TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Факултети

Какво образование имаат завршено членовите на кабинетот на Доналд Трамп?

Факултети - 20.01.2018

Кабинетот на претседателот Доналд Трамп веќе помина низ неколку промени откако тој ја презеде власта. Генералот Џон Кели, наместо секретар за безбедност, стана шеф на вработените во Белата куќа, а Том Прајс го напушти департментот за здравство и ...

Како птицата феникс, ова е новото кинеско чудо

Факултети - 20.01.2018

Фото: YouTube/Printscreen Погледнете како изгледа новиот кинески меѓународен аеродром што ќе почне со пробна работа во октомври 2019 година. Инженерскиот проект ќе биде завршен во јули 2019 година, а пробната работа ќе започне три месеци подоцна.

Новитет на „Гугл“ - звук без звучници

Факултети - 20.01.2018

Некаде пред 13 декември 2017 година „Гугл“ ја купи стартап-компанијата „Редукс“ со седиште во Велика Британија. Не е познато зошто се случило тоа. „Редукс“ се занимава со производство на квалитетно аудио преку користење на дисплејот како звучник, ...

2 поврзани вести »

Виртуелна соба за разговор „експлодира“ од популарност

Факултети - 20.01.2018

Фото: YouTube/Printscreen „Ви-ар-чет“ претставува еден вид социјален простор каде што играчите со или без ви-ар уреди можат да извршуваат различни активности - разговор, играње мини-игри и дружење.

Придобивки од блокчејн-технологијата во бизнисите и индустријата

Факултети - 20.01.2018

Во последно време сè почесто слушаме за биткоини и блокчејн-технологија. Можеби не се сите заинтересирани за купување биткоини или друга криптовалута, но мора да се признае дека блокчејн-технологијата зема замав и е во центарот на вниманието во ...

Внимавајте - откриени апликации што ги крадат лозинките од „Фејсбук“

Факултети - 20.01.2018

Фото: Profimedia Експертите за сајбер-безбедност открија нов вид злонамерен софтвер што го нарекоа „ГоустТим“ - софтверот се наоѓа во најмалку 56 апликации во продавницата за апликации на „Гугл“.

3 поврзани вести »

Дали ова е изгубениот прототип на „нинтендо плејстејшн“?

Факултети - 20.01.2018

Фото: Reddit Во текот на летото 1991 година „Сони“ најави дека планира да создаде уреди за играње видеоигри и тоа во соработка со „Нинтендо“, па планираат во продажба да го пуштат уредот „нинтендо плејстејшн“.

Научниците развиле нов тест за крв што препознава осум вида тумор

Факултети - 20.01.2018

Фото: Wikipedia Меѓународен тим на научници развил нов тест што проверува повеќе видови рак користејќи само примерок од крв. Истражувањето, предводено од научниците од училиштето за медицина „Џон Хопкинс“ од Балтимор, го развило тестот наречен ...

7 поврзани вести »

За дебелината го обвинувате бавниот метаболизам? Експерт советува како да го промените тоа

Факултети - 20.01.2018

Фото: Thinkstock Кога се зборува за здрави навики во исхраната и за слабеење, најважен е метаболизмот, а неговата улога во телото често погрешно се толкува. Склони сме кон поедноставни сфаќања на метаболизмот, па велиме дека забавува како што ...

3 поврзани вести »

Антон Павлович Чехов: Мекуш

Факултети - 20.01.2018

( Фото: Pinterest ) Пред некој ден ја повикав во својот кабинет гувернантата на моите деца, Јулија Василевна. Требаше да ѝ платам. – Седнете, Јулија Василевна! – ѝ реков. Дајте да се пресметаме.