TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Иновативност

Maкедонските компании добија можност за бесплатно тестирање и сертификација Certified Secure Computer User

Иновативност - пред: 4 часа

Семос Едукација овозможува бесплатно да ги тестирате Вашите вработени кои не се со ИТ образование или искуство. На тој начин тие ќе ги проверат своите знаења и вештини од областа на ИТ безбедноста и ќе ја развијат свеста за нивната важност, а ...

Почнаа Академијата за маркетинг и ПР и Академијата за графички дизајн на Creative Hub

Иновативност - пред: 6 часа

Creative Hub од Скопје деновиве објави дека за првпат, успешно ги лансираа нивните два нови проекти – Академијата за маркетинг и ПР и Академијата за графички дизајн. Програмите, односно академиите ќе се одвиваат во текот на наредните четири месеци, ...

Паметни чорапи кои превенираат рани на стапалата предизвикани од дијабет

Иновативност - пред: 8 часа

Научници произведоа паметни чорапи кои преку вградени сензори ја мониторираат температурата на нозете и помагаат со потенцијални рани на нозете кои можат да се појават кај дијабетичарите. Чорапите наречени Siren би требало да се носат секој ден со ...

2 поврзани вести »

Фондацијата Проф. Д-р Ванчо Чифлиганец добитник на наградата за општествена одговорност за 2017 од Битолски весник

Иновативност - пред: 8 часа

За изградба и донација на нов, безбеден и топол дом на место на опожарениот, за Ивана и Јован Трајкови во Дедино и за богатата хумана мисија, Фондацијата проф. д-р Ванчо Чифлиганец е добитник на наградата за општествена одговорност за 2017 од страна ...

6 поврзани вести »

АНАЛИЗА: Генијалец, иноватор, визионер: Илон Маск во поход кон вселената!

Иновативност - пред: 11 часа

Има ли денес некој кој не слушнал за Илон Маск, генијалниот иноватор, сериски претприемач, креаторот на едни од најбрзите електрични автомобили на денешницата, креаторот на првиот подземен тунел за утрабрз подземен транспорт, креатор на најголемата ...

5 поврзани вести »

Tip of the Week- Техника: во следниот час

Иновативност - пред: 13 часа

„Tip of the Week“ се авторски текстови што се објавуваат секој четврток и обработуваат теми од секојдневниот живот коишто помогат да го подобрите вашето лично и професионално работење. Многу често, кога ќе се погоди некој период кога имам голем број ...

2 поврзани вести »

УЈП отвора канцеларија за поднесува годишни пријави на данок во Општина Аеродром

Иновативност - пред: 14 часа

Управата за јавни приходи (УЈП) во периодот од 26 февруари до 16 март , ќе врши прием на годишните даночни пријави за 2017 година во просториите на Општина Аеродром. Од општина Аеродром информираат дека УЈП обезбедила просторија во Општината и свој ...

20 поврзани вести »

Новиот македонски стартап Blokverse овозможува дигитално издавање на образовни сертификати

Иновативност - пред: 14 часа

Blokverse е македонски стартап кој започна да работи неодамна. Станува збор за спин-оф компанијата на Netcetera групацијата и се фокусира на изработка на решенија кои ќе ја вклучуваат т.н.

Air Opus е шатор кој се отвора за само 90 секунди

Иновативност - 24.02.2018

Air Opus шаторот го олеснува животот на авантуристите кои често преспиваат на пат. Се отвора на кровот на колата за само 90 секунди. Едноставно притискате на едно копче и шаторот автоматски се отвора.

ВИДЕО: Израелски научници успешно завршија симулација како подготовка за мисија на Марс

Иновативност - 24.02.2018

Тим од шест израелски научници во неделата завршија вежба која траеше четири ден и симулираше живот на Марс. Симулацијата, која е дел од поширокиот проект Д-Марс, била извршена во пустината Негев каде ги минаа деновите во услови идентични на оние на ...

Google Assistant ќе зборува околу триесет јазици до крајот на годинава

Иновативност - 24.02.2018

Виртуелниот личен асистент на Google кој се активира гласовно, до крајот на годината би требало да зборува околу триесет светски јазици меѓу кои и норвешки и хинду, пренесува N1. Google сериозно инвестира во тоа Google Assitant да стане број еден ...

#ИновативностЧита: Калуѓерот што го продаде своето ферари од Робин Шарма

Иновативност - 24.02.2018

Рубриката #ИновативностЧита редовно ви помага да ја пронајдете вистинската книга покрај која ќе го поминете вашиот викенд во опуштена атмосфера. Викендов ви го претставуваме бестселерот Калуѓерот што го продаде своето ферари од Робин Шарма.

Истражување: Дури 2/3 од луѓето се плашат од беспилотните возила

Иновативност - 24.02.2018

Додека компаниите инвестираат милијарди во развојот на автомобили во кои нема да има потреба од учество на возачот, сегашниот ментален склоп на луѓето уште не е подготвен за да ја препушти контролата на вештачката интелигенција Моментално кај ...

Основачот на Amazon гради џиновски часовник во внатрешноста на планина

Иновативност - 24.02.2018

Основачот на Amazon гради џиновски часовник во внатрешноста на планина во Тексас со цел да ги мотивира луѓето да размислуваат подолгорочно. Часовникот е дизајниран да работи толку долго што ќе опфати различни цивилизации.

2 поврзани вести »

Од 26 февруари почнува четврттиот Code App Level Up семинар за кодирање

Иновативност - 24.02.2018

EESTEC LC Skopje и Факултетот за Информатички Науки и Компјутерско Инженерство – Скопје со гордост Ви го најавуваат четврттото издание на интернационалната работилница “Code App, Level Up”.

Почнува процедура за влез на трет мобилен оператор во Македонија?

Иновативност - 24.02.2018

Владата започнува со создавање услови за влез на трет мобилен оператор во земјава. Како што информираше министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски, ова ќе биде и една од клучните теми на која тој ќе разговара на ГСМ ...

Програмите на CEED Hub Скопје ги зголемуваат шансите за успех на македонските стартапи

Иновативност - 24.02.2018

CEED Hub Скопје е дел од CEED Македонија и делува како простор каде стартапите, претприемачите и ентузијастите можат да развиваат идеи и производи кои подоцна ќе ги капитализираат. Започна да работи во февруари 2016 година, а од неодмана е на нова ...

2 поврзани вести »

Отворени регистрациите за учество на Сараево Бизнис Форум 2018

Иновативност - 24.02.2018

Регистрацијата за учесници за 9-тата Меѓународна конференција за бизнис и инвестиции – Сараево Бизнис Форум (СБФ) 2018 , која ќе се одржи во Сараево на 25 и 26 април , официјално e отворена.