TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

CivilMedia

Одложено судењето за смртта на малиот Алмир

CivilMedia - пред: 33 мин

Судењето за случајот на смртта на малиот Алмир Алиу денеска се одложи во кумановскиот суд, а новото рочиште е закажано за 6-ти февруари. Рочиштето се одложи по барање на адвокатот Асмир Алиспагиќ, кој го застапува обвинетиот Бобан Илиќ.

49 поврзани вести »

За шест дена повторно ќе се гласа за Законот за употреба на јазиците

CivilMedia - пред: 2 часа

На пленарната седница на Собранието, закажана за 29 јануари, (следниот понеделник) пратениците повторно треба да гласаат за Законот за употреба на јазици, откако претходно претседателот на државата, Ѓорѓе Иванов, не го потпиша указот за овој закон.

93 поврзани вести »

Детето кое е жртва на насилство ќе добие обештетување

CivilMedia - пред: 2 часа

Владата го усвои предлогот на Министерство за правда, за Програма за обесштетување на дете кое е жртва или е оштетено со дејствие кое со закон е предвидено како кривичнo делo на насилство и на други акти на индивидуално или групно насилство за 2018 ...

16 поврзани вести »

Студентите ќе добиваат субвенции за оброк, карта за театар и автобус

CivilMedia - пред: 3 часа

„Субвенциониран студентски оброк и други студентски потреби“, е проект на Владата на Република Македонија за да им помогне на студентите. До 31 мај годинава треба да бидат изготвени законските и подзаконските акти за имплементација на проектот.

28 поврзани вести »

Пешевска не чувствува вина за настаните од 27 април

CivilMedia - пред: 3 часа

Апелација ја одби жалбата на Пешевска, останува во домашен притвор, јавува Телма. Одлуката беше донесена вчера откако пратеничката Жаклина Пешевска побара од апелационите судии да и го укинат куќниот притвор.

57 поврзани вести »

Има разни закони…

CivilMedia - пред: 5 часа

пишува: Ако, сепак, има некој таков што не бил „консултиран“, тогаш би можело да се тврди дека тој експерт (може со и без наводници) самиот одбрал да не биде „консултиран“, а не дека немал прилика да каже и да биде чуен што мисли.

3 поврзани вести »

Слободни медиуми во центарот на Скопје

CivilMedia - пред: 19 часа

ЦИВИЛ – Центар за слобода преку инфо-штанд ќе ги запознае граѓанките и граѓаните на Скопје со проектот „Слободни медиуми за слободно општество“, кај пролазот Палета, утре,23 јануари, со почеток во 13 часот.

ЦИВИЛ: НЕ за етнички обоена правда!

CivilMedia - пред: 20 часа

ЦИВИЛ – Центар за слобода ја поддржува граѓанската иницијатива којашто го крена гласот против неправедното судење во случајот на Алмир, и им се придружува во барањата до Јавното обвинителство на Република Македонија, и до Јавните обвинители, стручно ...

49 поврзани вести »

Социјалците ќе добијат пари на истекот од месецот

CivilMedia - пред: 20 часа

„Примателите на социјална помош и туѓа нега утре ќе добијат пари“, вели за ЦИВИЛ Медиа, Павлина Симоновска, портпаролка на Министерствотоза труд и социјална политика. Таа вели дека доцнењето на исплатата е поради технички причини, бидејќи имаше ...

ЗНМ: Институциите не ги казнуваат насилниците што напаѓаат новинари

CivilMedia - пред: 21 часа

„Покрај недостигот на безбедност во работата, новинарите во Македонија работат под исклучително лоши економски услови. Тие имаат мали и нередовни плати, а немаат ниту договори за трајно вработување кое негативно влијае на нивната професионална ...

36 поврзани вести »

Граѓан(к)ите положија цвеќе пред ОЈО

CivilMedia - пред: 21 часа

Со транспаренти: „Убиство, не сообраќајна незгода“, „Не го убивајте Алмир“, „Нема правда нема мир“, стотина граѓан(к)и протестираа на Камен мост, за правда на убиството на Алмир. Тие потоа се упатија пред Јавното обвинителство каде што положија ...

49 поврзани вести »

Како се имплементираше Законот за употреба на јазици?

CivilMedia - пред: 21 часа

Здружение на граѓани за поддршка на меѓуетнички дијалог и развој на заедницата „Заеднички вредности“, организира конференција за презентирање на резултати од анализата „Перцепции и искуства на раководители и службеници од државната администрација за ...

93 поврзани вести »

Крик за правда за Алмир

CivilMedia - пред: 23 часа

На протестот против преквалификација делото во случајот Алмир Алиу се упати следната порака: – Денес се собравме да изразиме најостра осуда за обидите да се направи преквалификација на кривичното дело УБИСТВО во кривично дело СООБРАЌАЈНА НЕСРЕЌА со ...

49 поврзани вести »

Homo homini lupus est

CivilMedia - пред: 1 ден

Еднаш кажав, морам пак. Кои малодушници сме ти ние. Некои собрале храброст да кажат нешто што им тежело со години, немале каде порано, немале ни на кого. Голем проблем им било, а години и години само стоело и само им натежнувало.

Села: И понатаму сме отворени за преговори за влез во Владата

CivilMedia - 22.01.2018

Лидерот на Алијансата за Албанците, Зијадин Села, синоќа во Дебар изјави дека АА и понатаму е отворена за преговори за нејзино враќање во Владата на премиерот Зоран Заев, но само ако се исполнат веќе познатите барања.

13 поврзани вести »

Бутарис: Македонија нема да ни го одземе идентитетот!

CivilMedia - 22.01.2018

„Многу сум разочаран, затоа што по 25 години спорови за името на ‘Скопје’, ние сме на истата позиција. Психологијата и односот на многу грчки граѓани не се промениле. Проблемот е што луѓето сметаат дека Македонија ќе ни го одземе идентитетот.

54 поврзани вести »

ЕУ амбасадорите со охрабрувачки пораки за ангажманот на владата

CivilMedia - 22.01.2018

„Треба да ја искористиме секоја шанса за напредок. Ние ќе направиме сѐ да ве убедиме дека можеме да бидеме фактор на успех, за нас, за регионот и за Унијата“, истакна министерот за надворешни работи, Никола Димитров, на средбата со амбасадорите на ...

30 поврзани вести »

Јавна седница за притворот на пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ

CivilMedia - 22.01.2018

Во Апелациониот суд за попладнево е закажана јавна седница по жалбата на пратеничката Жаклина Пешевска од ВМРО-ДПМНЕ, која се жали на одлуката на Кривичниот суд да и биде продолжен куќниот притвор за учество во насилството во Собранието на 27 април ...

57 поврзани вести »

„Македонисимо“ на Трпчески претставен во Лондон

CivilMedia - 22.01.2018

Најновиот проект со музика од Македонија – „Македонисимо“, на пијанистот Симон Трпчески, беше претставен во салата за камерна музика, лондонскиот „Вигмор Хол“. „Ова беше мој прв настап во оваа календарска година и мина фантастично.

13 поврзани вести »

Препораки, надежи и очекувања

CivilMedia - 22.01.2018

Од почетокот на годинава ЦИВИЛ објави серија видео разговори со еминентни експерти, аналитичари, активисти и уметници, посветени на нивните прогнози, надежи и очекувања од 2018 година. До крајот на неделава на ЦИВИЛ Медиа ќе имате можност да ...