TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Фокус

ГАЛЕРИЈА: Дефиле на маски на традиционалниот Струмички карневал

Фокус - пред: 2 часа

Во присуство на државниот врв на чело со премиерот Зоран Заев, вечерва во Струмица се оддржува дефилето на маски во рамки на традиционалниот Струмички карневал. На овој настан учествуваат луѓе од цела држава, но и од странство, а најатрактивни се ...

75 поврзани вести »

Заев: Струмичкиот карневал е вековна традиција

Фокус - пред: 4 часа

Премиерот Зоран Заев и повеќе министри вечерва присуствуваа на приемот за карневалските групи и гости што го приредува градоначалникот на Струмица и Организацискиот одбор на Струмичкиот карневал.

75 поврзани вести »

Директорот на „25 мај“ чувствува морална одговорност за злоставуваното девојче, но негира вмешаност на домот

Фокус - пред: 5 часа

Директорот на домот „25 мај“, Стево Соколовски, во телефонски разговор за телевизијата 24 вести вели дека чувствува морална одговорност за сексуалното злоставување на тринаесетгодишната малолетничка, но, нагласува Соколовски, ниту тој ниту некој ...

28 поврзани вести »

Физичка пресметка меѓу две групи во Бутел, четворица се повредени

Фокус - пред: 6 часа

Денеска во 14.50 часот на улицата Бетовенова во скопски Бутел дошло до физичка пресметка помеѓу браќата Ј.И. и Ј.И. и нивниот зет Е.Д. од една страна и браќата Џ.Д. и А.Д. од другата страна, најверојатно поради нерасчистени имотно-правни односи.

35 поврзани вести »

Поповска: По најавата на ДОМ за самостоен изборен настап во 2014 година, следуваше нинџа-апсење на нашите членови

Фокус - пред: 6 часа

Поради тоа што сакавме да ја напуштиме коалицијата со ВМРО-ДПМНЕ, на Фијат Цаноски му се случи Глобал, а мене Музеј, вели претседателката на ДОМ, Лилјана Поповска, по изјава на експремиерот, Никола Груевски дека таа всушност барала да го ослободи ...

38 поврзани вести »

СДСМ: Институциите веќе преземаат мерки за расчистување на случајот со малолетното девојче

Фокус - пред: 8 часа

ВМРО-ДПМНЕ се обидува да злоупотребува лични трагедии и судбини за политички цели, реагираат од СДСМ по пресот на Марија Андоновска од ВМРО-ДПМНЕ, која побара одговорност за силуваното 13-годишно девојче од домот „25 мај“.

71 поврзани вести »

Цивил побара обвинителството да поведе постапки за силуваното девојче

Фокус - пред: 8 часа

Невладината организација Цивил побара Основното јавно обвинителство да поведе постапки, откако беpе обелоденет скандалот со 13-годишното девојце од домот „25 мај’, кое било сексуално злоставувано и абортирало.

2 поврзани вести »

ВМРО бара одговорност за скандалот со злоставуваното девојче од „25 мај“

Фокус - пред: 9 часа

ВМРО-ДПМНЕ и јавноста се згрозени од неодговорноста и индолентноста на надлежните институции за скандалот со сексуално злоставување на малолетно девојче згрижено во Јавната установа за згрижување деца со воспитно-социјални проблеми „25 Мај”, изјави ...

28 поврзани вести »

Џафери на средбата со Радев: Очекувам годинава да почнеме преговори со ЕУ и да станаме членка на НАТО

Фокус - пред: 9 часа

Претседателот на собранието Талат Џафери и бугарскиот претседател Румен Рaдев на денешната средба заклучиле дека потпишувањето и ратификацијата на Договорот за пријателство, добрососедство и соработка отвора нови можности во односите меѓу двете ...

164 поврзани вести »

Реконструкцијата на Универзалната сала ќе почека најрано до 2019 година

Фокус - пред: 10 часа

Започната постапка за дислокацијата на галиите во Вардар и се испитуваат сите законски можности, изјави градоначалникот на Скопје Петре Шилегов. – Кога ќе созрее состојбата да можат да бидат донесени правни акти во тој момент ќе бидат донесени тие ...

65 поврзани вести »

Ахмети: Чекавме 150 години, ќе почекаме уште некој ден за законот за јазиците

Фокус - пред: 10 часа

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, вели дека за него законот за јазици веќе е усвоен и покрај ветото на претседателот Ѓорге Иванов, туку, според него, е потребно уште некое време за негова конечност.

38 поврзани вести »

Двајца загинале, а двајца се повредени во голема сообраќајка на патот меѓу Македонски Брод и Прилеп

Фокус - пред: 11 часа

Две лица го загубија животот, а две се повредени во сообраќајна несреќа која денес околу 11 часот се случи на патот од Македонски Брод кон Прилеп, во близина на село Ропотово. Според МВР, во несреќата учествувале патничко возило „Лада самара“ со ...

29 поврзани вести »

Полицијата поднесе кривична пријава против директор на охридската болница за тендер од 700.000 денари

Фокус - пред: 12 часа

СВР Охрид поднел кривична пријава против 61-годишниот Љ.А.(61) од Охрид поради злоупотреба на службена положба, за време на директорувањето со ЈЗУ Општа болница Охрид, информираа од МВР. „Тој, со искористување на својата службена положба и ...

26 поврзани вести »

Двајца пешаци се тешко повредени откако биле удрени од автомобили

Фокус - пред: 13 часа

Двајца пешаци вчера вчера биле удрени од втомобили, поради што се здобиле со тешки телесни повреди. Како што информираа во полицијата, вчера во 19,00 часот во Неготино, на раскрсница со улиците Цандо Кожинков и Даме Груев, патничко моторно возило ...

12 поврзани вести »

Македонскиот олимпиец Јада се подобри: Од последно стигна на 99 – то место!

Фокус - пред: 13 часа

Нашиот олимписки претставник Ставре Јада, во конкуренција на 118 пријавени спортисти за трката на 15 км слободно, вчера на Олимписката патека во Пјонг Чанг го освои 99-то место со заостанување зад победникот од 8 минути, 30 секунди и 30 стотинки.

31 поврзани вести »

Две нови пријави за напад на кучиња: Жена и моторциклист биле каснати за нога

Фокус - пред: 13 часа

До Министерството за внатрешни работи стигнале две пријави од граѓани за напади од кучиња-скитници. Првата е од 43-годишната А.Р. од Скопје, која пријавила дека вчера попладне нејзината 70-годишна мајка В.Р.

41 поврзани вести »

Коѕиас: Без промена на Уставот, постои простор за конфликти во иднина

Фокус - пред: 14 часа

Министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕиас, во интервју за грчката телевизија Алфа рече дека во преговоите со Македoнија не се преговара само за името, туку за идентитетот и за Уставот.

36 поврзани вести »

Димитров: Со достоинствено решение да се направи разлика меѓу државата Македонија и регионот во Грција

Фокус - пред: 14 часа

Македонците се подготвени да прифатат географска одредница во спорот за името со Грција, вели шефот на македонската дипломатија, Никола Димитров, во интервју за емисијата Панорама, што се емитуваше синоќа на бугарската телевизија БНТ1.

28 поврзани вести »

ВМРО-ДПМНЕ: Власта со монирани судски случаи сака да го покрие расфрлувањето со народните пари

Фокус - пред: 14 часа

Власта на СДСМ претера со расфрлање на парите на граѓаните, па почна да склучува сомнителни договори во четири очи тешки по неколку милиони евра, со што се плаќаат двојно повисоки цени, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ по договорот на РЕК Битола за ископ на ...

71 поврзани вести »

Шекеринска и Димитров на средба со Хан

Фокус - 16.02.2018

На маргините на Минхенската безбедносна конференција денеска заменик претседателот на Владата и министерка за одбрана на Република Македонија, Радмила Шекеринска и министерот за надворешни работи, Никола Димитров, се сретнаа со евро-комесарот за ...

26 поврзани вести »