TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Фактор

Како новиот министер ќе ја намалува најболната тема во здравството - смртноста кај новороденчињата?

Фактор - пред: 19 часа

Вчера од Охрид тазе министерот за здравство ја соопшти стратегијата со која ќе ја намалува смртноста кај новороденчињата. Имено, Венко Филипче посочи дека моментално се изготвува Стратегија за намалување на смртноста кај новороденчињата која е во ...

17 поврзани вести »

Дали Апелација ќе ја „услиши“ жалбата на Пешевска и ќе го укине притворот?

Фактор - пред: 19 часа

Сите осомничени за кравиот четврток добија продолжување на притворот и покрај жалбите до Апелациониот суд. Утре на ред е Апелација да се произнесе за жалбата на пратеничката на ВМРО-ДПМНЕ Жаклина Пешевска.

7 поврзани вести »

(ФОТО+ВИДЕО) НАПАД ВО ХОТЕЛ: Ги киднапираа гостите, па почнаа да ги убиваат

Фактор - 20.01.2018

Најмалку четворица напаѓачи вечерва упаднаа во хотелот „Интерконтинентал“ во главниот град на Авганистан, Кабул. Тие прво ги киднапирале гостите, а потоа почнале и да ги убиваат. Полицијата го обиколила регионот и хотелот.

52 поврзани вести »

(ВИДЕО) ПОЖАР „ПРОГОЛТА“ ФАБРИКА ЗА ПЕТАРДИ: Загинаа 17 луѓе

Фактор - 20.01.2018

Во пожар во фабрика за петарди во Индија загинаа најмалку 17 луѓе, соопшти претставник на компанијата К.Ц. „Гупта“. Од зградата досега се извлечени 17 тела, а еден повреден работник е хоспитализиран.

12 поврзани вести »

(ВИДЕО) ЛОШИ ГОДИНИ ЗА ЕВРОПА: Оваа земја прва ќе се испразни

Фактор - 20.01.2018

Според извештај на Евростат, до 2080 година Италијанците може да исчезнат затоа што бројот на жители во оваа земја се намалува. Во следните 60 години, во земјата повеќето жители ќе бидат од азиско и африканско потекло.

Кога можеме да го очекуваме следниот продолжен викенд?

Фактор - 20.01.2018

Следниот продолжен викенд ќе се падне дури во месец април. Големиот христијански празник, Велигден ќе биде на 8-ми април, а неработен ќе биде понеделникот на 9-ти април. Заедно со неработниот Велики Петок на 6-ти април, ќе има продолжен викенд.

5 поврзани вести »

ИНФОРМАЦИЈА ЗА ВОЗАЧИТЕ: Магла и снег на повеќе патни правци

Фактор - 20.01.2018

Сообраќајот во земјава се одвива по влажни коловози. Поради појава на магла намалена е видливоста на Плетвар од 50 до 100 метри. Низ целата земја врне дожд, додека снег врне во Крива Паланка, Страцин, Куманово, Тетово, Попова Шапка, Гостивар, ...

44 поврзани вести »

(ВИДЕО) Специјалци спасуваа Кинези кои на Балканот биле присилно држени за работа

Фактор - 20.01.2018

Прекинат е меѓународен ланец на организирана криминална група која се занимавала со трговија на луѓе. Кинеските државјани се пронајдени затворени во две вили во Загреб. Во едната од 800 квадрати, се затечени 42-ца кинески државјани, а во другата со ...

6 поврзани вести »

Фотографија од Црна Гора ги „запали“ социјалните мрежи

Фактор - 20.01.2018

На Фејсбук страницата „Времеплов“ се појави фотографија која стана вистински хит. Фотографијата потсетува на ридот над Холивуд, а на неа пишува Цетиње. Многумина сметаат дека се работи за фотошоп, а други прашуваа каде се наоѓа ова здание.

(ФОТО+ВИДЕО) ХРВАТ СИ ГО ОСТВАРИ ЖИВОТНИОТ СОН: Пеш стигна на Јужниот пол

Фактор - 20.01.2018

Хрватот Давор Ростухар помина пеш 1.200 км за да стигне на Јужниот пол. Одел 47 дена со санки на кои носел храна. Издржал да пешачи по снег на температури од -40 степени. „Одеднаш се појави црна точка. Научна станица на самиот пол.

ФИНАНСИСКА БЛОКАДА: Стотици илјади луѓе ќе останат без работа?

Фактор - 20.01.2018

Американската влада е во финансиска блокада затоа што демократите и републиканците не успеале да го решат спорот околу имиграцијата и потрошувачката. Ова се случува откако сенаторите на двата дома на американскиот Конгрес не успеале до полноќ да ...

9 поврзани вести »

ГИ ОТКАЖАА СПОРТСКИТЕ НАСТАНИ: Грците во Солун на протест за името „Македонија“

Фактор - 20.01.2018

Под мотото „Никој не смее да го узурпира светото име Македонија” утре се очекува на протест во Солун да излезат илјадници граѓани на Грција. Грчките медимуи пишуваат дека за да биде протестот помасовен се откажани сите спортски натпревари.

114 поврзани вести »

СТРАОТНА СООБРАЌАЈКА: Автобус излета од патот, загинаа над 11 луѓе

Фактор - 20.01.2018

Најмалку 11 лица загинаа, a 44 се повредени во автобуска несреќа што денеска се случи во провинцијата Ескишехир, во централна Турција. Локалните медиуми јавија дека автобус, кој превезувал ученици кои биле на екскурзија, излетал од патот и удрил во ...

22 поврзани вести »

Се кратат патните трошоци за пратениците

Фактор - 20.01.2018

Пратениците, но и другите функционери, треба да земаат барем за една третина помали патни трошоци од досега. Наредната недела во собраниските комисии ќе се разгледуваат двата закони што ги предложи СДСМ, со кои, државата нема да им плаќа по 30 одсто ...

10 поврзани вести »

(ВИДЕО) Tурција ги гранатира курдските позиции во Сирија

Фактор - 20.01.2018

Tурската армија вчера и денеска ги гранатирала курдски позиции во регионот Африн во Сирија. Милитантите претходно пукале кон турските позиции, соопшти армијата, пренесе Ројтерс . Армијата нападнала засолништа кои ги користеле „милитантите од три ...

88 поврзани вести »

ТРАМП САКА ДОСЕЛЕНИЦИ ОД ОВАА ЗЕМЈА: Сепак тие не сакаат да живеат во САД

Фактор - 20.01.2018

Единствена земја од каде aмериканскиот претседател, Доналд Трамп сака доселеници е Норвешка - но тие не сакаат да дојдат, пишува „The Atlantic". Бројот на Норвежани во САД во последните 5 години постојано опаѓа.

2 поврзани вести »

Што им порача Вучиќ на Србите на Косово?

Фактор - 20.01.2018

Српскиот претседател, Александар Вучиќ при посетата во северно Косово изјави дека носи три пораки за локалното српско население. „Србите треба да опстанат и останат во своите домови, а српската држава им помагала и ќе продолжи да им помага и во ...

48 поврзани вести »

АНКЕТА ВО ГРЦИЈА: Дали граѓаните сакаат да се реши спорот?

Фактор - 20.01.2018

Мнозинството Грци сакаат да се реши прашањето со името, покажува новото истражување на јавното мислење во Грција, спроведено од агенцијата „Алко“ за грчкото радио „24/7“. Седум од 10 Грци, веруваат дека во последните децении Грција загубила од тоа ...

16 поврзани вести »

Захариева oчекува Македонија да почне преговори со ЕУ, иако има 13 годишно доцнење

Фактор - 20.01.2018

Mинистерката за надворешни работи на Бугарија, Екатерина Захариева за „ Дарик “ вели дека реално е Македонија да добие покана за почеток на пристапните преговори за членство во Европската унија годинава, покрај напредокот во разговорите за името и ...

19 поврзани вести »

Силјановска: Чудно е генералниот секретар на НАТО да дава изјави за Законот за јазици

Фактор - 20.01.2018

Коментирајќи ги последните случувања околу Законот за јазици универзитетската професорка Гордана Силјановска вели дека е малку чудно генерален секретар на НАТО да дава изјави за Законот за јазици - закон кој тукушто е донесен, но сѐ уште не е влезен ...