TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Иновативност

Жителите на Центар ќе можат да пријават комунален проблем преку смс или вибер

Иновативност - 21.02.2018

Граѓаните на Центар ќе можат да пријавуваат комунални проблеми во општината преку СМС-порака или на Вибер на телефонскиот број 076-313-387. „Чист Центар е наш заеднички сон. Со цел да да го оствариме мораме да работиме сите заедно.

3 поврзани вести »

Загрејте го домот со помош на рециклирани батерии од лаптоп

Иновативност - 20.02.2018

Зошто да потрошите илјадници долари на батериите на Илон Маск, Tesla Powerwall, кога можете да си направите свои батерии за само незначителен дел од таа сума? Ова е прашањето што си го поставуваат многу ентузијасти за алтернативна енергија и доведе ...

2 поврзани вести »

За 25 години нема да постојат 40% од денешните професии

Иновативност - 20.02.2018

Во текот на следните 25 години луѓето нема да извршуваат 40% од професиите кои постојат денес, и затоа е важно уште сега да се размислува околу образованието за идните занимања, порачува Јург Штукер од софтверската агенција „Намикс“ „Многу професии ...

Македонија ќе извезува експертски вештини преку Клубот на експерти на Стопанската Комора

Иновативност - 20.02.2018

Со потпишување меморандум за соработка меѓу Клубот на консултатнти/експерти на Стопанската комора на Македонија и реномираната швајцарска консултантска куќа „АФ Консалт“ денеска беше официјализирано формирањето на Клубот чија задача е да обединува ...

13 поврзани вести »

Flow е вашиот мобилен мерач на квалитетот на воздухот

Иновативност - 20.02.2018

Изминатите две години тимот на компанијата Plume Labs имаше една мисија: да ви помогне да бидете во тек со загадувањето на воздухот и да го подобрите здравјето на околината. Сега тие го претставија нивниот револуционерен производ Flow – првиот ...

63% од македонските возачи користат телефон додека возат

Иновативност - 20.02.2018

Употребата на мобилен телефон додека возачот управува моторно возило станува причина број еден за одвлекување на вниманието кај возачите. Во Македонија 63% од возачите користеле мобилен телефон додека возеле.

33 поврзани вести »