TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

еМагазин

Како во Македонија била киднапирана американката Мис Стон

еМагазин - тукушто објавено

„Аферата Мис Стон“ е нова едукациска алатка што ја изработија студенти на Факултетот за информатички науки и компјутерско инженерство-ФИНКИ, со поддшка на Британскиот совет. Станува збор за интерактивна 3Д веб-сцена наменета за учениците од ...

8 поврзани вести »

Јункер, Могерини и Хан викендов доаѓаат во Македонија

еМагазин - пред: 28 мин

Претседателот на Европската Комисија, Жан Клод Јункер својата балканска турнеја ќе ја започне в недела на 25 февруари со посета на Македонија, во рамки на која до 1-ви март ќе ги посети сите шест земји од Западниот Балкан.

78 поврзани вести »

Меркел и Ципрас во Брисел ќе разговараат за името на Македонија

еМагазин - пред: 47 мин

Прашањето за името на Македонија ќе биде на дневниот ред на средбата на грчкиот премиер Алексис Ципрас со германската канцеларка Ангела Меркел што ќе се одржи денеска во Брисел во рамките на неформалната средба на 27-те земји членки на ЕУ, објави ...

133 поврзани вести »

Минималната плата го дигна просекот: Кои се најниско платени професии во Македонија?

еМагазин - пред: 1 час

Државниот завод за статистика објави дека просечната исплатена нето плата во декември минатата година изнесува 23.850 денари или околу 390 евра. Просечната плата расте во континуитет псоледните неолку месеци, пред се како резултат на Законот за ...

39 поврзани вести »

(Фото) Маја, првата женка балкански рис е во добра состојба

еМагазин - пред: 1 час

По подолг мониторинг на Програмата за заштита на балканскиот рис, повторно по една година за научни цели е заловена, Маја, првата женка балкански рис, информираат од Balkan lynx. Маја беше фатена на 18 март минатата година и била следена една ...

2 поврзани вести »

Програмерите се качија на тронот: Кои се топ пет најплатени професии во Македонија?

еМагазин - пред: 1 час

Програмерите после долго време ги симнаа од тронот вработените во воздухопловниот транспорт како најплатени професии во Македонија. Според податоците на Државниот завод за статистика во декември минатата година просечната нето-плата во Македонија ...

39 поврзани вести »

Зимата доаѓа со задоцнување: Снег и драстичен пад на температурите од викендов

еМагазин - пред: 2 часа

Времето денеска ќе биде претежно облачно и суво, со умерен југоисточен ветер. Во крајните јужни и северни планински делови, особено попладне, ќе има услови за претежно слаб снег. Утринската температура ќе се движи од еден до седум, а дневната од пет ...

71 поврзани вести »

Агенцијата за странски инвестиции остана без директор: Кој ќе го замени?

еМагазин - пред: 2 часа

Дарио Николовски кој досега беше директор на Агенцијата за странски инвестиции е назначен за директор на Државен студентски дом-Скопје. Според објавата на Централниот регистар тој доаѓа на местото на Атанас Бојчев, кој досега беше вршител на ...

(ВИДЕО) Илон Маск лансираше ракета со сателити за глобална интернет врска

еМагазин - пред: 12 часа

„Спејс икс“ на Илон Маск, основач на компанијата за производство на електрични автомобили „Тесла“, денеска во орбитата лансираше ракета со сателити за обезбедување на „глобален интернет“. Лансирањето од воената авиобаза „Вандерберг“ во Калифорнија ...

12 поврзани вести »

Рио де Женеиро го тужи Новак Ѓоковиќ

еМагазин - пред: 12 часа

Властите на Рио де Женеиро поднесоа тужба против најдобриот српски тенисер Новак Ѓоковиќ како одговор на неговата тужба од пред две години. Ѓоковиќ во 2012 година со Густаво Куертен одигра ревијален натпревар и според договорот српскиот тенисер ...

17 поврзани вести »

Грција го продаде Солунското пристаниште: Ќе влијае ли продажбата врз македонските компании?

еМагазин - пред: 12 часа

Грчките пратеници ја одобрија продажбата на 67-процентниот дел од компанијата, која управува со пристаништето во Солун. Договорот е во вредност од 232 милиони евра. Парламентот го ратификуваше договорот за концесија до 2051 година, потпишан во ...

5 поврзани вести »

Грција ја поддржa кандидатурата на Македонија за членство во Јадранско – јонската иницијатива

еМагазин - пред: 14 часа

Алтернативниот шеф на грчката дипломатија, со допис до надлежните европски комесари, соопшти дека Грција ја поддржува кандидатурата на Македонија за членство во Јадранско – јонската иницијатива.

21 поврзани вести »

Драган Данев на местото на Владимир Ѓорчев како координатор на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ

еМагазин - пред: 14 часа

Владимир Ѓорчев повеќе нема да биде координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ во Собранието, соопштија денеска од партијата. На негово место доаѓа Драган Данев. Од партијата информираа дека Ѓорчев самиот побарал да се повлече од функцијата, ...

46 поврзани вести »

Актерот Владо Јовановски излегува од Шутка, пратеникот Крсто Мукоски останува

еМагазин - пред: 14 часа

Актерот Владо Јовановски излегува од затворот Шутка и оди во куќен притвор, одлучи Апелациониот суд. Пратеникот Крсто Мукоски остананува во Шутка, пратеникот Љупчо Димовски во домашен притвор, а одбиена е и жалбата на Мунир Пепиќ од Агенцијата за ...

53 поврзани вести »

Столтенберг: Имаме информации дека Русија се обидува да се меша во внатрешните работи на државите од Балканот

еМагазин - пред: 14 часа

Имаме информации дека Русија се обидува да се меша во внатрешните работи на државите од Балканот, изјави на прес-конференција во Брисел генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, додавајќи дека секоја надворешна интервенција е неприфатлива.

26 поврзани вести »

Заев најавува непопуларни мерки: Веројатно ќе се зголемат границата за пензионирање и придонесите

еМагазин - пред: 15 часа

Премиерот Зоран Заев денеска информира дека ангажирале експерти на Светска банка и оти се прави комплетна анализа на структурата на Фондот за пензиско и инвалидско осигурување. Заев на седницата за пратенички прашања појасни дека се прават анализи ...

33 поврзани вести »

Во милионска трансакција продадени над 15.000 акции од „Машинопромет“

еМагазин - пред: 16 часа

Во блок-трансакција вредна 11,1 милиони денари денеска на Македонската берза беа продадени 15.789 акции од „Машинопромет“. Акциите се продадоа по цена од 706 денари за ...

МВР и МОН купуваат цвеќиња

еМагазин - пред: 17 часа

Министерството за внатрешни работи на РМ распиша оглас за набавка на цветни аранжмани. Проценетата вредност на договорот без ДДВ е 300.000 денари, а главен критериум за доделување на договорот е најниската цена.

Мултимилионска набавка: Универзитетот Св. Кирил и Методиј купува струја

еМагазин - пред: 17 часа

Универзитет Св. Кирил и Методиј во Скопје – Ректорат распиша оглас за набавка на електрична енергија од лиценциран снабдувач за потребите на Универзитетот во текот на една година. Проценетата вредност на договорот без ДДВ е 56.379.357 денари, а ...

Владата ќе им враќа дел од парите за купени музички инструменти на учениците и студентите

еМагазин - пред: 17 часа

Министерството за образование и наука објави дека подготува Закон за поддршка на млади при купување на музички инструменти. -Со Законот за поддршка на млади при купување на музички инструменти, се предвидува поврат на дел од средствата за купени ...

2 поврзани вести »