TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Иновативност

Hip’Air се првите воздушни перничиња за заштита на колковите на старите луѓе

Иновативност - пред: 1 час

Паѓањето и скршениците се сериозен проблем за постарите луѓе. Една компанија верува дека го има спасот – појас со вградени воздушни перничиња. Hip’Air е појас на француската компанија Helite кој изгледа како некој надуен каи.

Во наредните 200 години нивото на морињата ќе се покачи за повеќе од еден метар

Иновативност - пред: 2 часа

Нивото на морињата и океаните во наредните два века ќе се зголеми за од 0,7 до 1,2 метри дури и ако владите стават крај на ерата на фосилните горива, како што е договорено со Парискиот климатски договор, велат научниците.

4 поврзани вести »

Истанбулска компанија го развива првиот самоуправувачки автомобил во Турција

Иновативност - пред: 3 часа

Компанија АВЛ чие седиште е во Истанбул, има намера до 2020 година да почне со тестирања на својот прв автомобил без возач, објави весникот „Дејли сабах”. На новото хибридно возило работат турски инженери, а директорот на компанијата, Умут Генч ...

4 поврзани вести »

Сајбер криминалот годишно нанесува штета од 600 милијарди долари!

Иновативност - пред: 4 часа

Сајбер криминалот годишно нанесува штета од 600 милијарди долари ширум светот, а бројката е во пораст поради се поголемите способности на хакерите и подемот на криптовалутите, се наведува во нова објавена студија, а пренесува N1info.

Хрватските компании добиваат можност да се вклучат во работата на Европската вселенска агенција

Иновативност - пред: 5 часа

Компании со седиште во Хрватска, од 2023 година ќе можат за првпат да конкурираат на јавни огласи за испорака на опрема за идните мисии на Европската вселенска агенција, пишува Poslovni Dnevnik.

Маја Бошкоска, extreme-ambassador на Божиновски часовници и накит го освои врвот Аконкагва

Иновативност - пред: 15 часа

Маја Бошкоска, X-Aмбасадор ( Extreme-Ambassador) на Божиновски часовници и накит , во Аргентина го освои највисокиот планински врв на Јужната хемисфера и воопшто највисок врв на светот надвор од Азија, врвот Аконкагва.

Samsung патентираше дрон кој може да се управува со очи

Иновативност - пред: 17 часа

Samsung патентираше дрон со интегриран екран кој може да ги детектира лицето и очите на луѓето, како и нивната позиција и движењата на рацете, пренесува Klix.ba. Патентот претставува дрон со екран во централниот дел и четири пропелери, по еден во ...

4 поврзани вести »

Citee Connect е првиот скутер во светот со Android

Иновативност - пред: 18 часа

Француската компанија Archos произведува речиси се – од таблет компјутери до дронови, а сега во својата понуда додаде новиот производ – првиот скутер во светот кој го користи оперативниот систем Android.

Најавено четвртото досега најголемо издание на Tech.O на тема “Општествено влијание и еднаквост преку иновација и ...

Иновативност - пред: 21 часа

На 7ми март, во хотелот “Александар Палас” ќе се обединат околу 150 претприемачи, бизнис професионалци, основачи на стартапи и претставници на амбасади, организации и комори се со цел да се развие дискусија на една од најактуелните теми на ...

3 поврзани вести »

Паметна бања од иднината во која ќе можете да разговарате со веце школката

Иновативност - пред: 22 часа

Паметните домови се вистински тренд, но што е со паметните бањи? Компанијата Kohler сака паметните бањи да станат тренд во иднина. Kohler произедува производи за бања и кујна, а na CES 2018 најави повеќе производи за паметните бањи од иднината.

Фановите на SEAT го избраа Tarraco за име на новиот SUV

Иновативност - пред: 22 часа

SEAT Taracco е името на третиот SUV на Seat. Во завршната фаза од online кампањата #SEATseekingName учествуваа 146,124 фанови на SEAT од 134 земји. Името Tarraco, како и останатите три предлози кои дојдоа до финалето, се во согласност со вредностите ...

12 поврзани вести »

Научници од Google можат да откријат срцеви болести со гледање во очите на луѓето

Иновативност - пред: 23 часа

Имено, со анализа на скенирана позадина на очите софтверот на компанијата Verily може да даде прецизни податоци за одрден пациент, вклучувајчи ја возраста, крвниот притисок, дали е пушач или не… Така со помош на податоците од скенерот може да се ...

2 поврзани вести »

Првпат во Македонија вработување преку платформа за видеоинтервју

Иновативност - пред: 23 часа

Такви се и интелигентните видеоплатформи – нови рекрутмент алатки кои го трансформираат досегашниот пристап на компаниите во однос на таргетирање, вработување и развој на вработени. Никогаш не било полесно да се пронајдат најдобрите таленти на ...

2 поврзани вести »

Оваа обратна микробранова печка може да замрзне пијалаци и храна за неколку минути

Иновативност - пред: 1 ден

Aко една микробранова печка може да излади едно пиво кое стоело на собна температура до 2 степени Целзиусови за само 6 минути, дали тоа сепак е микробранова печка? Па, оваа печка секако е микробранова.

„Божиновски часовници и накит“ ќе се претстави викендов на првиот Gentlemen’s Expo во Скопје

Иновативност - 21.02.2018

На 24 и 25 февруари, односно викендов што следува, ќе се одржи првиот Gentlemen’s Expo во Скопје. Gentlemen’s Expo претставува саем на којшто ќе се претстават производи наменети за машката популација.

7 поврзани вести »

Ова се топ 10 најиновативни компании во 2018 година

Иновативност - 21.02.2018

Американскиот магазин за бизнис и технологија Fast Company направи селекција на најиновативните компании во 2018 година во конкуренција на дури 350 компании од 36 земји од светот. Веб страницата Zimo ги пренесува првите топ 10 најиновативни компани ...

Словенечко-српскиот стартап OriginTrail собра 22,5 милиони долари во 18 минути

Иновативност - 21.02.2018

OriginTrail е стартап кој направи софтвер за следење на добавувачкиот ланец од изворот до местото на продажба на храна, користејќи блокчеин технологија која овозможува сигурност и веродостојност на собраните податоци.

Викторија Спасовска е најдобар дипломиран студент на Правниот факултет „Јустинијан Први“-Скопје

Иновативност - 21.02.2018

Викторија Спасовска ја прими Наградата за најдобро дипломиран студент, која Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ – Скопје секоја година традиционално ја доделува на студентите кои покажале сестраност и особен придонес во развојот на образованието ...

2 поврзани вести »

Жителите на Центар ќе можат да пријават комунален проблем преку смс или вибер

Иновативност - 21.02.2018

Граѓаните на Центар ќе можат да пријавуваат комунални проблеми во општината преку СМС-порака или на Вибер на телефонскиот број 076-313-387. „Чист Центар е наш заеднички сон. Со цел да да го оствариме мораме да работиме сите заедно.

2 поврзани вести »

Загрејте го домот со помош на рециклирани батерии од лаптоп

Иновативност - 20.02.2018

Зошто да потрошите илјадници долари на батериите на Илон Маск, Tesla Powerwall, кога можете да си направите свои батерии за само незначителен дел од таа сума? Ова е прашањето што си го поставуваат многу ентузијасти за алтернативна енергија и доведе ...

2 поврзани вести »