TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Фокус

Случајот „Монструм“ ќе стартува на 12 февруари

Фокус - пред: 19 часа

На 12 февруари на обвинителна клупа повторно ќе седнат обвинетите во случајот „Монструм“, на кои од почеток ќе им се суди за петкратното убиство што се случи на 12 април 2012 година, кај Смиљковското Езеро.

13 поврзани вести »

Солза Грчева на анти-НАТО протест со Левица

Фокус - пред: 19 часа

Група граѓани и повеќе граѓански здруженија со анти-НАТО транспаренти протестираат пред Собранието, поради посетата на Македонија на Генералниот секретар на Алијансата, Јенс Столтенберг. Меѓу демонстрантите се членови на партијата Левица, како и ...

41 поврзани вести »

Панчевски тврди дека бил нападнат во судница, „напаѓачот“ обвинува дека судијата го бркал со пендрек

Фокус - пред: 19 часа

Судијата Владимир Панчевски , поранешен претседател на Кривичниот суд, тврди дека утринава бил нападнат на работното место, односно во судница во Судот за прекршоци. -Додека бев во судница, влезе Горан Стаменковски , вработен како раководител во ...

8 поврзани вести »

Столтенберг рече дека бил шокиран од крвавиот четврток, а на опозицијата и порача дека треба да игра активна улога

Фокус - пред: 19 часа

На почетокот од своето обраќање пред парламентот, генералниот секретар на НАТО, Јоханес Столтенбер, потсети на настаните од крвавиот четврток. Тој рече дека бил шокиран, дека членките на НАТО биле исто така шокирани, но дека импресионира напредокот ...

368 поврзани вести »

ВМРО го менува статутот по теркот на партиите на Меркел, Макрон и Курц: Претседателите на општинските комитети ќе ги ...

Фокус - пред: 20 часа

Промените на статутот на ВМРО-ДПМНЕ ќе се изврши согласно статутите на неколку сестрински партии, меѓу кои Христијанско-демократската унија на германската канцеларка Ангела Меркел, Република во движење на францускиот претседател Емануел Макрон, ...

Грчки „Етнос“: Во сите предлози на Нимиц е вклучен терминот „Македонија“

Фокус - пред: 20 часа

Во сите предлози што медијаторот, Метју Нимиц, ги ставил на маса на вчерашните преговори со преговарачките тимови од Македонија и Грција, е вклучен терминот „Македонија“, објави денеска грчкиот весник „Етнос“.

93 поврзани вести »

Пратеникот Димовски на распит во Обвинителство

Фокус - пред: 20 часа

Пратеникот Љупчо Димовски утрово со полициска придружба од куќен притвор беше донесен на распит во Обвинителството за организиран криминал и корупција. Во присуство на својот адвокат тој за прв пат дава исказ пред Обвинителството како осомничен за ...

23 поврзани вести »

Двајца разбојници му се заканувале со нож и шрафцигер на Србин и го ограбиле

Фокус - пред: 20 часа

Двајца разбојници ограбиле Србин и му одземале 415 евра и 2.500 денари, информираа од МВР. Според полицијата, вчера во 17.00 часот во Полициската станица Кавадарци, В.Ѕ.Т. (24) од Република Србија пријавил дека истиот ден околу 12.30 часот две ...

12 поврзани вести »

Грчка Влада: Преговорите не се фудбалски натпревар, сакаме решение во кое сите ќе бидеме победници

Фокус - пред: 20 часа

Владата сака и ќе направи сѐ што може за да се реши прашањето со името на ПЈРМ без да ги стави во опасност националните интереси, вели портпаролот на грчката влада, Димитрис Ѕанакопулос. Во интервју за радиото „24/7“, јавува дописникот на МИА од ...

16 поврзани вести »

Османи: Разочарани сме од Иванов, но не загрижени, Законот за јазици повторно ќе ги изгласаме

Фокус - пред: 21 часа

За вицепремеирот за европски пршања Бујар Османи, одлуката на претседателот, Ѓорѓе Иванов, да стави вето на Законот за употреба на јазиците, е очекувано. И покрај тоа Османи вели дека е разочаран од претседателот на државата.

63 поврзани вести »

Во Ресен избувнал пожар во три куќи, изгореле собите и покуќнината

Фокус - пред: 21 часа

Во текот на вчерашниот ден, во Ресен настанал пожар во три куќи, информираа од МВР. Според полицијата, вечер во 11.20 часот на ул. „11-ти Септември“ во Ресен настанал пожар во куќите сопственост на М.Д. (51), на В.А. (43) и на Н.З.

21 поврзани вести »

Димитров: Не може Македонија да биде само наша бидејќи не е, географскиот регион е голем и има три држави

Фокус - пред: 21 часа

Министерот за надворешни работи Никола Димитров изјави дека се уште нема предлог за решавање на спорот со името, но медијаторот Метју Нимиц е охрабрен да излезе со првична рамка уште следната недела.

33 поврзани вести »

Влада: Изјавата на Наумовски е негов личен став

Фокус - пред: 21 часа

По изјавата на претставникот од Македонија, Васко Наумовски, дека на вчерашните преговори биле презентирани идеи кои се „далеку од достоинствено решение“, извори од Владата велат дека не го делат мислењето на македонскиот преговарач.

65 поврзани вести »

Савевски по повлекувањето на обвинението против пратеникот Богоевски обвинува за двојни аршини

Фокус - пред: 21 часа

Откако Обвинителството се откажа од кривичниот прогон на пратеникот Павле Богоевски, кој беше обвинет како учесник во шарената револуција, Здравко Савевски реагира дека сега и тој очекува да се повлече обвинението за членовите на Левица, инаку ќе ...

53 поврзани вести »

Се одложи „Труст“ затоа што второобвинетиот Василије Авировиќ е болен

Фокус - пред: 21 часа

Кривичниот суд денеска го одложи рочиштето по предметот „Труст“ на Специјалното јавно обвинителство, поради влошена здравствена состојба на второобвинетиот Василије Авировиќ. Ново рочиште во Кривичниот суд за овој предмет е закажано за 23 јануари.

32 поврзани вести »

Столтенберг на средби со Димитров, Заев, Шеќеринска, Џафери и Иванов

Фокус - пред: 22 часа

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, кој вчеравечер пристигна во Македонија денеска ги започнува политичките средби. Првата средба на Столтенберг е со министерот за надворешни работи Никола Димитров, по што оди во резиденцијата на ...

368 поврзани вести »

Бугарскиот Парламент го ратификува Договорот со Македонија

Фокус - пред: 22 часа

Народното собрание на Бугарија денеска едногласно го ратификува Договорот за добрососедство и соработка со Македонија. Договорот беше поддржан од сите параламентарни партии во Бугарија и на вчерашните седници на комисиите за надворешна политика и за ...

65 поврзани вести »

Тешка сообраќајка во Ресен, тројца повредени од кои дев деца

Фокус - пред: 22 часа

Три лица, од кои две деца се здобиле со повреди во сообраќајна несреќа која вчера околу 14.15 часот се случила на локалниот пат за с.Долна Бела Црква-Ресен, информираа од МВР. Според полицијата, во сообраќајката учествувале „Мерцедес“ со охридски ...

28 поврзани вести »

Руското МНР реагира на изјавата на Рама за Законот за јазици: Ова е дел од големоалбански амбиции

Фокус - пред: 23 часа

Изјавата на премиерот на Албанија Еди Рама во врска со Законот за употреба на јазиците донесен во македонскиот Парламент е потврда на намерата да ја турка „Тиранската платформа“ со која се поткопуваат темелите на македонската државност, се наведува ...

24 поврзани вести »

Кочан вчера на суд да се пријави, а денеска да му се суди

Фокус - пред: 23 часа

Бизнисменот Сеад Кочан, два дена едно по друго, се појавува на суд, како обвинет во предмет на Специјалното јавно обвинителство. Вчера Кочан се појави во Кривичниот суд да се пријави, откако му беа определени мерки на претпазливост и одземање на ...

32 поврзани вести »