TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Фокус

Манасков, Стоилов и Кузмановски се ишишаа на нула поради изгубена кладба

Фокус - пред: 23 часа

Дејан Манасков, Столе Стоилов и Филип Кузмановски со нов имиџ по синоќешната партија на македонските ракометари против Германија. Ќе ги продолжат натпреварите на Европското првенство со нови фризури.

45 поврзани вести »

Шекеринска го пречека Столтенберг, па Заев го однесе на вечера

Фокус - 17.01.2018

Генералниот секретар на НАТО, Јанс Столтенберг вечерва пристигна во Скопје, а на аеродром го пречека министерката за одбрана, Радмила Шекеринска. Потоа, Столтенберг отиде во ресторан на неформална вечера со премиерот Зоран Заев.

364 поврзани вести »

Влатко Ѓорчев не собра сили да каже дека ќе ја поддржи иницијативата на Димовски

Фокус - 17.01.2018

Координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Влатко Ѓорчев во вечерашното гостување на телевизија 24 со сите сили избегнуваше да каже дека ја подджрува иницијативата на Илија Димовски пред Уставниот суд за оспорување на Законот за употреба на ...

Наумовски: Предлозите на Нимиц се далеку од достоинствено решение

Фокус - 17.01.2018

Предлозите изнесени од медијаторот Метју Нимиц се далеку од достоинствено решение, изјави македонскиот претставник во разговорите за името, амбасадорот Васко Наумовски за телевизија Сител.

65 поврзани вести »

(ВИДЕО) ЕХФ го избра за најдобра акција: Двојниот цепелин на Лазаров и Георгиевски

Фокус - 17.01.2018

Европската ракометна федерација објави видео од двојниот цепелин на Кирил Лазаров и Гоце Георгиевски на мечот против Германија и оваа акција ја прогласи за најубава на натпреварот. Македонија одигра реми со европскиот првак Германија и како ...

46 поврзани вести »

Македонија е непобедлива, како први во групата одиме во втора фаза на ЕП

Фокус - 17.01.2018

Македонската ракометна репрезентација одигра уште еден фантастичен натпревар и со реми против европскиот шампион Германија како првопласирана селекција оди во втората фаза од првенството. Мечот заврши со резултат 25-25.

37 поврзани вести »

Владата жали за одлуката на Иванов: Со Законот ја унапредуваме употребата на сите јазици

Фокус - 17.01.2018

Владата реагира на одлуката на претседателот Ѓорѓе Иванов да не го потпиште Законот за употреба на јазиците и вели дека тој е во согласност со Уставот и ја унапредува употребата на сите јазици, а не само на албанскиот.

37 поврзани вести »

Македонија ја мачи Германија, еден гол предност на полувреме за европскиот шампион

Фокус - 17.01.2018

Македонската ракометна репрезентација има еден гол негатива по завршување на првото полувреме со Германија на Европското првенство во Загреб. Резултатот е 12-11 во корист на европскиот шампион. Нивниот голман има осум интервенции.

67 поврзани вести »

Мултимедијалниот центар во Штип ќе го носи името на Киро Глигоров

Фокус - 17.01.2018

Советниците на општина Штип денеска донесоа одлука мултимедијалниот центар во Штип да го носи името на првиот претседател на независна Република Македонија, Киро Глигоров. -Беше крајно време Штип на еден посебен начин да му се оддолжи на својот ...

6 поврзани вести »

Столтенберг: Македонија во НАТО, откако ќе се реши спорот со името

Фокус - 17.01.2018

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг во интервју за МИА изјави дека НАТО ќе ја покани Македонија да се приклучи како негова земја членка, откако ќе се постигне взаемно прифатливо решение за спорот за името во рамките на ОН.

364 поврзани вести »

Иванов: Не го потпишувам Законот за јазиците кој го фаворизира албанскиот јазик

Фокус - 17.01.2018

Претседателот Ѓорѓе Иванов соопшти дека нема да го потпише указот за Законот за употреба на јазиците, за кој вели дека е противуставен. -Донесуваме неправеден закон со кој се фаворизира албанскиот јазик.

116 поврзани вести »

Иванов нема да го потпише указот на законот за јазици оти бил неуставен

Фокус - 17.01.2018

Претседателот Ѓорге Иванов нема да го потпише указот на новиот закон за јазици, што пред неколку дена го усвои парламентарното мнозинство предводено од СДСМ и ДУИ, во отсуство на пратениците од опозициското ВМРО-ДПМНЕ, дознава Фокус.

116 поврзани вести »

Се очекува обраќањето на Иванов

Фокус - 17.01.2018

Претседателот на Република Македонија, Ѓорѓе Иванов најави обраќање до нацијата во 17:15. -Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, денеска – 17 јануари 2018 година, среда, ќе се обрати до граѓаните на Република Македонија, информираат ...

22 поврзани вести »

ВИДЕО Ахмети: Албанскиот јазик ќе се употребува и во Делчево и Струмица, ако треба ќе се ангажираат преведувачи

Фокус - 17.01.2018

Во сите институции во земјава освен македонскиот јазик е и албанскиот, рече претседателот на ДУИ Али Ахмети, во синоќешната емисија „200“ на Алсат-М телевизија. – Албанскиот јазик е официјален во Република Македонија и ќе се користи таму каде што го ...

35 поврзани вести »

СДСМ: Анѓушев ја продава фирмата за да нема конфликт на интереси

Фокус - 17.01.2018

Денеска има јасна одвоеност на партијата од државата и недвосмислена одвоеност на бизнисот од политиката. Заврши времето на Белизе фирми и рајски шеми за купи-продај од братучед на кум и обратно, велат од СДСМ и им порачуваат на ВМРО-ДПМНЕ дека не ...

ВМРО-ДПМНЕ: Дали продажбата на фирмата на Анѓушев ќе се користи за евентуална награда за решавање на спорот со Грција?

Фокус - 17.01.2018

Мошне симптоматично е што истовремено додека засилено се одвиваат преговори помеѓу Грција и Република Македонија, во услови кога Заев е убеден дека ќе го реши името, а Анѓушев лицитира со имиња на државата, неговата фирма е предмет на интерес токму ...

37 поврзани вести »

Фирмата на Анѓушев бара извинување од ВМРО-ДПМНЕ

Фокус - 17.01.2018

Компанијата ЕДС ги повикува сите политички субјекти да се воздржат од какви било политички изјави за ЕДС како економски субјект и посочува дека како компанија ниту сака, ниту има намера да биде предмет на политички препукувања.

37 поврзани вести »

Двојазична поштенска марка со Скендербег, законот за јазици почна да се применува

Фокус - 17.01.2018

И покрај тоа што Законот за употреба на јазици не е стапен во сила, денеска во Собранието беше промовирана поштенската марка со ликот на Ѓерѓ Кастриот Скендербег, со натпис на македонски и на албански јазик.

66 поврзани вести »

Ивановиќ стравувал за својата безбедност: Луѓето овде се плашат од Србите, а не од Албанците

Фокус - 17.01.2018

Четири дена пред да биде убиен, претседателот на граѓанската иницијатива „Слобода, демократија, правда“, Оливер Ивановиќ, во интервју за срспки медиум изјавил дека стравува за својата безбедност.

153 поврзани вести »

Тврдокорните ќе протестираат: Бараме јунаштво од народот за да ја спасиме државата од двојазичноста и албанизацијата

Фокус - 17.01.2018

Тврдокорните на 21 јануари повикуваат на масовен протест против двојазичноста, објавија на својот фејсбук профил. Нивното соопштение ви го пренесуваме во целост: Браќа и сестри Македнци, во име на нашата мајка Македонија во повикуваме на протест ...

11 поврзани вести »