TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Екипа

ФОТОГАЛЕРИЈА: За „вардарки“ радост, за „баделки“ солзи

Екипа - пред: 10 часа

Салата „Јасмин“ во Кавадарци е среќна за кошаркарките на Вардар, кои втора година по ред успеваат да се закитат со трофејот во Купот на Македонија. И доколку лани битката со „баделки“ беше тешка и неизвесна, годинава финалето неочекувано мина во ...

12 поврзани вести »

Вардар го надмудри ПИК Сегед и се зацврсти на лидерската позиција

Екипа - пред: 10 часа

Во тежок и неизвесен натпревар, ракометарите на Вардар славеа против ПИК Сегед со 34-30 и со деветата победа се зацврстуваат на лидерската позиција во А групата и се чекор поблиску до директниот пласман во четвртфиналето од Лигата на шампионите.

85 поврзани вести »

Дамњановски: Доминиравме цел натпревар, сега одиме на двојна круна

Екипа - пред: 11 часа

Тренерот на Вардар, Срѓан Дамњановски вели дека неговите кошаркарки заслужија да бидат шампиони во Купот на Македонија, знаејќи дека комплетно доминираа над тимот на Бадел. „Девојките одиграа многу искусно и паметно, не е мала работа да се победи ...

12 поврзани вести »

Атлетико останува на „минус седум“ од Барселона

Екипа - пред: 11 часа

Атлетико Мадрид ја одржува негативата од седум бода во однос на Барселона откако „јорганџиите“ попладнево триумфираа на својот натпревар на домашен терен против Атлетик Билбао (2-0). Гостите од Баскија во првото полувреме одолеваа на налетите на ...

7 поврзани вести »

РАСТУР – СИСТЕМ: Вардар го понижи Бадел за нов куп-трофеј

Екипа - пред: 11 часа

Женската кошаркарска екипа на Вардар го одбрани трофејот во Купот на Македонија, убедливо совладувајќи го тимот на Бадел со резултат од 72-50. Вардарки уште од првите минути го контролираа мечот и во ниту еден момент не го доведоа во прашање ...

12 поврзани вести »

Без Хендрикс против Словачка и Швајцарија

Екипа - пред: 12 часа

Македонската репрезентација се соочува со огромен проблем во пресрет на преостанатите две средби од претквалификациите за Евробаскет 2021, откако Ричард Хендрикс беше принуден да му откаже на селекторот Јорданчо Давитков за дуелите со Словачка и со ...

ФОТОГАЛЕРИЈА: За разлика од газдата, „пандевци“ во криза!

Екипа - пред: 12 часа

Горан Пандев игра во одлична форма во новата 2018 година во дресот на италијанскиот прволигаш Џенова… Бележи голови во низа. Но, затоа пак неговите „пулени“ од Академија Пандев очигледно веќе се навлезени во длабока криза! Академија Пандев денеска ...

28 поврзани вести »

Наполи победува и кога не игра најдобро, трета радост за Беневенто

Екипа - пред: 12 часа

Само неколку часа траеше престојот на Јувентус на првото место на табелата откако Наполи експресно се врати на врвот, триумфирајќи со 1-0 на натпреварот со СПАЛ. „Наполитанците“ не одиграа на висина на своите можности, но сепак стигнаа до ...

13 поврзани вести »

ВИДЕО: Барсегјан еден, Максимов два – Вардар лесно со Победа!

Екипа - пред: 12 часа

Вардар очекувано лесно дојде до триумф од 3-0 (1-0) против Победа на „Филип Втори“ во 20. коло од Првата македонска фудбалска лига. Триумфот го најави Барсегјан во 38. минута… Во вториот дел, нововлезениот Максим Максимов најпрво погоди во 73.

41 поврзани вести »

Федерер го преслуша и Димитров за нов трофеј во Ротердам

Екипа - пред: 12 часа

Роџер Федерер ја потврдува својата извонредна форма и на стартот од 2018 година, откако големиот ас се закити со титулата на турнирот во Ротердам, зацврстувајќи се на првата позиција во однос на Рафаел Надал.

42 поврзани вести »

ВИДЕО: Шкендија покажа дека Шкупи, сепак, уште треба да учи!

Екипа - пред: 13 часа

Се чини без поголеми проблеми, многу полесно од очекувањата, Шкендија стигна до триумф од 0-3 на гостувањето против Шкупи во Маџари продолжувајќи со сигурниот свој чекор кон годинашната титула.

41 поврзани вести »

Арсенал се подготвува за „живот по Венгер“

Екипа - пред: 13 часа

Арсен Венгер минатото лето потпиша нов двогодишен договор како менаџер на Арсенал, но разочарувачките резултати во новата сезона придонесоа иднината на францускиот стратег на „Емирати“ повторно да биде крајно неизвесна.

ВИДЕО: Никој не смее да го отпишува Пелистер – Трифуновски со евро-гол ја реши драмата во Битола!

Екипа - пред: 13 часа

Малку кој, по големите промени во клубот изминатава сезона, сметаше дека Пелистер ќе може успешно да парира пролетва на прволигашката сцена… Но, Марјан Секуловски со своите момци по само две кола од пролетта веќе покажа дека никој нема да може ...

4 поврзани вести »

Триумфи за Шкендија, Вардар и за Пелистер, и без голови на „Кукуш“

Екипа - пред: 13 часа

Трката за шампионската титула продолжува од иста дистанца. Шкендија славеше со 0-3 против Шкупи на гости во Маџари, а со ист резултат и Вардар ја совлада Победа на „арената „Филип Втори“. Пелистер оствари значаен триумф над Работнички (3-2), а ...

41 поврзани вести »

ВИДЕО: Фелипе-Барсегјан – за водство на Вардар против Победа!

Екипа - пред: 14 часа

Вардар има предност од 1-0 против Победа на „Филип Втори“ по првото полувреме во 20. коло од ПМФЛ. Стрелец на единствениот гол за „црвено-црните“ беше Тигран Барсегјан во 38. минута, убаво искористувајќи отпадок по шутот на Хуан Фелипе од околу 18 ...

41 поврзани вести »

Руски олимпиец позитивен на допинг-тест во Пјонгчанг

Екипа - пред: 14 часа

Руската експедиција преполовена допатува во Пјонгчанг поради суспензиите за систематски допинг, но и на овие Олимписки Игри сме сведоци на случај на допинг од страна на натпреварувач од оваа држава.

3 поврзани вести »

ВИДЕО: Голот на Цуцули кој донесе радост за Шкендија против Шкупи

Екипа - пред: 14 часа

Шкендија дојде до посакуваното водство уште во првото полувреме во дербито на 20. коло од Првата македонска фудбалска лига. Тетовци водат со 0-1 по првите 45 минути против Шкупи на стадионот „Борис Трајковски“ во Маџари, благодарение на голот на ...

41 поврзани вести »

Јувентус победува и без Игуаин – Сандро го реши градското дерби

Екипа - пред: 15 часа

Јувентус ја продолжи триумфалната серија во Калчо-лигата со уште една тешка гостинска победа, овојпат на градското дерби против Торино со 0-1. Успехот е уште поголем ако се знае дека до него е стигнато без помошта на Гонзало Игуаин, кој мораше да ...

22 поврзани вести »

Леванте е во криза, а тренерот го заборави Барди на клупата

Екипа - пред: 15 часа

Леванте ја продолжи серијата слаби игри и резултати во Примера дивизион губејќи со 3-0 на гостувањето против Реал Сосиедад, резултат со кој тимот на Енис Барди продолжи да тоне на табелата.

5 поврзани вести »

ПРВА ЛИГА ВО ЖИВО: Шкендија и Вардар сервираа „тројки“…, Пелистер подобар од Работнички (ФОТО + ВИДЕО)

Екипа - пред: 15 часа

ПРВА ЛИГА ВО ЖИВО – 20. КОЛО… Скопје: ШКУПИ – ШКЕНДИЈА (0-3) Цуцули 33′, Хасани 80′(п), Ибраими 88′ Турново: АКАДЕМИЈА ПАНДЕВ – СКОПЈЕ (0-0) Битола: ПЕЛИСТЕР – РАБОТНИЧКИ (3-2) Маневски 23′(п), Илијовски 27′, Трифуновски 86′ – Кировски 3′, Гофри 83′ ...

41 поврзани вести »