TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Идивиди

3 причини поради кои мора да го гледате Black Panther

Идивиди - пред: 14 часа

Black Panther го направи невозможното. Успеа да застане во центарот на вниманието и со тоа го засени Avengers: Infinity War. По овој филм полуди целиот свет, а погледнете и зошто. Позитивна слика за Африка Сценаријата во кои Африка е претставен како ...

4 поврзани вести »

Потенцијален крвен тест за аутизам

Идивиди - пред: 14 часа

Научниците откриле поврзаност помеѓу аутизмот и протеините во крвта, што овозможува да се создаде нов тест кој ова пореметување би го дијагностицирал подобро отколку порано. Воден од др. Наила Рабани од универзитетот од Ворвик, тимот истражувачи ...

7 поврзани вести »

Причини поради кои врската помеѓу мајката и синот е многу важна

Идивиди - пред: 14 часа

Многу луѓе веруваат дека врската помеѓу синовите и мајките не треба да биде премногу блиска, поради помислата дека доколку мајката изгради многу блиска врска со својот син тоа ќе го спречи правилното развивање на неговата личност.

Трик кој ќе ви открие која руса нијанса на коса најдобро ви стои

Идивиди - пред: 14 часа

Русата боја на коса не прилега на секого, па затоа треба да бидете многу внимателни со неа. Она што треба да го знаете е дека доколку ја имате обоено во темна боја, прво нешто кое треба да го направите е да ја осветлите, па да пробате со русите ...

10 поврзани вести »

Полицијата трага по штитеничка од „Ранка Милановиќ“ и две малолетнички

Идивиди - пред: 15 часа

Три лица лица меѓу кои 19-годишна штитеничка на Јавната установа „Ранка Милановиќ" во Гази Баба, и две малолетнички на возраст од 16 и 17 години од Чаир се оддалечиле во непознат правец, а случаите се пријавени во полиција.

79 поврзани вести »

Меркел: Спорот со името треба да се реши, притисокот врз процесот не носи корист

Идивиди - пред: 15 часа

Спорот меѓу Македонија и Грција за името треба да биде решен, но врз процесот не се влијае позитивно, ако се врши притисок, изјави германската канцеларка Ангела Меркел на заедничката прес-конференцијата со македонскиот премиер Зоран Заев во Берлин.

47 поврзани вести »

Арнаудов, Дамовски и Илиевски во домашен притвор, Чавков останува во Шутка

Идивиди - пред: 15 часа

Апелацискиот суд Скопје им ја преиначи мерката притвор во домашен притвор на пратеникот Љубен Арнаудов и на организаторите на протестите за „Заедничка Македонија“ Борис Дамовски и Богдан Илиевски, осомничени за насилствата во Собранието од 27 април ...

73 поврзани вести »

94% од жените во Холивуд биле сексуално вознемирувани

Идивиди - пред: 18 часа

Во една анкета спроведена во соработка со Креативната коалиција и Жените во филмот и телевизијата USA Today беа опфатени 843 жени на различни позиции во Холивуд кои зборуваа за нивното искуство со сексуалната злоупотреба или малтретирање.

8 поврзани вести »

Дали Ед Ширан тајно се оженил?

Идивиди - пред: 19 часа

Познатиот пејач Ед Ширан предизвика гласини околу неговата можна тајна венчавка. За време на еден настап, обожавателите забележаа прстен на неговата лева рака кој многу наликуваше на златна бурма.

3 поврзани вести »

Чипс од медуза-храна на иднината

Идивиди - пред: 19 часа

Медузите баш и не се идеално јадење – тие се лигави, немаат вкус, а можат и да се екстремно отровни. Но, поради зголемувањето на популацијата и потребата да се намали производството на месо и останатата храна која побарува трошење на премногу ...

Зошто треба да ги негувате добрите навики и да се ослободите од лошите?

Идивиди - пред: 20 часа

Со текот на времето нашите верувања стануваат наши мисли, а тие пак стануваат наши зборови кои на крајот се рефлектираат како наши дејства. Со помош на нашето дејствување градиме навики, а тие го рефлектираат нашиот карактер.

Решена мистеријата за античка „Порта кон подземјето“

Идивиди - пред: 20 часа

Околу 2-риот век пр.н.е, кралевите на Пергамон изградиле термален простор во Хиераполис, денешна Турција. Денес тој е руиниран, но пред 7 години, таму била откриена „порта кон подземјето“ именувана според римскиот бог на подземјето од која ...

Како средствата за чистење влијаат врз здравјето на жените?

Идивиди - пред: 20 часа

Резултатите од направените истражувања во врска со тоа како чистењето низ домот влијае врз здравјето на жената се шокантни. Истражувањето се базира на податоците за 6235 жени и мажи чија состојба била потврдена после 20 години.

Вештачката интелегенција би можела да падне во погрешни раце, предупредуваат експерти

Идивиди - пред: 21 часа

Брзиот развој на вештачката интелегенција ја зголемува опасноста од негова злоупотреба од страна на држави, криминалци или терористи за загрозување на светскиот мир, се оценува во извештај изработен од 26 експерти за кибернетика и кибер безбедност.

13 поврзани вести »

Берлускони повторно со сексистичка забелешка

Идивиди - пред: 21 часа

Поранешниот италијански премиер и претендент за нов мандат на парламентарните избори следниот месец, Силвио Берлускони ја „посоветува“ новинарката на Би-Би-Си да не се ракува толку енергично, доколку сака да се омажи.

10 поврзани вести »

Собранието на работ на кворумот избра тројца потпретседатели

Идивиди - пред: 21 часа

Пратениците Горан Мисовски, Фросина Ташевска Ременски и Весел Мемеди во рамки на 34. пленарна седница вчера беа избрани за потпретседатели на Собранието. Тие беа предложени со потписи од по 20 нивни колеги од СДСМ и ДУИ.

46 поврзани вести »

Кучињата нè прават посреќни

Идивиди - 20.02.2018

Научно е докажано дека луѓето кои имаат домашни миленичиња се смеат повеќе. Особено се истакнува онаа група на луѓе кои чуваат кучиња како домашно милениче. Кучињата се лојални животни Не е напразно настаната изреката „Кучето е твојот најверен ...

28 поврзани вести »

Поканата за НАТО ќе биде дополнителен поттик за реформите и безбедноста

Идивиди - 20.02.2018

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов во рамки на официјалната посета на Република Турција, денеска во Анкара имаше средби со турскиот премиер Бинали Јилдирим и со претседателот на Големото национално собрание Исмаил Караман.

Мојата голотија направи сите останати да се чувствуваат неудобно

Идивиди - 20.02.2018

На Џенифер Лоренс и била потребна голема количина на алкохол за да ја сними секс сцената со Крис Прат во филмот Passengers. После неа актерката очигледно се прилагоди на нејзините интимни сцени во филмовите, па одлучи за Entertainment Tonight да ...

Dave`s Kitchen: 3 рецепти за сечиј вкус

Идивиди - 20.02.2018

Оваа недела од со вас ќе сподели не еден ниту пак два, туку три рецепти кои веруваме дека ќе ви се допаднат. 1. Песто паста Рецептот можете да го погледнете 2. Мус од бело чоколадо Рецептот можете да го погледнете 3.