TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Денар

НБРМ во соработка со ЕФСЕ изготви две едукативни брошури наменети за младата популација

Денар - 17.01.2018

Скопје и Франкфурт, 11 јануари 2017 година – Народната банка на Република Македонија (НБРМ), во соработка со Европскиот фонд за Југоисточна Европа (ЕФСЕ), изготви две едукативни брошури на следниве теми: „ Патување во светот на парите “ и „ Водич за ...

9 поврзани вести »

Samsung претстави Galaxy Note 8 – само за зимските олимпијци (фото)

Денар - 17.01.2018

„Samsung“ го претстави „Galaxy Note 8“ со интересен нов изглед кој никогаш не може да стигне до рацете на потрошувачите. Јужнокорејскиот конгломерат создал посебна серија од смартфонот ексклузивното за учесниците во Зимските олимписки игри во ...

5 поврзани вести »

Проектот „Бањско климатска рекреација на корисници на пензија“ продолжува

Денар - 17.01.2018

Министерството за труд и социјална политика во соработка со Фондот на пензиското и инвалидското осигурување на Македонија продолжува со реализација на проектот „Бањско климатска рекреација на корисници на пензија“.

14 поврзани вести »

МРТ ќе ги поништи одлуките за субвенции на музичарите

Денар - 17.01.2018

Актуелниот Закон за поддршка на домашната продукција е тешко применлив и не ја исполнува функцијата за која е донесен, беше заклучено на вчерашниот состанок меѓу претставниците на Министерството за култура и Македонската радио-телевизија.

39 поврзани вести »

Ferrero го купи американскиот бизнис со слатки на Nestle за 2,8 милијарди долари

Денар - 17.01.2018

Швајцарскиот концерн, „Nestle“, конечно најде купувач на својот долготраен американски бизнис за кондиторски производи. Компанијата го продаде бизнисот на производителот на познатиот лешников крем „Nutella“ – „Ferrero“, за 2,8 милијарди долари, ...

12 поврзани вести »

Новото седиште на Apple конечно отворено (фото+видео)

Денар - 17.01.2018

Футуристички рај на два милиони квадрати, новото седиште на компанијата Apple конечно е отворено. Пет милијарди долари вредното седиште на компанијата „Apple“ наскоро ќе биде населено. Снимките од дрон ја прикажуваат импресивната градба која Стив ...

15 поврзани вести »

Инвестициите во чиста енергија достигнаа 333 милијарди долари

Денар - 17.01.2018

Инвестициите во чиста енергија во 2017-та година се зголемија за 3% на 333,5 милијарди долари, според извештајот на „ Bloomberg New Energy Finance “. Нивото е се уште под рекордот од 360,3 милијарди долари, објавен во 2015-та година, а инвестициите ...

Капучино индексот го сруши митот – Германците сепак не ја плаќаат сметката (инфографик)

Денар - 17.01.2018

Европската унија граѓаните ги чини помалку од една шолја кафе дневно, иако постојат големи и изненадувачки разлики во тоа колку Европјаните од различни земји и плаќаат на ЕУ. Во новиот ЕУ Капучино Индекс (EU Cappuccino Index) кој го објави Политико ...

5 поврзани вести »

Citigroup отпиша 22 милијарди долари поради даночната реформа во САД

Денар - 17.01.2018

Американската банка „Citigroup“ забележа профит за кварталот над очекувањата на „Wall Street“, откако нејзиниот кориснички бизнис ги компензираше послабите приходи од трговијата со обврзници и валути, соопштува „Ројтерс“.

4 поврзани вести »

Година дена подоцна прв пад на инфлацијата

Денар - 17.01.2018

Инфлацијата во Велика Британија за прв пат опадна од јуни 2017 година делумно поради поевтинувањето на компјутерските игри и играчките во пресрет на Божиќ, покажуваат официјалните податоци.

7 поврзани вести »

Црн ден за криптовалутите – Падови помеѓу 20 и 30%

Денар - 17.01.2018

Основните криптовалути забележаа пад од 20 до 30% во последните 24 часа. Ова се случува само еден ден откако стана јасно дека во Кина се дискутира за забраната за трговија, како за бизнисите, така и за поединците.

23 поврзани вести »

Слободните синдикати ќе протестираат пред Владата

Денар - 17.01.2018

Конфедерацијата на слободните синдикати на Македонија денеска, во 5 до 12, ќе одржи протест пред Владата. Претседателот на Конфедерацијата, Благоја Ралповски, вчера извести дека имале средба со заменик-претседателката на Владата, Радмила Шекеринска, ...

25 поврзани вести »

МЗШВ: Откупната цена на тутунот расте

Денар - 17.01.2018

Просечната откупна цена на тутунот од реколтата 2017-та достигна 214,8 денари за килограм. Откупот на тутун е во завршна фаза и се очекува да заврши до крајот на месецот, информираат од министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство.

25 поврзани вести »

Ирска бара кувари, плата од 2.000 до 2.650 евра

Денар - 17.01.2018

Агенцијата за вработување специјализирана за угостителски активности “Action Recruitment” , моментално прима апликации за готвачи. Главен и помошен готвач за хотели со 4 и 5 ѕвезди низ цела Ирска, а понудата е повеќе од примамлива – постојан работен ...

Брисел сака ниски цени на роамингот меѓу земјите од Западен Балкан

Денар - 17.01.2018

Европската комисија организираше состанок на телекомуникациските оператори од регионот на Западен Балкан во Брисел. “Побаравме од регионалните компании да ја испитаат можноста за намалување на роаминг цените меѓу земјите од Западен Балкан” – вели ...

54 поврзани вести »

УЈП распродава запленети автомобили и предмети – „Југо“ за 50 евра, „мерцедес“ за 2000 евра

Денар - 17.01.2018

Управата за јавни приходи продава движни и недвижни предмети запленети по основа на неплатени даночни долгови на јавна аукција што ќе се одржи на 26 јануари. На продажба се нудат дваесетина автомобили и комбиња, компјутери, телевизори, разни видови ...

14 поврзани вести »

Туск: ЕУ е отворена за можноста Велика Британија и натаму да остане членка

Денар - 17.01.2018

Европската Унија е отворена за можноста дека Велика Британија ќе го промени ставот за брегзит и да остане дел од Унијата, рече претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, во Европскиот парламент.

15 поврзани вести »

Почувствуван земјотрес во Охрид

Денар - 17.01.2018

Земјотрес со јачина од 2,2 степени според Рихтеровата скала е почувствуван синоќа во Охрид. Земјотресот е регистриран во 21 часот и 22 минути. Епицентарот на земјотресот бил на 12 километри северо-источно од Охрид, на длабочина од 1 ...

ЕУ сака подобро да ја рециклира пластичната амбалажа

Денар - 16.01.2018

Европската комисија ја претстави својата „стратегија“ за борбата против пластичното пакување за еднократна употреба. Целта е дека целото пакување од овој тип ќе може да се рециклира до 2030-та година, објавија медиумите.

5 поврзани вести »

Новите иницијативи на Hugo Boss ги подобрија резултатите од четвртиот квартал

Денар - 16.01.2018

Германската модна куќа „Hugo Boss“ забележа забрзување на валутно корегираната продажа за четвртиот квартал како резултат на обновување на растот од своите продавници, скок на онлајн продажбата и наплатата во САД, пренесува „Ројтерс“.

2 поврзани вести »