TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Фактор

Иванов во Анкара: Поканата за членство на Македонија во НАТО ќе биде уште еден поттик за реформските процеси

Фактор - 20.02.2018

Со највисоки државни почести турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган го пречека претседателот Ѓорѓе Иванов во претседателската палата во турската престолнина - Анкара. Тие разговараа за актуелните политички случувања во Турција, Македонија и ...

Трагедијата на Флорида иницијална каписла за поголема контрола за оружје, Трамп со поддршка за контрола

Фактор - 20.02.2018

Белата куќа објави дека Трамп ги поддржа напорите на федералните власти за заострување на контролата врз купувачите на оружје. Несреќниот настан на Флорида поттикна разговор помеѓу Трамп и републиканскиот сенатор од Тексас, Џон Корнин, за подготовка ...

45 поврзани вести »

(ВИДЕО) ПОПЛАВИТЕ СТИГНАА: Луѓето се евакуираат поради налетот на Гита

Фактор - 20.02.2018

На Нов Зеланд е прогласена вонредна состојба пред да „удри“ ураганот Гита. Градот Крајстчрч и јужниот дел на Нов Зеланд се подготвуваат за силен удар на ураганот кој веќе предизвика поплави и оштетувања на куќите и патиштата.

32 поврзани вести »

ИМА ЛИ АЛТЕРНАТИВА: Тевдовски e против зголемување на прагот за пензионирање

Фактор - 20.02.2018

Министерот за финансии, Драган Тевдовски вели дека не треба да се посегне кон зголемување на прагот за пензионирање додека не се искористат сите други можности. „Како човек кој доаѓа од социјалдемократска Влада сметам дека треба да се почитува тоа ...

21 поврзани вести »

Земјотрес со јачина од 4,3 степени во близина на грчкиот остров Алонисос

Фактор - 20.02.2018

Регистриран е земјотрес со интензитет од 4,3 степени според Рихтеровата скала на грчкиот остров Алонисос во Егејското Море, покажува извештајот на официјалната интернет страница на Европскиот медитерански сеизмолошки центар .

19 поврзани вести »

За Грците Рама го враќа сеништето за Голема Албанија, а осуда стигна и од Србија

Фактор - 20.02.2018

Медиумите кај јужниот сосед посветија големо внимание на „бомбастичната“ изјава на премиерот на Албанија, Еди Рама за потребата од заеднички претседател на неговата земја и на Косово. Грчките медиуми пишуваат дека ова е „враќање на сеништето за ...

79 поврзани вести »

СЗО: Алармантна е бројката на заболени од морбили

Фактор - 20.02.2018

Расте бројот на случаи на морбили во Европа. Мали сипаници или морбили, е инфективна болест на респираторниот систем предизвикана од вирус од групата миксовируси. Бројот на заболени во 2017 година порасна за 400 отсто во однос на претходната година, ...

28 поврзани вести »

ШТИПЈАНЕЦ ВО НАJГОЛЕМАТА САЈБЕР КРИМИНАЛНА ОРГАНИЗАЦИЈА: Извлекле 530 милиони долари од сметки од целиот свет

Фактор - 20.02.2018

Штипјанец e дел од досега најголемата откриена сајбер криминална организација. 28-годишниот Марко Леопард се товари за учество во криминална организација која вршела кражби на идентитети, кредитни картички, финансиски и банкарски информации, со што ...

Едвај се избраа новите потпретседатели на Собранието

Фактор - 20.02.2018

Избрани се новите потпретседатели на Собранието, Горан Мисовски (НСДП), Фросина Ременски (СДСМ) и Весел Мемеди (НДП). Тиа без изгласани со кворум од минимум 61 глас. Пратениците едвај се собраа и кворумот беше обезбеден дури во 16:30 часот и тоа со ...

42 поврзани вести »

Македонија ВТОРА во Европа по смртност на новороденчиња

Фактор - 20.02.2018

Лошите вести фуриозно се шират, па така Македонија се најде втора во Европа по смртност на новороденчиња, а прва во регионот. Осумгодишната битка за намалување на овој страшен проблем се уште не може да се извојува.

65 поврзани вести »

Села можел да умре доколку докторите навремено не интервенирале

Фактор - 20.02.2018

Продолжува рочиштето за Зијадин Села и нападите од 27-ми април. Навремената интервенција на лекарите го спасила Зијадин Села од сигурна смрт – тврдат вештаците од Институтот за Судска медицина.

Бакојани: Сакаме решение што ќе го прифати меѓународната заедница во целина

Фактор - 20.02.2018

Поранешната шефица на грчката дипломатија Дора Боакојани, во интервју за телевизија Скај вели дека решението треба да биде прифатено од целата меѓународна заедница и од оние земји што билатерално го користат името Македонија.

26 поврзани вести »

Предлог-законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги е усвоен

Фактор - 20.02.2018

На својата 55-та седница која се одржа попладнево, Владата на Република Македонија го усвои Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги (АВМУ), извести на својот Твитер профил портпаролот на ...

66 поврзани вести »

Целосна поддршка на акцијата на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство за ставање ред во ...

Фактор - 20.02.2018

Групацијата на мелничко-пекарската индустрија при Стопанската комора на Македонија и Асоцијацијата на земјоделци, ја поздравуваат и ја охрабруваат акцијата, како и напорот на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство и ресорниот ...

2 поврзани вести »

РАСТ ВО ОДНОС НА ЛАНИ: Koлку патници се превезени од двата аеродроми?

Фактор - 20.02.2018

Oд двата аеродроми во земјава во јануари годинава превезени се вкупно 151.381 патници. Ова претставува раст од 18,7% споредено со истиот месец лани, информираат од Министерство за транспорт и врски.

18 поврзани вести »

Разбојништво во казино во општина Центар

Фактор - 20.02.2018

Непознато маскирано лице во неделата пред полноќ, извршило разбојништво во казиното на булевар „11-ти Октомври“. Сторителот со закана со пиштол од вработената одзел околу 150.000 денари, по што побегнал во непознат правец.

13 поврзани вести »

Македонските експерти ќе работат на странските пазари

Фактор - 20.02.2018

Државата за прв пат ќе извезува ум на организиран начин. Ова го истакна денеска првиот човек на Стопанската комора на Македонија, Бранко Азески. Промовиран беше Клубот на консултанти и експерти кој ќе функционира во рамките на Комората која пак ...

21 поврзани вести »

Заев во посета на Германија - за што ќе разговараат со Меркел?

Фактор - 20.02.2018

Maкедонскиот премиер, Зоран Заев утре во Берлин ќе се сретне со германската канцеларка Ангела Меркел. Оваа средба е во рамки на официјалната посета на владина делегација на Германија, информираше владината прес-служба.

134 поврзани вести »

РЕК Битола: Тендер во следните три месеци за избор на фирма која ќе го врши ископот на јаглен

Фактор - 20.02.2018

Со оглед на претходно пројавениот интерес, РЕК Битола ја информира јавноста дека по откажувањето на правното лице „Трансмет” од договорот за ископ на јаглен во РЕК Битола на 02.02.2018г, РЕК Битола пристапи кон распишување нов тендер за избор на ...

24 поврзани вести »

Командир на пожарна со лажни прекувремени часови до 5000 евра

Фактор - 20.02.2018

Кривична пријава против 52 годишниот З.Т. од Свети Николе е поднесена од страна на Надворешната канцеларија за криминалистички работи Свети Николе поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „злоупотреба на службената положба и ...

5 поврзани вести »