TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

iPortal

(ВИДЕО) Заев: Одговорноста пред граѓаните е пред сѐ

iPortal - пред: 6 часа

Медиуми: Најавивте едно пролетно проветрување во Владата, дали во истото е вклучен и вицепремиерот Бујар Османи со оглед на тоа дека своеволно одлучи да не оди на конференцијата за Западен Балкан, тоа е моето прво прашање, моето второ прашање е, ...

52 поврзани вести »

МВР: Кривична пријава за “трговија со дете“

iPortal - пред: 6 часа

Единицата за трговија со луѓе и криумчарење мигранти при Одделот за сериозен и организиран криминал на МВР до ОЈО за сузбивање организиран и сериозен криминал поднесе кривична пријава против лицето М.Д.

57 поврзани вести »

Општина Кр.Паланка: Активности за расчистување на градот

iPortal - пред: 7 часа

Градоначалникот на oпштината Крива Паланка, Борјанчо Мицевски, почитувајки ја потребата и интересот на граѓаните за чиста и здрава животна средина, отпочна со активности преку службите на Јавното претпријатие Комуналец и Одделението за инспекциски ...

Исчистена депонијата, започнува акција за заштита и заживување на Скопскиот акведукт

iPortal - пред: 7 часа

Претседателот на Владата, Зоран Заев заедно со министерот за култура Алаѓозовски, градоначалникот на Скопје, Шилегов и градоначалникот на Бутел, Смилевски денеска го посетија на Скопскиот акведукт, каде деновиве започнаа интензивни активности за ...

46 поврзани вести »

Заев од Скопскиот Аквадукт: Со конкретни акции го штитиме културното наследство на Македонија

iPortal - пред: 7 часа

Претседателот на Владата на РМ, Зоран Заев, придружуван од министерот за култура Роберт Алаѓозовски, градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов и градоначалникот на општина Бутел, Велимир Смилевски денеска беше во посета на на Скопски Акведукт.

46 поврзани вести »

(ВИДЕО) Заев: Ние сме сервис на граѓаните, апелирам за максимално посветување на нивниот интерес

iPortal - 24.02.2018

Интегрален текст од одговори на прашања на премиерот Зоран Заев. П1: Рековте ниту знаат ниту пак се трудат, кои се тие функционери и зошто да се чека 10 месеци за нивна реконструкција? Знаете дека постапката на охрабрување и мотивација е нешто кое ...

52 поврзани вести »

Заев и Николовски го посетија семејството Вејселови, најголеми производители на тутун во Конче

iPortal - 24.02.2018

Во рамките на денешната посета на општина Конче премиерот Зоран Заев го посети и семејството Вејселови, најголеми производители на тутун во Конче. Тројцата браќа Вејселови со своите фамилии, без аргати, сами произвеле близу седум тони тутун.

40 поврзани вести »

Претседателот на ЕК Жан-Клод Јункер во посета на Република Македонија

iPortal - 24.02.2018

Претседателот на Европската Комисија на ЕУ, Жан-Клод Јункер, во придружба на еврокомесарот за соседска политика и проширување на Европската Унија, Јоханес Хан, во недела, на 25 февруари, ќе престојуваат во неколкучасовна посета на Република ...

113 поврзани вести »

(ВИДЕО) Николовски: Oд почетокот на годината се исплатени 72 милиони денари на земјоделците од радовишко

iPortal - 24.02.2018

Министерот за земјоделство,шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски, заедно со претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, советничката за земјоделство на премиерот, Ленче Николовска, директорката на УЈП,Сања Лукаревска, ...

40 поврзани вести »

(ВИДЕО) 360˚Шилегов за отстранувањето на галиите: Се работи за безбедност, последиците можат да бидат огромни

iPortal - 24.02.2018

Во интервју за „ 360 Степени “, Петре Шилегов, градоначалник на Скопје, зборуваше за најавеното отстранувањето на галиите од реката Вардар во центарот на Скопје. Тој ја демантираше сумата од 8 милиони евра нарекувајќи ја лага на ВМРО-ДПМНЕ.

6 поврзани вести »

Шилегов: Градот нема правен допир за споменикот на УЧК во Чаир за чие поставување асистираше ВМРО

iPortal - 24.02.2018

Во интервју за „ 360 Степени “, Петре Шилегов, градоначалник на Скопје, зборуваше за отстранувањето на споменикот на Андон Јанев-Ќосето. ТМРО ве праша дали ќе го тргнете и споменикот на УЧК во општина Чаир за кои тие тврдат дека е нелегално, ...

38 поврзани вести »

Банана држава, банана премиери

iPortal - 24.02.2018

Вицепремиреот за европски прашања Бујар Османи не оди на конференција во Босна и Херцеговина за Западен Балкан поради тоа што Косово не е покането на конференцијата!?😂. Албанија исто така ќе ја бојкотира Конфенерцијата. 🤐 Ццццццц.

81 поврзани вести »

(ВИДЕО) 360˚Шилегов за Ќосето: Уривањето на дивоградба нема во себе свеченост и не треба да се прави со најави

iPortal - 24.02.2018

Во интервју за „ 360 Степени “, Петре Шилегов, градоначалник на Скопје, зборуваше за отстранувањето на споменикот на Андон Јанев-Ќосето и зошто тоа беше направено ноќе, исто како што беше и поставен за што, СДСМ во опозиција велеше дека е на ...

38 поврзани вести »

(ВИДЕО) Сорос: Извонредно што се е остварено за 1година, од затворено општество до можност за ЕУ интеграција

iPortal - 24.02.2018

Александер Сорос, син на милијардерот-филантроп Џорџ Сорос и потпретседател на глобалниот борд на Фондацијата Отворено Општество во прво интервју за медиум од Македонија, зборува за периодот кога Фондацијата беше под жесток напад на поранешната ...

(ВИДЕО) „Монументална“ Саботажа

iPortal - 24.02.2018

„Монументална“ Саботажа, емитувана на 23 февруари 2018 година (петок) на ТВ Алсат-М во емисијата „360 степени“. автор: Среќко Поповски монтажа: Коста ...