TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Cooltura

Концерт на Детскиот радиохор на Бугарското национално радио во Даут пашин амам

Cooltura - пред: 48 мин

Во четврток (22 февруари 2018) во Даут пашиниот амам, ќе се одржи концерт на Детскиот радиохор на Бугарското национално радио... Концертот на Детскиот радиохор на Бугарското национално радио кој ќе се одржи во Даут пашиниот амам, при Националната ...

Фред Фрит ќе настапи вечерва во Скопје

Cooltura - пред: 1 час

Англискиот мултиинструменталист, композитор и импровизатор Фред Фрит вечер ќе одржи концерт во Македонска филхармонија. Фрит ќе настапи во Скопје во рамки на својата европска турнеја, а концертот е во организација на Скопскиот џез фестивал.

10 поврзани вести »

Самостојна изложба на Калина Брајковска

Cooltura - пред: 6 часа

Во четврток (22 февруари), со почеток во 19 часот, во галеријата на Младинскиот културен центар ќе се отвори првата самостојна изложба на Калина Брајковска, со наслов “Joie de Vivre”. Калина Брајковска е родена 27.12.1979 година во Скопје; завршила ...

43 поврзани вести »

Градењето на локалитетот „Алипашина џамија“ во Охрид се одвива спротивно законите

Cooltura - 20.02.2018

Градежните активности околу реставрацијата и конзервацијата на Алипашината џамија во Охрид не се одвиваат согласно одлуката за нејзина конзервација и реставација. Тоа е ставот на Здружението на граѓани „Совест“, кое уште при првото нивно појавување ...

4 поврзани вести »

„Прочка 2018“ во Прилеп со креативни и инвентивни маски

Cooltura - 20.02.2018

Со карневалската забава со маски и доделувањето на наградите на најдобрите поединечни и групни маски, викендов во Прилеп заврши меѓународниот карневал „Прочка 2018“. Добитник на најпрестижната Гран-при награда за „најмаска“ е традиционалната маска ...

21 поврзани вести »

Трибина на ДПМ посветена на академикот Милан Ѓурчинов

Cooltura - 20.02.2018

Друштвото на писателите на Македонија денеска напладне ќе организира трибина „Епохата на естетскиот плурализам – дебата за критиката“ посветена на академик Милан Ѓурчинов по повод 90-годишнината од неговото раѓање.

9 поврзани вести »

„Кога дрвјата паѓаат“ премиерно на Берлинале

Cooltura - 20.02.2018

Дебитантскиот филм на Марисја Никитук, копродукција помеѓу Украина, Полска и Македонија, денеска ќе има светска премиера на филмскиот фестивал во Берлин во програмата „Панорама“. - Оваа година овој филм е единствено учество на Република Македонија ...

18 поврзани вести »

„Вокална магија“ во Филхармонија со солистот Милан Силјанов

Cooltura - 20.02.2018

„Вокална магија“ е симфонискиот концерт на Македонската филхармонијакој ќе се одржи в четврток (22 февруари) од 20 часот, на кој како солист ќе настапи наградуваниот бас-баритон Милан Силјанов , а диригент ќе биде Емил Табаков од Бугарија.

4 поврзани вести »