TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Deutsche Welle

„На Косово треба да се реагира трезвено“

Deutsche Welle - пред: 5 часа

По убиството на Оливер Ивановиќ треба да се реагира трезвено и разумно, преку дијалог на двете страни да се спречат било какви тензии, вели во интервју за ДВ Игор Шолтес, известувач на Европскиот парламент за Косово.

120 поврзани вести »

Грчките евра „срамежливо“ се враќаат во Македонија

Deutsche Welle - пред: 6 часа

Македонската економија е тесно поврзана со грчката. Спорот за името неколкупати ги забави, но не ги запре бизнис релациите меѓу двете земји кои повторно се движат во нагорна линија.. Спорот за името не е пречка за бизнисот, но недовербата и ...

62 поврзани вести »

Мобинг врз ЕУ-граѓаните во Англија

Deutsche Welle - пред: 6 часа

Уште пред да биде спроведен Брегзит, Британците и државните служби им го отежнуваат животот на ЕУ-граѓаните, предизвикувајќи да се чувствуваат нелагодно во нивното опкружување: репортажа од северна Англија.

16 поврзани вести »

Столтенберг во Скопје како „порака само по себе“

Deutsche Welle - пред: 6 часа

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг ќе допатува утре во дводневна посета на Македонија, за време на која ќе разговара со највисоките државни претставници и ќе им се обрати и на пратениците во Собранието.

62 поврзани вести »

Во нивните ординации нема место за дискриминација

Deutsche Welle - пред: 7 часа

Невладините организации ХЕРА и ХОПС со години нудат бесплатни гинеколошки прегледи за сексуални работнички во Скопје. Двајца лекари кои соработуваат со организаците порачуваат оти пациентите не треба да се двојат.

2 поврзани вести »

СПД е ставена на клучна проба

Deutsche Welle - пред: 9 часа

Германската СПД се колеба да влезе повторно во владина коалиција со ЦДУ и ЦСУ. Погледот кон нејзината историја помага да се разбере ставот на партијата која преживеа прогон на нацистите, 2 светски војни и бројни екстреми Средината на 19.

2 поврзани вести »

Атентат во Косовска Митровица: Убиен е Оливер Ивановиќ

Deutsche Welle - пред: 10 часа

Еден од најважните српски политичари на Косово, Оливер Ивановиќ е смртно застрелан од огнено оружје утрината во атентат во Косовска Митровица. Врз лидерот на Граѓанската иницијатива „Србија, демократија, правда“ Оливер Ивановиќ е пукано утрината ...

194 поврзани вести »

Акст: Во спорот за името македонската страна има мала предност

Deutsche Welle - пред: 11 часа

Македонската страна може повеќе да добие со решавање на спорот за името и така на работите се гледа и во Грција, што може да претставува проблем, вели за ДВ Хајнц-Јирген Акст, добар познавач на односите меѓу двете земји.

3 поврзани вести »

Оставка на романскиот премиер Тудосе

Deutsche Welle - пред: 11 часа

Шефот на романската влада Михаи Тудосе, по само седум месеци, поднесе оставка на функцијата. Социјалдемократскиот политичар подолго време беше во конфликт со лидерот на неговата партија ПСД, Ливиу Драгнеа.

24 поврзани вести »

Фотографија на денот: Носталгично скијање

Deutsche Welle - пред: 12 часа

За време на викендот во германското место Крин се одржа 12-тата носталгична трка во скијање. Околу 100 скијачи-авантуристи во се натпреваруваа во оригинална опрема од минатото. На оваа #ФотографијаНаДенот може да се види еден од нив кој стрмната ...

Ратификуван Договорот за добрососедство со Бугарија

Deutsche Welle - 15.01.2018

Македонското Собрание денеска го ратификуваше Договорот за добрососедство, пријателство и соработка меѓу Македонија и Бугарија. На седницата не присуствуваше најголемата опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ.

195 поврзани вести »

2018: Пробив на електромоторите?

Deutsche Welle - 15.01.2018

Скандалот со издувните гасови ја обнови дебатата за мобилноста во иднина. Дали електричниот мотор може наскоро да го замени моторот кој работи на согорување? Какви концепти на мобилност ќе преовладуваат? Политиката носи конкретни одлуки: Во Велика ...

7 поврзани вести »

Германија: се распаѓа ли политичката левица

Deutsche Welle - 15.01.2018

Социјалдемократите се борат за својата иднина, додека останатите посакуваат обединување на левицата. Неединството се разгорува подолго време и носи непријатно потсетување на германското минато.

2 поврзани вести »

Трамп категорично отфрла дека е „расист“

Deutsche Welle - 15.01.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп со тврдењето дека „не е расист“ се обиде да се одбрани од општата критика за неговата вулгарна, навредлива минатонеделна оценка за доселениците и за земјите од кои доаѓаат во САД.

42 поврзани вести »

Вевчанскиот карневал низ фотографии

Deutsche Welle - 15.01.2018

Веќе 14 векови во Вевчани, во близина на Охрид се одржува карневал посветен на Св. Василиј кој се слави како заштитник на селото. Со тоа Вевчани во 1993 година стана дел од Светската федерација на карневалски градови Пишани извори сведочат дека ...

9 поврзани вести »

Разговори за името - равенка со многу непознати

Deutsche Welle - 15.01.2018

Постои оптимизам за разговорите со името, но и доза на претпазливост. Грчките медиуми посветуваат големо внимание на утрешната рунда разговори во Њујорк, но и на дилемите во стручната и политичка јавност.

62 поврзани вести »

Пирански Залив: строго контролирани инциденти

Deutsche Welle - 15.01.2018

Хрватските рибари веќе не излегуваат на море во Пиранскиот Залив без полициска придружба, додека словенечките засега не ја преминуваат линијата, очекувајќи претходно политичарите да ја завршат својата работа.

Абас: „Му велиме 'Не' на Трамп“

Deutsche Welle - 15.01.2018

Претседателот на Палестинците, Абас со остри зборови ја нападна Блискоисточната политика на американскиот претседател. „Шлаканица на векот“ е пред сѐ одлуката на Трамп за Ерусалим, рече Абас.

12 поврзани вести »

ВМРО-ДПМНЕ со политика на изолација: Нема да гласа за Договорот со Бугарија!

Deutsche Welle - 15.01.2018

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ треба да ги отфрлат неразумните инструкции од раководството и да ја поддржат ратификацијата на Договорот, порачува Ненад Новковски, професор и екс-министер во една од владите на ВМРО-ДПМНЕ Усвојувањето на предлог-законот за ...

38 поврзани вести »

Фотографија на денот: Започна пролетниот дел на Бундеслигата

Deutsche Welle - 15.01.2018

По кратката зимска пауза поради претстојниот Мундијал во Русија викендов беше одиграно првото коло од пролетниот дел на фудбалската Бундеслига. Со оглед на доминацијата на Бајерн Минхен на врвот на табелата, кој и пролетниот дел го започна со победа ...