TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Денар

Шест совети како во 2018 попаметно да управувате со своите пари

Денар - пред: 47 мин

На многумина целта во 2018 година им е да ги подобрат финансиските навики. Со самото тоа би дошло до намалување на стресот бидејќи финансиските тешкотии се нешто што мачат многумина. 1. Прецизирајте ги и запишувајте ги своите цели Нормално, за ...

Нови тарифи наметна САД за увезени машини за перење и соларни панели

Денар - пред: 1 час

САД ги одобрија контроверзните тарифи за увезени машини за перење и соларни панели, објави Би-би-си. Тарифите се во рамки на трговската политика „Америка фрст“ од американскиот претседател Доналд Трамп, чија цел е заштита на локалното производство ...

5 поврзани вести »

Со 70 илјади евра Министерството за здравство ќе го подобрува „Мој термин“

Денар - пред: 1 час

За сума од 4 милиони и 237 илјади денари без ДДВ или приближно 70 илјади евра, Министерството за здравство објави тендер за надградба и одржување на националниот систем за електронски евиденции во здравството, познат како „Мој термин“.

8 поврзани вести »

Кина увезе рекордна количина на течен гас во 2017-та

Денар - пред: 2 часа

Во 2017-та година Кина увезе рекордни 38,13 милиони тони течен природен гас, соопшти „Ројтерс“, повикувајќи се на податоци на царинските власти во земјата. Споредено со 2016-та година, стапката на раст е 46%, а Кина веќе ја замени Јужна Кореја како ...

Просечната нето-плата за ноември 2017 изнесува 23.196 денари

Денар - пред: 2 часа

Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во ноември 2017, изнесува 23 196 денари. Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во ноември 2017 година, во однос на ...

11 поврзани вести »

Ова се најпродаваните половни телефони

Денар - пред: 2 часа

Половните телефони се многу популарни, затоа што им овозможуваат на корисниците, кои немаат или не сакаат да вложат многу пари во нови модели, кои се се поскапи со секоја нова генерација. Во текот на 2017-та година, според резултатите од ...

23 поврзани вести »

Дел од Ѓорче Петров утре без струја

Денар - пред: 3 часа

Заради закажани технички зафати во дистрибутивната електро мрежа, утре од 08:30 до 14:30 часот, без електрична енергија ќе останат корисниците од дел од ул. Арсениј Јовков, дел од ул. Сремски Фронт, дел од ул.

9 поврзани вести »

УСАИД веќе 25 години се посветува за почитување на човековите права во Македонија

Денар - пред: 3 часа

Од својот почеток во 1993 УСАИД го поддржува владеењето на правото во Македонија. Првичната поддршка беше насочена кон градење капацитети на професионалните здруженија на правници (Здружението на судии, Адвокатската комора и Здружението на јавни ...

10 поврзани вести »

За денес планирано ново задолжување од 24 милиони евра за враќање на стари долгови

Денар - пред: 3 часа

Министерството за финансии денеска планира да се задолжи за приближно 24 милиони евра на домашниот пазар. Станува збор за 15-годишна обврзница и едногодишни државни записи. Целата сума ќе се искористи за враќање стари долгови, чии рокови за исплата ...

45 поврзани вести »

ММФ ги зголеми глобалните прогнози за растот

Денар - пред: 3 часа

Меѓународниот монетарен фонд ја зголеми својата проценка за растот на светската економија поради краткорочните поттици од новата даночна политика на Вашингтон. Во новиот извештај за состојбата на светската економија, ММФ наведе дека светската ...

14 поврзани вести »

Топ 10 најскапи американски компании

Денар - пред: 3 часа

„Alphabet“ – компанијата мајка на пребарувачот „Google“, веќе е втората американски јавна компанија, чија пазарна капитализација ја минува границата од 800 милијарди долари, на тој начин се приклучи кон производителот на „iPhone“ – „Apple“.

Netflix незапирлив: Приходите скокнаа 33 проценти

Денар - пред: 4 часа

Приходите на „Netflix“ во последниот минатогодишен квартал достигнаа 3,3 милијарди долари, 33 проценти повеќе отколку една година претходно, а поради силниот скок и на бројот на претплатници на неговата услуга за интернет телевизија, цената на ...

3 поврзани вести »

Coinbase со приходи од една милијарда долари за 2017-та година

Денар - пред: 4 часа

Една од најголемите берзи за трговија со криптовалути „Coinbase“ се очекува да објави приходи од милијарда долари, според „Business Insider“. Ова се должи на зголемената активност меѓу главните криптовалути во последните месеци од 2017-та година.

17 поврзани вести »

Adobe ја зголеми прогнозата за прилагодената заработка

Денар - пред: 5 часа

„Adobe Systems“, инвеститорот на „Photoshop“, ја зголеми прогнозата за приспособен профит за тековното тромесечје и за фискалната година, наведувајќи дека се очекува нејзината ефективна даночна стапка ќе се намали „значително“ поради неодамна ...

Еврозоната ги поздрави мерките – милијарди за Грција

Денар - пред: 5 часа

Еврозоната даде согласност да се исплатат 6,7 милијарди евра помош за Грција откако утврди дека властите во Атина ги спровеле повеќето реформи кои биле побарани. „Ја поздравуваме примената на речиси сите претходно договорени мерки“ кои ја ...

13 поврзани вести »

Џеф Безос со рекордно богатство

Денар - пред: 5 часа

Во ноември, Џеф Безос стана вториот човек во историјата со богатство од над 100 милијарди долари. Првиот што го постигна ова беше Бил Гејтс во 1999-та година. Сепак, основачот на „Amazon“ започна многу силно во 2018-та година, според „Bloomberg“, ...

35 поврзани вести »

Променливо облачно и студено време

Денар - пред: 5 часа

Денеска во утринските часови ќе преовладува сончево и студено време, а преку денот ќе има зголемување на облачноста и ќе преовладува променливо облачно време со кратки сончеви периоди. Ќе дува умерен ветер од северозападен правец кој долж ...

64 поврзани вести »

Започнува Светскиот економски форум во Давос

Денар - пред: 6 часа

Светскиот економски форум во Давос (Швајцарија), кој почнува денеска, а ќе трае до 26 јануари, и оваа година ќе ги собере на едно место светските лидери, политичката и економска елита, а првпат по речиси две децении, ќе присуствува и американскиот ...

64 поврзани вести »

Усвоени повеќе програми од социјалната политика

Денар - пред: 6 часа

Владата на Република Македонија на вчерашната седница по предлог на Министерство за правда ја разгледа и ја усвои информацијата за програма за обесштетување дете што е жртва или е оштетено со дејство што со закон е предвидено како кривичнo делo на ...

Железнички компании во Германија итно бараат работници, нудат плати над 2.000 евра

Денар - пред: 6 часа

Во Германија во моментот во тек е вистински бум кога во прашање е приватизацијата на железницата. Имено, покрај државната железница „Дојче бан“, во моментот има уште 300 приватни компании што се вклучени во железничкиот сообраќај, и тоа како во ...

9 поврзани вести »