TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Иновативност

Од март алкохол ќе се продава и по 19 часот

Иновативност - пред: 23 мин

Според најновите предлог-измени во Законот за трговија кои ќе ја либерализираат продажбата на алкохол, ќе се укинат ограничувањата во Законот кои беа воведени во 2008 година. Тоа значи укинување на ограничувањето на времето на продажба на алкохолни ...

18 поврзани вести »

Соберете пред сите со Стопанска банка а.д. Битола

Иновативност - пред: 55 мин

Соберете пред сите е еден од производите на Стопанска банка а.д. Битола кој ви нуди најсоодветно решение при вложувањето на вашите средства. Овој производ овозможува сите предности од орочувањето на вашите пари да ги почувствувате во моментот на ...

5 поврзани вести »

Македонија годинава ќе добие нови 80 километри гасовод

Иновативност - пред: 2 часа

Во Македонија годинава ќе бидат изградени 80 километри гасовод што е најмногу досега, а за тоа веќе се обезбедени околу 40 милини евра во Буџетот Како што истакна министерот за транспорт и врски Горан Сугарески по денешната работна средба со ...

27 поврзани вести »

Научници направија боја која се лади кога ја грее сонце

Иновативност - пред: 9 часа

SolCold е израелска компанија која работи на развој на лесно филтрирачк боја која ќе помогне за разладување на домовите. Бојата може да се стави и на опрема за патувања во вселената. SolCold има седиште во Херзлија и го разви новиот начин на ладење ...

11 уреди кои ќе го направат домот „позелен“

Иновативност - пред: 9 часа

Технологијата навлегува во сите пори од нашето секојдневие, па нашите домови, особено кујната, не се никаков исклучок. Има мноштво уреди кои го олеснуваат одржувањето на домот, готвењето и сите домашни обврски кои не ги обожаваме.

Седум генијалци во кои никој не верувал, а денес се сопственици на гиганти

Иновативност - пред: 9 часа

Тешко е да се поверува, но многу големи корпорации кои изгледаат како денес да го поседуваат половина свет настанаа во мали гаражи. Сајтот Bright Side пренесува какви почетоци имале некои од денес најуспешните компани во светот.

Британски компании на вработените им даваат платено отсуство кога ќе посвојат куче

Иновативност - пред: 9 часа

Секој кој некогаш си посвоил мало куче знае дека на почетокот може да биде напорно. Сопствениците често им се обраќаат на своите кутриња како „крзнени бебиња“ што е и разбирливо доколку се земе предвид колку внимание бараат кутрињата.

Samsung патентираше технологија за отклучување телефон со скенирање на дланките

Иновативност - пред: 12 часа

Samsung поднесе патент за употреба на технологија за скенирање на дланките на рацете за отклучување на паметните телефони. Со оваа технологија телефонот нема да се отклучи веднаш откако ќе си ја скенирате дланката туку ќе ви помогне да се сетите на ...

2 поврзани вести »

Во март во Загреб се одржува Digital Takeover, најголемата регионална дигитална конференција

Иновативност - пред: 12 часа

Најголемата регионална дигитална конференција Digital Takeover во март се враќа во Загреб. Во ново издание конференцијата на учесниците ќе им претстави една поширока слика за дигиталната трансформација, но се става акцент и на важноста на следењето ...

Да ги разбиеме десетте митови за пасивна куќа

Иновативност - пред: 12 часа

Најчесто, кога луѓето го слушаат зборот “Пасивна куќа”, добиваат сосема погрешна претстава што е тоа. Дека е куќа! Дека е само за куќи! Тоа е премногу скапо! Прозорците не се отвораат! Се плетат многу митови околу пасивната куќа, од цена па се до ...

Три нешта кои младите претприемачи треба да ги направат кога создаваат богатство

Иновативност - пред: 23 часа

Многу млади претприемачи денес со години ги враќаат своите професионални долгови и живеат од плата до плата. Но откако овој период ќе заврши, бизнисот на овие претприемачи доаѓа до точка кога ќе почне да создава профит и богатство.

Научници направија сунѓер кој ќе ја исчисти нафтата од океаните

Иновативност - пред: 23 часа

Излевањето на нафта од танкер на British Petroleum во Мексиканскиот Залив во 2010 година беше една од најголемите еколошки катастрофи во поновата историја. Излевањето резултираше со 100.000 жртви во морската фауна.

Паметната кујна на Whirlpool ќе создава рецепти во зависност од продуктите што ги имате

Иновативност - 15.01.2018

Колку пати ви се случило да влезете во кујна, да застанете пред фрижидер и да немате никаква идеја што да зготвите од продуктите што ги гледате пред вас? А колку пати сте фрлиле нешто затоа што не ви текнало како да го приготвите и како да го ...

2 поврзани вести »

Започнува пријавувањето за најдобар менаџер за човечки ресурси во Македонија

Иновативност - 15.01.2018

Македонската асоцијација за човечки ресурси по четврт пат организира избор за најдобар HR менаџер во Македонија Македонската асоцијација за човечки ресурси ќе го избира најдобриот HR менаџер во Македонија.

5 поврзани вести »

Ова може да биде првиот повеќемилионски град кој ќе остане без вода

Иновативност - 15.01.2018

Моментално е лето во Кејптаун и во најјугозападниот дел од Јужна Африка владее катастрофална суша. Доколку градот не почне порационално да ја користи водата, според владата, славините ќе бидат исклучени на 22 април 2018 година затоа што повеќе нема ...

2 поврзани вести »

Обединетото Кралство планира да создаде нова шума со 50 милиони дрвја

Иновативност - 15.01.2018

Според организацијата Woodland Trust, Обединетото Кралство има значително помалку шума во споредба со другите европски соседи. Поради намалувањето на зеленилото исчезнаа многу животински и растителни видови, а како што се шират човечките населени ...

Хрватската конзола MAKERbuino го освои CES 2018 – добија понуди од целиот свет

Иновативност - 15.01.2018

Саемот за потрошувачка електроника СЕS само што ги затвори своите врати и допрва ќе ги сумираме впечатоците, но уште сега можеме да кажеме дека еден од хрватските производи предизвика огромен интерес како меѓу посетителите така и меѓу потенцијалните ...

LG го претстави првиот телевизор во светот кој може да се свитка во ролна

Иновативност - 15.01.2018

На годинашниот Саем за потрошувачка електроника во Лас Вегас, LG го претстави првиот телевизор со светот кој може да се свитка во ролна и за само неколку секунди да се спакува во мало куќиште.

3 поврзани вести »

Apple ќе се искупи за намерното забавување на iPhone со поевтини батерии

Иновативност - 15.01.2018

После признанието дека намерно ги забавувале старите модели на iPhone и добиените тужби, Apple се извини за измамата и најави дека ќе понуди многу поевтина замена на старите батерии, пишува 24 Sata.

5 поврзани вести »

Rimac Automobili отвора канцеларии и во Осијек

Иновативност - 15.01.2018

Хрватската компанија за електрични автомобили на Мате Римац најави дека ќе се проширува и ќе отвора канцеларии и во Осијек. Веста била најавена за време на посетата на Матија Грацин и Рајкумар Рајапан на универзитетот во Осијек каде одржале ...