TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Фактор

Трагедија на Плитвички езера: загина туристка од Јужна Кореја правејќи селфи

Фактор - пред: 9 часа

Државјанка на Јужна Кореја (53) почина во саботата во Општата болница во Карловац, како резултат на падот во длабока клисура од 70 метри на Плитвички езера. Tуристката со организирана група на туристи во саботата околу 11 часот била во посета на ...

11 поврзани вести »

Коѕијас: Предлог договорот за името веќе е во Скопје

Фактор - пред: 9 часа

Грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕијас веќе си ја наметнува динамиката која ќе ја води во текот на посетата на Македонија која треба да започне од четвртокот со тоа што потврди дека грчкиот нацрт предлог договор веќе е испратен во ...

32 поврзани вести »

Што заклучија Меркел и полскиот премиер Моравјецки?

Фактор - пред: 9 часа

Германската канцеларка Ангела Меркел оцени дека Европската унија мора да има заедничка политика кон Русија и Кина. Меркел на вчера на прес-конференција со полскиот премиер Матеус Моравјецки во Варшава, потенцираше дека иднината на цела ЕУ е важна за ...

6 поврзани вести »

Зошто САД ја прогласи „петро“ криптовалутата за нафта од Венецуела за измама?

Фактор - пред: 10 часа

Белата куќа предводена од претседателот Трамп издаде забрана за било кој државјанин на САД и било која компанија да има економски релации за нафтената криптовалута „петро“ која ја издаде владата на Венецуела под изговор дека станува збор за измама ...

37 поврзани вести »

Каква одлука ќе донесе судот за Мукоски и Василевски?

Фактор - пред: 10 часа

На јавна судница, денес во Врховниот суд ќе се одлучува за притворите на обвинетите од настаните во Собранието на Република Македонија од 27 април. Судот треба да се изјасни дали ќе биде потребно продолжување на притворот на пратениците Крсто ...

31 поврзани вести »

Кој ќе биде третиот службен јазик во Петровец?

Фактор - пред: 10 часа

Општина Петровец ќе стане тријазична откако ќе биде усвоен предлогот да се воведе и босанскиот јазик како службен на општината, што е вистинска реткост во Македонија. Според одлуката на Советот на општина Петровец граѓаните Бошњаци ќе може да ...

8 поврзани вести »

Владата на цела седница ќе им се посвети на младите

Фактор - пред: 10 часа

Владата предводена од премиерот Зоран Заев денеска ќе има цела владина седница посветена на младинските политики при што ќе треба да ги презентира сите или барем повеќето проекти кои СДСМ ги ветуваше во предизборниот период за подобрување на ...

39 поврзани вести »

Зошто Ципрас ќе си го чува Каменос во коалициска прегратка?

Фактор - пред: 10 часа

Грчкиот премиер Алексис Ципрас е принуден да ја одржува коалицијата со десничарската партија Независни Грци и нејзниниот политичкио неук лидер, Панос Каменос, кој исто така ја врши функцијата министер за одбрана.

33 поврзани вести »

Колку чини „фенерот“ на МЗТ Скопје во АБА Лигата?

Фактор - пред: 11 часа

Фенерџијата во АБА лигата нашиот МЗТ Скопје лани имал приходи во износ од над 852.000 евра. Во 2016 година со за нијанса помал буџет клубот остварил малку подобар пласман. Кошаркарскиот клуб МЗТ од Аеродром лани потрошил 852.000 евра за своето ...

24 поврзани вести »

ИНТЕРВЈУ- СВЕТА БОГОВА-ЈОВАНОВСКА: Јавно и гласно зборуваме за проблемите во нашиот свет

Фактор - пред: 11 часа

За организаторката на „Моден викенд Скопје“,и сопственик на модната агенција „Подиум“, Света Богова-Јовановска велат дека е онаа која ја диктира модата кај нас. Скромна и исклучително професионална и посветена, Света, своето искуство како моден ...

ЈОВАНА ЗУКА: Не постои уметност без бизнис

Фактор - пред: 11 часа

Што повеќе созревам, толку повеќе време, внимание и размислување посветувам на изборот на облеката која ја купувам. Сакам да градам гардероба која ќе ја сакам и сега и за десет години, и која ќе ми биде скапоцена, без разлика на цената, вели ...

Кои се најголемите предности на станбениот кредит на Прокредит банка?

Фактор - пред: 11 часа

Доколку сте заинтересирани за купување на стан или куќа и ви е потребен кредит добро е да се разгледа уникатната понуда која ја нуди Прокредит банка која е доста атрактивна и нуди голем број на поволности.

2 поврзани вести »

Нови протести против Законот за јазици - Кој ќе ја смири топката?

Фактор - пред: 11 часа

Нови протести против веќе изгласаниот Закон за употреба на јазиците се најавуваат на социјалните мрежи, како во главниот град, така уште поизразено и низ повеќе градови низ Македонија. Начинот на кој беше изгласан законот очигледно внесе немир кај ...

45 поврзани вести »

Каде се стопи добивката на ФЗЦ Куманово?

Фактор - пред: 11 часа

Големиот раст на оперативните трошоци ја стопил добивката лани во однос на 2016 година. Компанијата силно продрела на странските пазари, но многу ја намалила продажбата дома. Обврските пораснале за речиси 300 милиони денари.

11 поврзани вести »

НЕ ЗАБОРАВАЈТЕ: Деновиве почнува летното сметање на времето

Фактор - пред: 12 часа

Во последниот викенд во март 2018-та година, ноќта во 2 часот меѓу 24 и 25-ти март почнува летното сметање на времето. Стрелките на часовникот треба да се поместат за еден час нанапред, односно времето во 2 часот, ќе се смета како да е 3 часот.

49 поврзани вести »

РАБОТА ВО НОРВЕШКА: Да го имаат она што го имаме, би биле најбогати

Фактор - пред: 12 часа

Девојка од Хрватска анонимно за Слободна Далмација раскажува како е да се работи во Норвешка. Вели дека имала многу причини зошто ја напуштила Хрватска, а тоа се долгови, секакви проблеми и неможноста да пронајде работа.

4 поврзани вести »

ПУТИН ВЕЛИ НЕМА СТО ГОДИНИ ДА ВЛАДЕЕ: Какви се реакциите на Белата куќа и Меркел?

Фактор - пред: 12 часа

Рускиот претседател, Владимир Путин кој на изборите во недела освои над 76 проценти од гласовите изјави дека на Русија и е неопходен исчекор напред во сите области и најави дека нема намера сто години да биде на власт.

141 поврзани вести »

Македонците од Канада бараат прекин на антимакедонските преговори за името

Фактор - пред: 21 часа

„Нашето име е Македонија“ e мотото на протестот кој денеска пред Парламентот во Онтарио се одржа во организација на Македонско-канадската заедница за поддршка на Македонија и ставање крај на преговорите за името.

(ВИДЕО+ФОТО) ХРВАТИТЕ СЕ БОРАТ СО ПОПЛАВИ: Цели села се отсечени

Фактор - пред: 21 часа

Цели села во Хрватска се отсечени, а покрај брегот се поставуваат насипи. Реката Сава го надмина максимумот од 1970 година, и ги преплави крајбрежните места, при што најкритично е во Јасеновац.

18 поврзани вести »

(ВИДЕО) ОСМАНИ СО ВИДЕО ОБРАЌАЊЕ ДО ТИМОНИЕ: Што бара од амбасадорот?

Фактор - пред: 22 часа

Вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи со видео порака на француски јазик на својот Фејсбук профил му се обрати на францускиот амбасадор, Кристијан Тимоние за неговите забелешки околу носењето на Законот за употреба на јазиците.