TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Cooltura

На денешен ден: Роден е Едуар Мане

Cooltura - пред: 32 мин

На денешен ден (23 јануари 1832 година) во Париз е роден Едуар Мане , француски сликар, непосреден претходник на импресионистите. Платно "Појадок во природа" на Едуар Мане, претставува една од првите слики, со која отстапил од конвенционалниот ...

Изложба „Урбани документи: пејсаж-град-предел“ во Ликовниот салон во Велес

Cooltura - пред: 8 часа

Националната галерија на Македонија ќе реализира тематска изложба „Урбани документи: пејсаж-град-предел“, во Ликовниот салон во Велес. Селектираниот избор на дела на тема Урбан предел од богатата колекција на Националната галерија на Македонија е ...

Тиквешките џоломари најавија гостувања во странство

Cooltura - пред: 10 часа

Тиквешките џоломари, кои со страшни преобразби ги бркаат лошите духови наоколу и прават место за добрите работи, најавуваат неколку посети на карневали во странство. Џоломарските групи од кавадаречките села Бегниште и Сопот од петок до недела ќе ...

Преданија и легенди: Предание за слонот

Cooltura - 22.01.2018

Дека природата ваја исклучителни дела доказ е атрактивната карпа што има форма на слон, создадена од две природно споени карпи во археолошкиот комплекс Маркови Кули. Познатиот истражувач Роберт Рипли го претставил како мало чудо на природата.

Повеќе генетски сличности споделуваме со пријателите отколку со странците

Cooltura - 22.01.2018

Тим научници од Универзитетот Стенфорд спровеле истражување на примерок од 5.500 американски адолесценти, користејќи податоци од Националната лонгитудална студија за здравјето на луѓето на возраст од адолесценти до возрасни луѓе.

Струмичкиот карневал меѓу седумте највозбудливи зимски дестинации во Европа

Cooltura - 22.01.2018

Во магазинот „Во воздух“ на словенечкиот авиопревозник „Адриа“ Струмичкиот карневал е понуден како возбудлива зимска дестинација од вкупно седум такви во Европа. И во печатеното и во електронското издание на магазинот, токму на македонскиот карневал ...

3 поврзани вести »

Меѓународен конкурс за карикатура „Пред (бракот) и потоа“

Cooltura - 22.01.2018

Карикатуристите од целиот свет до 25-ти месецов имаат можност да творат на тема „Пред (бракот) и потоа“, во рамки на четвртиот Меѓународен конкурс за карикатура „Невестинско поклонение“. Конкурсот се реализира како авторски проект на Стојанче ...

Конференција на министрите за култура во Давос: За култура во срцето на урбаното планирање

Cooltura - 22.01.2018

Во пресрет на Светскиот економски форум во Давос, Швајцарија, се одржува и конференција на министрите за култура од земјите потписнички на Европската културна конвенција и од земјите набљудувачи на Советот на Европа.

76 поврзани вести »

Фејсбук повикува на борба против лажните вести

Cooltura - 22.01.2018

Социјалната мрежа Фејсбук ги повика своите корисници на борба против дезинформациите и да ги препознаваат „веродостојните“ извори. - Премногу сензационализам, дезинформации и поделеност во денешниот свет, оцени извршниот директор на Фејсбиук, Марк ...

6 поврзани вести »