TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Gotvi.mk

Посно „тоблероне“ – Пробајте го овој вкусен рецепт (Видео)

Gotvi.mk - пред: 19 мин

Направете вкусно и посно „тоблероне“ според овој рецепт: Состојки: 150 гр шеќер 2 лажици мед 1 дл кока-кола 200 гр мелени посни бисквити 200 гр посно чоколадо 150 гр маргарин 50 гр ореви 50 гр сусам Состојки за глазура: 4 лажици масло 200 гр посно ...

12 поврзани вести »

Карамел колачи: Десерт кој ќе ве воодушеви, а се прави за миг (Видео)

Gotvi.mk - пред: 13 часа

Со овие состојки можете да правите разни комбинации… Состојки: 3 шолји шеќер (шолја од 150 мл) 1 шолја млеко 2 големи лажици мелени ореви Начин на подготовка: Шолја шеќер ставете во тенџере па на шпорет да се растопи и да се претвори во карамел па ...

12 поврзани вести »

Вкусен доручек: Неодоливи прженици со крем сирење

Gotvi.mk - пред: 14 часа

Подгответе прженици на овој начин и ќе бидете воодушевени! Состојки: 1 леб 2 лажици путер 5 лажици шеќер 5 јајца 1 мала шолја млеко 250 гр крем сирење 2 лажици сок од лимон Начин на подготовка: Лебот исечете го на тенки парчиња.

Декоративна погача Зелено сонце (Видео рецепт)

Gotvi.mk - пред: 15 часа

Декоративна погача Зелено сонце по оригинален рецепт на Милица Михаиловиќ… Состојки: 750 гр брашно 1 лажица сол 240 мл млеко 40 гр свеж квасец 1 лажичка шеќер 60 мл масло 2 лажици павлака 3 јајца Состојки за фил: 200 гр спанаќ во брикети 300 гр ...

Вистинска гозба: Пилешко со мед и лук

Gotvi.mk - пред: 15 часа

Ако сте љубител на јадења кои не бараат многу подготовка и кои се спремаат во еден сад, тогаш овој рецепт сигурно ќе ви привлече внимание. Состојки: 4 парчиња пилешко филе 1/4 мала шолја соја сос 3 лажици мед 3 чешниња лук 1/4 мала шолја исечкан ...

Веганска мусака: Вкусно јадење без ниту една состојка од животинско потекло

Gotvi.mk - пред: 15 часа

Без ниту една состојка од животинско потекло, оваа веганска мусака е вкусна и лесна. Се подготвува многу едноставно! Состојки: 250 гр црвен грав од конзерва 1 црн патлиџан 1 главица кромид, исечкан 2 чешниња лук, исечкани 1 црвена пиперка, исечкана ...

16 поврзани вести »

Жолти дамки на ѕидовите? Со оваа смеса од кујната нема потреба од кречење

Gotvi.mk - пред: 15 часа

Ако одамна не сте бојадисувале дома или пак ви се направија жолти дамки на ѕидовите, решението може да биде брзо и евтино, а се крие во кујната. Познато е дека ѕидовите може да бидат и легло на бактерии и нечистотија, па ова ќе помогне и за ...

Се јаде и во лето и во зима: Нова салата која ќе ја правите секој ден

Gotvi.mk - пред: 21 часа

Направете салата со краставици која може да се јаде и во зима, но и во лето за освежување. Богатите ноти на зачини само ја надополнуваат прекрасната салата, која не е само за свечена трпеза, туку и за секој ден.

16 поврзани вести »

Деликатес за постот со масло: Печурки на жар

Gotvi.mk - пред: 22 часа

За време на велигденскиот пост може да направите деликатес за сите сетила. Ви требаат печурки и кромид. Состојки: 1 кг свежи печурки шампињони 3 главици кромид 2 пиперки масло и сол магдонос Начин на подготовка: Шампињоните убаво се чистат, им се ...

16 поврзани вести »

Посна пита со посебни состојки – Лесно се прави, домот ќе замириса

Gotvi.mk - пред: 23 часа

Пита која ќе ве држи сити за постот, а има и супер вкус и арома. Направете вкусна пита со спанаќ: Состојки: 1 пакување посни кори за пита 400 гр спанаќ 200 гр шампињони 1 кромид масло сол 100 гр тофу Начин на подготовка: Се мие убаво зеленчукот, а ...

16 поврзани вести »

Наместо појадок кафе со чуден додаток – Пржи килограми и го чува срцето

Gotvi.mk - 24.02.2018

На прв поглед ќе ви звучи чудно и несекојдневно, но оние кои пробале знаат зошто треба да се става путер во првото утринско кафе, колку е вкусно и колку помага на телото. Голем број од оние кои го пробале вака збогатеното кафе, немаат намера да се ...

Шницли во балкански сос: Сочно месо за богат викенд ручек

Gotvi.mk - 23.02.2018

Вкусни свински шницли со кремаст сос од сирење… Состојки: 4 свински шницли 4 листови сирење 1/2 главица кромид 1/2 лажица сув зачин 1 лажичка кечап 2 дл вода малку масло Начин на подготовка: Шницлите исчукајте ги со чекан за месо и наредете ги во ...

16 поврзани вести »

По рецепт на големите кулинарски мајстори: Вака се подготвуваат совршени тестенини

Gotvi.mk - 23.02.2018

Тестенините се омилено јадење на многумина, па не чуди тоа што кулинарските мајстори малку проучуваат како најдобро да ги подготват. Еве еден рецепт за совршени тестенини! Состојки: 500 гр тестенини 200 гр брокула 200 гр кељ 200 гр морков 500 гр ...

16 поврзани вести »

Неодоливи полнети лепињи – ќе ве воодушеват (Видео)

Gotvi.mk - 23.02.2018

Единствениот начин за подготовка на овие лепињи му дава специфичен и феноменален вкус! Состојки: 300-400 гр брашно 200 мл млако млеко 30 мл масло малку сол 1 лажичка шеќер 2 јајца 200 гр сирење Начин на подготовка: Растворете квасец со млеко па ...

Нема повкусно месо: Ловечка шницла со сос од печурки

Gotvi.mk - 23.02.2018

Пикантен спој од месо и сос – богат вкус за совршен ручек! Состојки: 1 главица кромид 4 парчиња свинско месо (по 180 гр) 300 гр шампињони 3 лажици путер сол бибер 50 гр сланина исечкана на коцки 1 лажица брашно 200 мл бујон 200 мл павлака за готвење ...

16 поврзани вести »

Какао колач со вишни и ванила крем (Видео)

Gotvi.mk - 23.02.2018

Доколку ви се јаде нешто благо, еве едноставен рецепт за вкусен колач со вишни и ванила крем. Состојки: 1 л млеко 3 пудинга од ванила шеќер по вкус 250 гр маргарин Состојки за тесто: 250 гр маргарин 250 гр шеќер 330 гр брашно 1 прашок за печиво 1 ...

12 поврзани вести »

Бел, кремав и вкусен колач – една состојка го менува вкусот

Gotvi.mk - 23.02.2018

Кремав, лесен и вкусен колач со киви, кој засладува, но и освежува со киселкастата нота на киви. Ова е рецептот: Состојки за кора: 5 јајца 50 гр. шеќер ½ кеси прашок з апециво 50 гр. брашно 2 лажици какао Состојки за фил: 5 дл.

12 поврзани вести »

Смеса од кујната со која нема да видите влакно на пазувите – се е готово за 2 минути

Gotvi.mk - 23.02.2018

Сите жени, како и некои мажи, мака мачат со влакната под пазувите кои секако изгледаат невкусно, а се и непријатни. Наместо да користите брич и да се бричите често, а сепак да има мали црни влакненца, се што ви треба се две состојки од кујната.

Точни мерки за кари сос – Ова е највкусниот рецепт

Gotvi.mk - 23.02.2018

Направете вкусен кари сос со точни мерки. Нема шанси да не успее, ќе биде кремаво и вкусно. Состојки: 50 гр. растопен маргарин 1 лажица брашно 250 мл. млеко ½ лажички ким 1-2 лажички кари во прав сол и бибер Начин на подготовка: Се топи маргаринот, ...

Обланди со крем банани – од една смеса два ролати

Gotvi.mk - 23.02.2018

Вкусен ролат со обланди и крем банани кој лесно се прави, па поради вкусот и поради лесната подготовка, ќе биде на врвот на вашите рецепти. Состојки: 2 листа обланда 9 крем банани 400 гр. шеќер 2 дл. вода 250 гр. маргарин 100 гр. чоколадо 250 гр.

12 поврзани вести »