на партијата е избран Петар Колев кој до неодамна беше претседател на организацијата „Македонско-Бугарско пријателство“.

23 поврзани вести »

Според податоци од излезност на руски центар за јавно мислење – Путин е реизбран за шеф на државата

CivilMedia - пред: 2 часа

Владимир Путин е реизбран убедливо за нов шестгодишен мандат на изборите за претседател на Русија, објави рускиот Центар за јавно мислење (VTsiOM). Податоците се врз база на излезноста, јави АФП.

91 поврзани вести »

Пронајдени остатоци од потоната едрилица од 19 век

CivilMedia - пред: 3 часа

Остатоци од едриличарскиот брод „Лизи Труп“ се пронајдени кај западниот брег на езерото Мичиген. Здружението за потрага по остатоци од бродови во Мичиген соопшти дека трупот на бродот потонат 1873 година лежи на дното од езерото на околу 25 ...

3 поврзани вести »

Израелскиот „комарец“ краде податоци од компјутер без интернет

CivilMedia - пред: 3 часа

Израелски научници од Универзитетот Бен Гурион покажаа дека за упад во компјутер и кражба на податоци не е потребно тој да биде поврзан со интернет. Тие развија нова метода наречена „air-gap“ што овозможува размена на податоци меѓу два неповрзани ...

8 поврзани вести »

Села: Не се враќаме во Влада, но во политиката нема „не“

CivilMedia - пред: 4 часа

Лидерот на Алијанса за Албанците, Зијадин Села, во интервју за Радио Слободна Европа вели дека нема да се вратат во Владата бидејќи станува збор за достоинство. – Не верувам дека таква шанса да се вратиме во Влада ќе има, бидејќи се работи за ...

23 поврзани вести »

Мицкоски: Ахмети турка еднонационална агенда

CivilMedia - пред: 4 часа

Христијан Мицкоски денеска на прес-конференција рече дека ВМРО-ДПМНЕ не стои зад протестите за Законот за јазици. Одговорајќи на новинарско прашање, не откри кога ќе почнат протестите што ги најавува неговата партија.

45 поврзани вести »

Протест против законот за употреба на јазиците

CivilMedia - пред: 4 часа

Пред Владата на РМ денеска се одржа протест против законот за употреба на јазиците, што македонското Собрание го донесе на 14-ти март. Присутните граѓани се собраа да го искажат својот револт против овој закон и му порачаа на претседателот Иванов да ...

100 поврзани вести »

Дерала: Стоп за неказнивоста!

CivilMedia - пред: 8 часа

ЦИВИЛ организираше тркалезна маса на тема „Има ли слобода во Македонија?“, посветена на слободата на изразувањето и медиумските слободи. Џабир Дерала, претседател на ЦИВИЛ -Центар за слобода, го презентираш проектот „Од разбирање до одбрана“, ...

2 поврзани вести »

Низ Македонија ќе транзитира природен гас за развој на инфраструктурата во Западен Балкан

CivilMedia - пред: 9 часа

Работна група составена од членови на државното акционерско друштво, Македонски енергетски ресурси (МЕР) и грчката компанија за управување на систем за пренос на природен гас во Грција (ДЕСФА) разговараат и ги утврдуваат временската рамка и деталите ...

23 поврзани вести »

Обид за хакирање на сајтот на руската Централна изборна комисија

CivilMedia - пред: 9 часа

Сајтот на руската Централна избирачка комисија бил под хакерски напад од ај-пи адреси од 15 држави. Тоа го изјави претседателката на ЦИК, Ела Памфилова. Таа рече дека денеска меѓу два и пет часот ноќеска бил регистриран напад врз сајтот на ...

11 поврзани вести »

Домашната градежна индустрија притисната од неконтролиран увоз

CivilMedia - пред: 13 часа

Домашната индустрија на градежни материјали (цемент, гипсани, туларски, битоменски производи…) се соочува со голема конкуренција со ниски цени од неконтролиран увоз од Србија, Бугарија, Албанија, Грција… На таквата конкуренција не може да одговори ...

4 поврзани вести »

Најоштетени крајбрежните објекти од Канео до градскиот плоштад

CivilMedia - пред: 13 часа

По вчерашното невреме во Охрид заседаваше Кризниот штаб на градот кој констатирал дека најголеми оштетувања од големите бранови предизвикани од силниот ветер има на крајбрежните објекти на потегот од Канео до градскиот плоштад.

45 поврзани вести »

„Мајчин јазик“ концертно претставен во Скопје

CivilMedia - пред: 13 часа

Влатко Стефановски синоќа во Македонската филхармонија концертно го промовираше „Мајчин јазик“- негов прв соло акустичен албум кој содржи инструментални верзии на македонски народни песни.

26 поврзани вести »

Заедничка вежба на МВР и амбасадата на САД

CivilMedia - пред: 13 часа

Припадниците на МВР денеска ќе одржат заедничка вежба за итна реакција со Амбасадата на САД во Скопје. Вежбовните активности, како што информираат од МВР, ќе се одржат во кругот на Амбасадата, поради што ги информираат граѓаните дека како дел од ...

Рама му порача на Иванов: Без Албанците нема Македонија

CivilMedia - 17.03.2018

Албанскиот премиер Еди Рама во реакцијата на својот профил на Фејсбук, во врска со ставовите на македонскиот претседател Ѓорге Иванов за законот за употреба на јазиците, што Собранието го усвои во средата без амандманска расправа, порача дека дека ...

37 поврзани вести »

Со измените на Законот за стечајци обезбедени се околу 5.000 стечајци

CivilMedia - 17.03.2018

Усвоените измени на Законот за стечајци го прошируваат опфатот на лица кои ќе добиваат месечен надоместок со што се решава долгогодишниот проблем на околу 5.000 стечајци, велат од СДСМ. Покрај веќе обезбедената егзистенција за околу 3.000 стечајци ...

26 поврзани вести »

Кондев: Заложбите на Граѓанската повелба се основа за демократско живеење

CivilMedia - 17.03.2018

Александар Кондев, фотограф и граѓански активист, учествуваше на работилницата „Граѓанска повелба-Што има тука за мене?“ во Скопје, организирана од ЦИВИЛ . Работилницата беше посветена на подобрување на меѓусекторската соработка и партерство меѓу ...

Собранието да оди напред и да се фокусира на потребните реформи

CivilMedia - 17.03.2018

Собранието е важно да оди напред во својата агенда и да се фокусира на потребните реформи, кои сите партии рекоа дека ќе ги поддржат во насока на остварување на европските и евроатлантските интеграции на Македонија, нагласи Амбасадата на САД во ...

„Standard and Poor’s” го потврди кредитниот рејтинг на Македонија ББ-, со стабилен изглед

CivilMedia - 17.03.2018

Aгенцијата „Standard and Poor’s” соопшти дека го потврдува кредитниот рејтинг на Македонија ББ-, со стабилен изглед. Потврдата на стабилниот изглед ги одразува оценките на „Standard and Poors” за балансирани ризици помеѓу траекторијата на јавниот ...

44 поврзани вести »

Кој ги прекрши Уставот и процедурите за Законот за јазиците?

CivilMedia - 17.03.2018

Претседателот на државата, претседателот на Собранието, премиерот, парламентарните партии и дел од експертската јавност деновиве изнесоа низа меѓусебни обвинувања за тој кој го прекршил Уставот, законите и процедурите при носењето на Законот за ...

100 поврзани вести »