TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Фокус

Ахмети: Не сме далеку од решение на спорот за името

Фокус - 17.01.2018

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, вели дека Македонија е блиску до решение за спорот за името со Грција, кој ќе ги деблокира евроинтеграциските процеси. -Има позитивен дух, има средби и контакти, се споделуваат информации меѓу страните, и сметам дека не ...

35 поврзани вести »

Тренерот по бокс на Груевски по 40 години си даде отказ од Клиниката за Токсикологија

Фокус - 17.01.2018

Миле Смилевски, познат во јавноста како тренер по бокс на екс премиерот Никола Груевски си дал отказ на скопската Клиника за Токсикологија, откако дошло новото раководство, потврди директорот Нико Беќаровски.

Крсто Мукоски останува во притвор во Шутка

Фокус - 17.01.2018

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Крсто Мукоски останува во притвор во Шутка. Ваква одлука е донесена на денешната седница на Апелацискиот суд. Неговата жалба е одбиена како неоснована. Апелација ги чека одговорите од Вишото јавно обвинителство во однос на ...

44 поврзани вести »

Александар Ристовски-Принц: Спремаме заедничка тужба, постои закон кој мора да се почитува

Фокус - 17.01.2018

Музичарите кои останаа без државната помош за домашна музичка продукција откако МРТ и Министерството за култура се договорија да ги поништат одлуките за распределба на субвенции, заедно подготвуваат тужба со која ќе бараат доследно почитување на ...

40 поврзани вести »

Кембриџ програмата отпаѓа, првачињата 40 минути ќе учат, а 15 ќе одмараат

Фокус - 17.01.2018

Работната група на Министерството за образование и наука направи ревизијата на наставните планови и програми за прво одделение, а наодите и промените кои ќе се направат беа презентирани денеска на прес-конференција.

61 поврзани вести »

Владата изрази жалење за бруталното убиство на Оливер Ивановиќ

Фокус - 17.01.2018

Владата на Република Македонија изразува длабоко жалење за бруталното убиство на еден од политичките лидери на Србите на Косово, Оливер Ивановиќ, велат од таму. „Со целосно разбирање за траумите од овој нецивилизиран чин, се надеваме на воздржаност, ...

168 поврзани вести »

Димитров: Оптимист со грижи сум за спорот со Грција

Фокус - 17.01.2018

Министерот за надворешни работи на Македонија, Никола Димитров, очекува дека медијаторот Метју Нимиц на денешните разговори со преговарачите на Македонија и Грција ќе понуди првична рамка што ќе овозможи суштински напредок во решавањето на спорот за ...

34 поврзани вести »

Синдикатите на КСС од улица побараа повисоки плати и пристоен живот

Фокус - 17.01.2018

Членови на Конфедерацијата на слободни синдикати излегоа денеска на протест барајќи усогласување на платите со зголемувањето на минималната плата, исплата на К-15 во јавниот сектор и почитување на колективните договори.

33 поврзани вести »

Јункер: Земјите од Западен Балкан се уште не се подготвени за членство во ЕУ

Фокус - 17.01.2018

Земјите од Западен Балкан нема да пристапат во ЕУ до крајот на овој мандат на Европската комисија, бидејќи не ги исполнуваат потребните услови, а реформите се неопходни за влез во Унијата, изјави претседателот на Европската комисија, Жан Клод ...

18 поврзани вести »

Судот не му дозволи на Тарчуловски да го напушти домот за да го следи обраќањето на Столтенберг во Собрание

Фокус - 17.01.2018

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Јохан Тарчуловски, останува во куќен притвор од каде ќе го следи обраќањето на генералниот секретар на НАТО, Јохан Столтенберг. Судијата на претходна постапка Ненад Савевски од Основниот суд Скопје 1 не ја прифати молбата ...

30 поврзани вести »

Таткото на екс министерот Попоски во МНАВ трошеше половина милион евра во кафани, традицијата ја продолжи зетот на ...

Фокус - 17.01.2018

Како и во сите државни и јавни претпријатија за кои излегоа документи дека министри, директори, раководители се луксузирале, јаделе и пиеле по кафеани, оделе на службени патувања на сметка на фирмите, така и Македонската навигација не била поштедена ...

Ветото на Иванов нема да го спречи законот за албански јазик да влезе во употреба

Фокус - 17.01.2018

Иако дел од стручната јавност која се противи на Законот за употреба на јазиците бара од претседателот Ѓорѓе Иванов да стави вето, сепак тоа само ќе значи кратко одложување на неговата имплементација.

116 поврзани вести »

Во хотел во Скопје пронајден мртов маж со траги од крв и метадон

Фокус - 17.01.2018

Во хотел во Скопје е пронајден мртов маж со траги од крв и метадон, информираа од МВР. Според полицијата, вчера во 20,00 часот од страна на итна медицинска помош било пријавено дека во просториите на хотел кој се наоѓа позади поликлиника “Бит пазар“ ...

26 поврзани вести »

Поништени одлуките за финансирање домашна продукција: Дарио, Принц, Ѓорѓи Крстевски нема да добијат субвенции

Фокус - 17.01.2018

Министерството за култура и Македонската радио телевизија се договориле да се поништат одлуките кои јавниот сервис ги донесе претходно за финансиска поддршка на македонската музичка продукција.

40 поврзани вести »

Се случила тепачка во затворот Идризово, еден од затворениците завршил на клиника

Фокус - 17.01.2018

Во текот на вчершаниот ден се случила тепачка во затворот Идризово, информираа од МВР. Според полицијата, вчера околу 12,15 часот во Казнено поправна установа -Затвор Идризово, во амбулантното одделение, настанала тепачка помеѓу затворениците М.З.

18 поврзани вести »

Им се заканувал и ги пцуел вработените на Бензинска пумпа, а после извадил нож и сукало

Фокус - 17.01.2018

Непознато машко лице им се заканувал на вработени на Бензинска пумпа, информираа од МВР. Според полицијата, вчера околу 22.20 часот В.Н.(37) од с.Долно Соње-Скопје, вработен во Агенција за обезбедување, пријавил дека околу 21.40 часот на бензинската ...

17 поврзани вести »

Татко пријавил дека син му исчезнал, девет дена е недостапен на телефон

Фокус - 17.01.2018

Педесет и три годишен тетовец вчера пријавил дека е исчезнат неговиот 28-годишен син. Според полицијата, вчера во 19.30 часот А.Б.(53) од Тетово пријавил дека од дома се оддалечил неговиот син Е.Б.(28). На 09.01.2018 година А.Б.

11 поврзани вести »

Судењето за Мијалков и Јанкулоска се одложи, судијата Бошевски барал изземање

Фокус - 17.01.2018

Поранешниот прв човек на УБК, Сашо Мијалков, екс министерката Гордана Јанкулоска и останатите обвинети во случајот на СЈО за масовното прислушување „Таргет- Тврдина“ денеска седнаа на обвинителна клупа, но судењето се одложи бидејќи судијата Горан ...

53 поврзани вести »

Најчевска: Законот за јазиците е глуп, како ќе се примени без попис

Фокус - 17.01.2018

Професорката Мирјана Најчевска на својот фејсбук профил прашува како ќе се примени Законот за јазиците без попис? – Јас повторно ќе прашам: како ќе се примени Законот за јазиците без попис? На жими мајка? Како да знам дека етничките Албанци во ...

38 поврзани вести »

ДС го повикуваат Столтенберг да направи се што е во негова моќ Македонија да стане членка на НАТО

Фокус - 17.01.2018

Демократскиот сојуз смета дека посетата на Јенс Столтенберг, Генерален секретар на НАТО, е од исклучителна важност и признание за реформите и демократските капацитети на Република Македонија.

366 поврзани вести »