TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Факултети

Христијан има IQ 145, чита од нецели 2 години, а множи од 4

Факултети - пред: 5 часа

Седумгодишниот велешанец наизуст ги знае сите 45 претседатели на САД, обожава астрономија и сака да работи во НАСА Христијан Арсов има седум години, учи во трето одделение во ОУ „Св. Кирил и Методиј“ во Велес, има развиена логика нетипична за своите ...

Конференција на Природно-математичкиот факултет: Како до подобро образование по математика и по природни науки?

Факултети - пред: 6 часа

Целта на конференцијата е во време на чести реформи во образованието, преку предавања, излагања, дискусии, да се изведат заклучоци за состојбите во образованието, за потоа тие да се искористат за подобрување на идните стратегии и правци за ...

5 поврзани вести »

Бил Гејтс: „Образованието има најголемо влијание врз иднината на поединецот и на општеството“

Факултети - пред: 6 часа

( Фото: Pixabay ) Од низа различни фактори, образованието има најголемо влијание врз нашата иднина, рекол Бил Гејтс по објавата дека учителка од Лондон влегла во потесниот круг во натпреварот за „Global teacher prize“.

9 поврзани вести »

Цената на биткоините: кој одлучува за вредноста на криптовалутите?

Факултети - пред: 6 часа

Фото: Getty Images Инвестирањето во криптовалутите како што е биткоинот е егзистенцијално искуство. Добивате неверојатни издигнувања и вртоглави падови. Откако достигна рекордна вредност од 20.000 долари во декември, цената на биткоинот доживува ...

42 поврзани вести »

375 милиони долари собрани во првичната продажба на криптотокенот петро

Факултети - пред: 6 часа

Петро е првата дигитална валута издадена од федерална влада. Нејзината продажба има цел да ја подобри економијата на Венецуела, погодена од хиперинфлацијата и американските санкции. Венецуела успеа да собере 735 милиони долари во првиот ден од ...

42 поврзани вести »

Астрономи открија супернова стара 10,5 милијарди години

Факултети - пред: 6 часа

( Фото: Reuters / NASA ) Во вторникот астрономи објавија дека откриле голема космичка експлозија од ѕвезда во изумирање, стара 10,5 милијарди години, а станува збор за најоддалечената од сите досега откриени супернови.

4 поврзани вести »

Нивото на морињата бездруго ќе порасне, а последиците може да бидат погубни

Факултети - пред: 6 часа

( Фото: Pixabay ) Нивото на морињата ќе порасне помеѓу 0,7 и 1,2 метар во следните два века, дури и ако владите ја окончаат ерата на фосилните горива како што стои во Парискиот договор за климата, соопштуваат научниците.

4 поврзани вести »

Научниците предупредуваат: поларните мечки ќе изумрат за 30 години

Факултети - пред: 6 часа

( Фото: Pixabay ) Најголемите копнени месојадци на светот, поларните мечки, ќе изумрат во следните 30 до 40 години, предвидува студија од 2013 година. „ Гласот на Америка “ пренесува дека судбината на поларните мечки е директно поврзана со ...

Најсрамниот момент од ОИ одржани во Сараево, 1984 година: Како Мате и Фахрудин го ограбиле Кирк Даглас

Факултети - пред: 6 часа

Февруари 1948 година: Затворен ресторанот „Уна“ на сопственикот Фахрудин Шехиќ, кој на глумецот Кирк Даглас и на неговото друштво им ја наплатил вечерата десетпати поскапо, и тоа во долари... Затворени уште три кафулиња поради истиот прекршок.

Сите мажи на омилената прва дама

Факултети - пред: 6 часа

Најновата книга за животот на Жаклин Кенеди – „Џеки, Џанет и Ли“ од авторот Џ. Ренди Тараборели ѝ открива на јавноста досега непознати детали, особено за нејзиниот приватен живот. фотоизвор: Profimedia Сестрите Џеки и Ли уште од мали се одгледани ...

4 поврзани вести »

Совети од милионер: „Наследството, највисокиот степен на образование и IQ не се важни кога станува збор за заработка“

Факултети - пред: 6 часа

( Фото: Youtube printscreen ) Авторот на книгата „How rich people think“, Стив Сиболд , e милионер кој богатството го стекнал сам. Тој интервјуирал повеќе од 1.200 најбогати луѓе на светот и ги споделува своите сфаќања во врска со парите: „Пред ...

Среќно дете - среќен човек: Како да ги научите децата да бидат позитивни?

Факултети - пред: 6 часа

Фото: Pixabay Во свет исполнет со негативни работи, насилство и страдање, позитивниот став може да го направи животот малку полесен. Иако е невозможно да се контролираат животните случувања, можете да ги контролирате вашите реакции на она што се ...

„Мајкрософт“ планира да го исфрли од употреба маусот

Факултети - пред: 6 часа

„Мајкрософт“ сака да го отстрани компјутерскиот маус и да го замени со паметно пенкало. Технолошкиот гигант веќе подготви патент со кој се овозможува да се користи пенкало за површината на екранот кое ќе има иста улога како маусот што го користиме.

„Фејсбук“ воведува необични тродимензионални објави

Факултети - пред: 6 часа

Фото: Wikimedia Commons Со оглед на тоа што статистиките покажуваат дека „Фејсбук“ почесто го посетуваат пензионери отколку млади луѓе, социјалната мрежа настојува да ги збогати своите функции и со нив да ги привлече младите корисници.

2 поврзани вести »

Зошто работата во смени е нездрава и опасна?

Факултети - пред: 6 часа

Рецензија од Би-ем-џеј потврдува дека многу болничари, пожарникари и полицајци ги знаат ефектите од работата во смени и врз животот и врз спиењето. Ова е една од најсеопфатните рецензии за работата во смени, времетраењето и квалитетот на спиењето, ...

Благодарение на противниците на вакцините, сипаниците се во пораст во Европа

Факултети - пред: 6 часа

Фото: Sara Chodosh Пред постоењето на вакцините против морбили, 9 од 10 деца ги добивале овие сипаници пред 15-тата година. Два милиона луѓе умирале на годишно ниво. Лесно е да се заборави овој факт бидејќи уште од 1960 година имаме ефикасна вакцина ...

30 поврзани вести »

Во Битола одбележан Меѓународниот ден на мајчиниот јазик

Факултети - пред: 19 часа

Универзитетската библиотека „Св.Климент Охридски“-Битола во соработка со ОУ „Даме Груев“ - Битола денес го одбележа Меѓународниот ден на мајчиниот јазик. Во светот се зборуваат над 6.000 јазици, а на половина од нив им се заканува исчезнување.

19 поврзани вести »

Млади таленти за танц, музика и визуелни уметности аплицирајте за културната програма „Инкубатор“

Факултети - пред: 1 ден

Kреативноста и потребата за уметничко изразување се водечки критериуми за развојот на едно општество, потцртаа денеска уметничкиот директор на „Интерарт“, Рисима Рисимкин и швајцарската амбасадорка во земјава, Н.Е.

8 поврзани вести »

Првпат во Македонија вработување преку платформа за видеоинтервју

Факултети - 21.02.2018

Технологијата се развива со неверојатна брзина. Апликации, чет-ботови и платформи отвораат нови можности со кои се олеснуваат нашиот живот и нашата секојдневна работа. Такви се и интелигентните видеоплатформи - нови рекрутмент алатки кои го ...

2 поврзани вести »

Бибе Милошевиќ, хуманист: Верувам во свет изграден врз љубов и почит кон човечкото достоинство

Факултети - 21.02.2018

Септолете тотал ви ја претставува Бибе Милошевиќ, девојка со големо срце, активистка и хуманитарец што верува во позитивни промени во општеството. Бибе самоиницијативно организирала преку 50 хуманитарни акции, користејќи ги предностите на ...