TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Фокус

Договорот за добрососедствo влегува во бугарскиот Парламент

Фокус - 17.01.2018

Ратификацијата на Договорот за пријателство, добрососедство и соработка меѓу Република Македонија и Република Бугарија денеска влегува на разгледување на две парламентарни комисии во бугарскиот Парламент, што Владата го поднесе на 8 ноември лани.

64 поврзани вести »

ФОТО Мијалков и Јанкулоска пристигнаа во суд за масовното прислушување

Фокус - 17.01.2018

Поранешниот шеф на тајната полиција, Сашо Мијалков и екс министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска пристигнаа во суд за случајот „Таргет-Тврдина“, каде што се обвинети за масовното прислушување.

53 поврзани вести »

Нимиц: Терминот „Македонија“ ќе биде содржан во името

Фокус - 17.01.2018

Предлог решението за името ќе го вклучува терминот „Македонија“, изјави медијаторот на ОН Метју Нимиц пред денешната нова рунда разговори во Њујорк со преставниците на Македонија и на Грција, Васко Наумовски и Адемантиос Василакис.

88 поврзани вести »

Свечена академија во Собранието по повод 550-годишнината од смртта на Скендербег

Фокус - 17.01.2018

Во Собранието денеска со свечена академија ќе биде одбележана 550-годишнината од смртта на Ѓерѓ Кастриот – Скендербег. Свечената академија ќе биде одржана во Големата купола во Собранието.

66 поврзани вести »

Младите во БЕСА му вратат грб на Касами

Фокус - 17.01.2018

Билал Касами и крилото што стои зад него, ќе го тужи Неџбедин Каремани и неговите соработници, за отворањето на паралелно партиско седиште во Тетово, за злоупотреба на името на партијата, симболите и дел од печатите.

4 поврзани вести »

Почнува судењето за масовното прислушување

Фокус - 17.01.2018

Во Kривичниот суд денеска треба да почне судењето за предметот на специјалното јавно обвинителство познат со име „Тврдина-Таргет“, за нелегалното прислушување, во кој обвинети за 12 лица. Се очекува денеска на обвинителната клупа да седнат: ...

53 поврзани вести »