TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Денар

Невремето во Охрид оштети повеќе објекти на крајбрежјето

Денар - пред: 29 мин

Како што информираат од општината, нивото на Охридското Езеро е 693,78 метри, а тоа е 3 сантиметри над дозволената кота од 693,75 метри. „Кризниот штаб е во постојана комуникација со АД ЕЛЕМ, од каде велат дека кај Дрим се испуштаат по 20 метри ...

32 поврзани вести »

Денес облачно и врнежливо време, од четврток доаѓа нов студен бран

Денар - пред: 1 час

Времето денеска ќе биде претежно облачно со повремени врнежи од дожд, информираат од управата за хидрометеоролоши работи. Околу пладне во североисточните и источните делови ќе има појава на краткотраен пороен дожд и грмежи.

55 поврзани вести »

Brexit почнува да го „крши“ обединетиот фронт на ЕУ

Денар - пред: 22 часа

Националните интереси на поединечните земји-членки се претвораат во тест за обединетиот фронт што преостанатите 27 земји во Европската унија ги презеле досега во разговорите за „Brexit“, предупредуваат изворите на „Bloomberg“.

„Виенски бал“ – вечерва духот на Виена повторно во Скопје

Денар - пред: 22 часа

Вечерва во хотелот „Александар палас“, македонските посетители повторно ќе може да уживаат во авангардната културно-музичка манифестација „Виенски бал 2018“. Организаторот, здружението за културна соработка „Јохан Штраус“, и покровителот, Амбасадата ...

17 поврзани вести »

Газпром го зголеми производството на гас од почетокот на годината

Денар - пред: 23 часа

Од 1-ви јануари до 15-ти март 2018-та година „Газпром“ произведе речиси 110 милијарди кубни метри природен гас, покажуваат податоците на компанијата, цитирани од агенциите. Во однос на истиот период од минатата година ископувањето се зголемува за ...

Дел од Кисела Вода утре без вода

Денар - пред: 23 часа

Од ЈП Водовод и Канализација е добиено известување дека во недела поради промена на три шибери од Ф-150 мм на Булевар Србија до Евроазија во населба Кисела Вода, прекинато водоснабдување ќе имаат корисниците од сервисна зона Југ, улицата Христо ...

13 поврзани вести »

Xiaomi Blackshark е новиот гејминг телефон?

Денар - пред: 23 часа

„Xiaomi“ има многу интересни уреди, кои може да ги очекуваме наскоро. Додека го чекаме дебито на „Mi Mix 2s“, сега на листата на „Geekbench“ се појавува уште еден интересен телефон, кој ја има ознаката „Xiaomi Blackshark SKR-A0“.

5 поврзани вести »

Американските компании очајно бараат работници

Денар - пред: 23 часа

Побарувачката на американските работодавци за работници нагло скокна во месец јануари, така што на крајот на месецот вкупниот број на огласени работни места изнесувал 6,3 милиони. Најмногу за последните 17 години откако се води оваа евиденција.

Лондон е најдобар град во Европа за компаниите и вработените

Денар - пред: 23 часа

Лондон втора година по ред води според индексот на „Colliers International“, најатрактивните градови во Европа за компаниите и вработените. Тој ги проценува градовите според атрактивноста за станарите, присуството на таленти и факторите поврзани со ...

Како се гради добра репутација на работа

Денар - пред: 1 ден

Сигурно имате колега или колешка на работа за кои сите мислат дека се добри. Колку пати ќе слушнете дека некој ги пофалил. Тие работат добро и се покажуваат добро во својата работа, и вие како и сите други мислите дека тие изградиле добра бизнис ...

Google, FB, Airbnb, Amazon… да се подготват за ЕУ данок

Денар - пред: 1 ден

Гигантите кои во ЕУ остваруваат значителни приходи од дигиталното работење, како Google и Facebook, би можеле во иднина да плаќаат три проценти данок на промет. Ројтерс го доби на увид предлогот на Европската комисија за воведување на данок на ...

„Стандард и Пурс” го потврди кредитниот рејтинг на Македонија

Денар - пред: 1 ден

Aгенцијата „Стандард и Пурс” соопшти дека го потврдува кредитниот рејтинг на Македонија ББ- со стабилен изглед. Потврдата на стабилниот изглед ги одразува оценките на „Стандард и Пурс” за балансирани ризици помеѓу траекторијата на јавниот долг и ...

37 поврзани вести »

САД: Најголем раст на фабричкото производство од октомври

Денар - 17.03.2018

Фабричкото производство во САД порасна во февруари поради скокот на производството на автомобили, компјутери и мебел, наведува американската Управа на федерални резерви (ФЕД) Фабричкото производство порасна за 1,2 проценти минатиот месец, што е ...

Денес топло, сончево, наместа облачно со појава на ветер

Денар - 17.03.2018

Времето денеска ќе биде променливо облачно со сончеви периоди, топло и доста ветровито. Ќе дува засилен повремено силен јужен ветер над 80 километри на час, а на планините и над 100 километри на час.

55 поврзани вести »

Активности за „Деновите на водата“ во повеќе училишта

Денар - 17.03.2018

По повод Светскиот ден на водата, 22 Март, ЈП „Водовод и канализација“ – Скопје во соработка со Град Скопје и општините на територијата на градот Скопје организира повеќе настани под мотото „Денови на водата”.

5 поврзани вести »

Стипендии за студирање на најдобрите светски универзитети

Денар - 17.03.2018

Министерството за образование и наука информира дека во тек се конкурсите за доделување стипендии за граѓаните кои во академската 2018/2019 година ќе се запишат на прв, втор или трет циклус студии на еден од првите десет рангирани универзитети од ...

20 поврзани вести »

„Денови на пролетта – Денови на екологијата“ во Градскиот парк

Денар - 17.03.2018

ЈП „Паркови и зеленило“ се вклучи во реализација на проектот „Денови на пролетта – Денови на екологијата“ во организација на Град Скопје, а во соработка со ЈП „Комунална хигиена“, Пакомак и УНДП.

6 поврзани вести »

„Секјуриком“: Ниту еднаш не сме ја злоупотребиле позицијата

Денар - 16.03.2018

Групацијата „Секјуриком“ ги оцени како неосновани информациите дека влијаеле врз некој тендер или злоупотребиле кака било положба за да стекнат противправна имотна корист. „Сите договори со клиентите и добиени тендери од државни институции се ...

Уделот на слободни работни места во ЕУ останува стабилен на крајот од 2017-та

Денар - 16.03.2018

Работните места во Европската унија остануваат непроменети во четвртиот квартал од 2017-та година на ниво од 2%. Ова го покажуваат податоците на „Еуростат“. За претходниот период од јули до септември, индикаторот за 28 земји-членки беше ист, иако ...

7 поврзани вести »

Манчевски: Наша цел е доближување на услугите до граѓаните и целосна дигитализација на процесите и услугите

Денар - 16.03.2018

Министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски, на настанот „Самит на малите земји – нови трендови во бизнисот“ се осврна на дигиталната трансформација, на којашто во моментов работи МИОА, со поддршка од бизнис-заедницата, ...

16 поврзани вести »