TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

еМагазин

(ВИДЕО) Полицаец во Египет спаси дете кое падна од трети кат

еМагазин - пред: 23 часа

На интернет се појави видео снимка на која се гледа како еден од полицајците чувар на банка во египетскиот град Асјуту, спасува дете кое штотуку паднало од третиот кат од околна зграда. Кога го забележаа детето, полицајците сакаа да го рашират ...

21 поврзани вести »

За ​шефот на руската дипломатија, Лавров ширењето на НАТО кон Македонија е конфронтација

еМагазин - пред: 23 часа

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров и на втората прес-конференција во Белград, овојпат со српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ, повторно се осврна на регионот и ширењето на НАТО кон Македонија го оцени како конфронтација.

44 поврзани вести »

Во акцијата „Ден на дрвото“ повеќепати биле пошумувани исти површини

еМагазин - пред: 23 часа

Локациите каде се вршеше пошумување во рамки на акцијата „Ден на дрвото“ биле несоодветни за пошумување и повеќе од површините се пошумувани повеќепати, објави денеска Јавното претпријатие „Македонски шуми“, кое ги обезбедуваше садниците.

20 поврзани вести »

Заев најави можни смени на министри и директори

еМагазин - пред: 23 часа

Премиерот Зоран Заев во интервју за „Призма“ за пролетва најавува можни кадровски промени во инситуциите, а „рекапитуларот“ по десет месеци од изборот на Владата, како што вели, може да предизвика и нејзина реконструкција.

31 поврзани вести »

Драстичен раст: „Македонски телеком“ ја зголеми добивката за 33,3 отсто

еМагазин - пред: 23 часа

„Македонски телеком“ преку Македонската берза информира дека нето добивката за 2017 година е зголемена за 33,3 отсто во споредба со претходната година, што резултира во нето добивка од 1,3 милијарди денари.

18 поврзани вести »

Одземени надлежностите на Таравари за именување и разрешување на директори во училиштата во Гостивар

еМагазин - пред: 1 ден

Вчера попладнето му се одземени надлежностите на градоначалникот на општина Гостивар во делот на образованието и во тоа во делот што се однесува на именување и разрешување на директори на општински основни и средни училишта, информира министерката ...

72 поврзани вести »

(ФОТО) Шилегов на местото на споменикот на Ќосето ќе засади дрво на човековите права

еМагазин - 22.02.2018

Екипи на Градот Скопје за да не предизвикаат застој во одвивањето на сообраќајот на една од најфреквентните крстосници кај Врховниот суд, утрово го отстранија бесправно поставениот споменик на Андон Лазов Јанев – Ќосето.

141 поврзани вести »

Ване од Прилеп кој „фати“ 520 илјади евра на спортска: Кога го слушнав резултатот, занемев!

еМагазин - 22.02.2018

Четириесет и осумгодишниот прилепчанец Ване Лесноски денеска е главна тема во својот роден град, па и во Македонија, откако синоќа се дозна дека ја има најголемата добивка на спортско обложување од 520.000 евра.

32 поврзани вести »

Јавната администрација мора да се преброи, во спротивно нема плата

еМагазин - 22.02.2018

Јавната администрација нема да може да земе плата, ако државните институции не ги регистрираат своите вработени во информатичкиот систем за управување со човечки ресурси, најави денеска министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан ...

35 поврзани вести »

(ВИДЕО) „Тексас” доаѓаaт на „Скопје колинг”

еМагазин - 22.02.2018

Eдна од најголемите британски поп рок атракции на сите времиња TEXAS за прв пат доаѓа на Балканот! Тие ќе бидат хедлајнери во сабота на 23 јуни, на вториот фестивалски викенд на SKOPJE CALLING 2018 година.

21 поврзани вести »

Просечната плата за еден месец се зголеми за 654 денари: Кој го билда просекот?

еМагазин - 22.02.2018

Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во декември 2017 година, изнесувала 23.850 денари, што е значителен раст од 654 денари во однос на ноември кога просечната плата изнесуваше 23.196 денари.

29 поврзани вести »

Општина Центар: Споменикот на Ќосето отстранет зошто бил дивоградба

еМагазин - 22.02.2018

Во врска со отстранувањето на споменикот на Андон Јанев Ќосето од пред Врховниот суд во Скопје, општина Центар денеска соопшти дека по детално испитување на фактичката состојба, нивните надлежни служби донеле решение дека се работи за дивоградба.

29 поврзани вести »

Милионска набавка на МВР: Полицајците ќе јадат сувомеснати производи

еМагазин - 22.02.2018

Министерството за внтарешни работи објави оглас за доделување на договор за јавна набавка на сувомеснати производи. Според објавата на Бирото за јавни набавки се работи за договор со проценета вредност од 10.000.000 денари без ДДВ.

4 поврзани вести »

Извозот на струја во 2017 година зголемен за три пати

еМагазин - 22.02.2018

Вкупната вредност на извоз на електрична енергија во 2017 година изнесува 24,5 милиони евра што е за скоро три пати повеќе споредено со претходната 2016 година кога извозот на струја изнесувал 8,4 милиони евра, покажуваат податоците за трговска ...

(ВИДЕО) Уплатил 910 денари: Прилепчанец доби над 520.000 евра на спортска

еМагазин - 22.02.2018

Обложувалницата „Моцарт“ денеска соопшти дека прилепчанец со влог од 910 денари, добил повеќе од 520.000 евра. Тој направил седум добитни ливчиња и ги уплатил во нивната обложувалница. Сега е побогат за 520.000евра.

44 поврзани вести »

Ќе ги добијат ли новинарите заостанатите плати: Стечајниот управник Живко Калков побара да се ажурира сметката на МПМ

еМагазин - 22.02.2018

Централниот регистар на Република Македонија постапувајки по известување од 21.02.2018 година од стечајниот управник за ажурирање на стечајна сметка на стечајниот должник „Медиа принт Македонија“ донесе решение со кое се одобрува пријавата.

3 поврзани вести »

Грчки медиуми: „Меркел најави решение и го крсти Заев, Македонец“

еМагазин - 22.02.2018

Во сите свои денешни извештаи и анализи за вчерашната средба во Берлин меѓу канцеларката Ангела Меркел и македонскиот премиер Зоран Заев грчките медиуми акцентот го ставаат врз оптимизмот на Меркел за можноста за изнаоѓање решение на прашањето со ...

95 поврзани вести »

Ревизорите откриваат незаконско работење на ДИК: Неосновано се делеле надоместоци за патни трошоци

еМагазин - 22.02.2018

Низа пропусти и незаконитости утврдиле државните ревизори по контролата на работењето на Државната изборна комисија во текот на 2016 година за време на предвремените парламентарни избори. „Со ревизијата на финансисиските извештаи заедно со ...

19 поврзани вести »

ДЗР: Невистинити се финансиските извештаи за изборната кампања на „Беса“

еМагазин - 22.02.2018

Низа пропусти утврдиле државните ревизори по контролата на финанансирањето на изборната кампања на политичката партија „Беса“ за предвремените парламентарни избори во 2016 година. „Несоодветно е постапено со примените донации од физички лица, кој ...

19 поврзани вести »

Милчин: Замислете, една Грција глуми дека е загрозена од државичка, сиромашна, вон НАТО и Унијата

еМагазин - 22.02.2018

Режисерот и поранешниот прв човек на Фондацијата Отворено општество - Македонија, Владимир Милчин во „Ноќно студио“ на телевизија Телма , посочи дека недостига сериозна дебата за преговорите спорот за името.