TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

CivilMedia

Одложено судењето на дедото на Тамара

CivilMedia - 22.01.2018

Повторно е одложено судењето на Љупчо Стојановски, дедото на починатата Тамара, кој се товари за обид за убиство на поранешниот министер за здравство, Никола Тодоров. Апелациониот суд рочиштето го закажа на 14-ти февруари и наложи да се проверат ...

54 поврзани вести »

Обвинителите го убиваат Алмир по втор пат?!

CivilMedia - 22.01.2018

Правда за Алмир! Граѓански протест против преквалификација делото во случајот Алмир Алиу, е закажан за денеска, 22 јануари 2018 година, 14.00 часот, на Камени Мост, во Скопје. „Убиство, а не сообраќајна несреќа!“ е пораката на семејството и ...

49 поврзани вести »

Грци по професија, Македонци во депресија

CivilMedia - 22.01.2018

пишува: Ееех, младост! Знамиња, пароли, пена на устите, фонтана од силни емоции, водопади солзи-радосници… Сагапо, сагапо! Потоа и ние, здружени, научивме како се краде од државата, а тие банкротираа епохално, па ние прискокнавме со шопинзи и одмори ...

Фотогалерија од протестот во Солун

CivilMedia - 21.01.2018

Фотогалерија од протестот против компромисно решение на спорот за името во Солун, 21 јануари 2018 година. Правата на публикување се љубезно отстапени од пријателите во фотоагенцијата SOOC. Автор на фотографиите е грчкиот фоторепортер .

176 поврзани вести »

Фотографија од запалената зграда на левичарска комуна во центарот на Солун

CivilMedia - 21.01.2018

Според неофицијални податоци, демонстрантите запалиле една зграда во центарот на Солун, на булеварот на армијата (Страту). Во зградата живееле левичари и анархисти во комуна. Според неофицијалните извори, целта на подметнувањето на овој пожар е да ...

8 поврзани вести »

Запалена зграда во центарот на Солун, за време на протестите против компромисно решение на спорот

CivilMedia - 21.01.2018

Според грчкото министерство за внатрешни работи, околу 90.000 луѓе демонстрираа во Солун против решение на спорот со името кое би го вклучувало терминот Македонија. Според неофицијални податоци, демонстрантите запалиле една зграда во центарот на ...

176 поврзани вести »

Со палење на знамето на ЕУ против Законот за јазици

CivilMedia - 21.01.2018

Со националистички и антиевропски пароли, околу двесте демонстранти се одѕваа на повикот на организациите Тврдокорни и Македонски обединети сили против Законот за јазици. На протестот беше запалено и знамето на ЕУ.

Ципрас: Ќе биде национална глупост да не се искористи шансата за решение на спорот

CivilMedia - 21.01.2018

Намерно или ненамерно, дел од македонските медиуми вчера ја манипулираа најавата на интервјуто со грчкиот премиер Алексис Ципрас, импутирајќи му дека рекол дека македонска нација никогаш не постоела.

87 поврзани вести »