TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

iPortal

Спасовски: Јакнењето на капацитетите за истраги на местото на настанот придонесуваат за подобрување на резултатите од ...

iPortal - пред: 11 часа

Полицијата мора динамично и интензивно да се развива и унапредува во сите сегменти од своето работење, а особено тоа важи и за делот на конкретните оперативни ангажмани како што е увидот на лице место, дотолку повеќе што тој е онаа базична, условно ...

(ВИДЕО) Неверојатно: Направи забивање па и самиот влезе во обрачот

iPortal - пред: 13 часа

Неверојатно атрактивно кошаркарско забивање се случи на теренот на екипата на Голден Стејт Вориорс од американската НБА лига. Во егзибициониот дел, дечкото прво ефективно ја заби топката во мрежата а веднаш потоа и самиот влезе во обрачот.

Излечил дијабетис и изгубил 10 кг за само 25 дена со помош на овој сок

iPortal - пред: 13 часа

Дијабетисот е болест која ја зафаќа и помладата и постарата популација. Нејчеста причина за оваа болест е стресот, а покрај него и неправилната исхрана. Со дебелината се зголемува и ризикот од добивање дијабетис.

2 поврзани вести »

Еден за Ќосето, сите за никаде…

iPortal - пред: 13 часа

99,8 % Македонци не беа чуле и не знаеа кој е Ќосето дури не го поставија пред судот. Сега откако го тргнаа, слушнале за него речиси сите, ама уште не знаат кој е. Но, Мицкоски тука виде можност политички да профитира, па подготви дури и обраќање за ...

211 поврзани вести »

Вработување во Централен регистар: Плата 67.243 денари

iPortal - пред: 13 часа

Врз основа на член 18 став 2 од Законот за едношалтерски систем и за водење на трговскиот регистар и регистар на други правни лица (Сл. весник на Република Македонија бр. 84/2005, 13/07, 150/07, 140/08, 17/11, 53/11, 70/13, 115/14, 97/15 192/15 и ...

Даниел Михајловски – Живот на дете без родители, живот на постојан крстопат

iPortal - пред: 13 часа

Даниел Михајловски е дете без родители. Своето детство го памети низ ходниците во домот за деца без родители, потоа во згрижувачко семејство, а потоа и во детското СОС село. Вели дека се сеќава на добри и лоши моменти, и тага и радост и желба да ...

Од сега супер лесно до бугарски пасош – се менуваат правилата

iPortal - пред: 14 часа

Отсега лесно до бугарски пасош – се менуваат правилата, илјадници македонци веќе добиле документи Од 2001 година, 71 524 лица добиле бугарско државјанство во Република Македонија. Ова го изјави потпретседателката на Бугарија, Илиана Јотова во ...

Хан: ЕК ќе препорача почеток на преговорите со Македонија ова лето

iPortal - пред: 23 часа

Европската комисија ќе препорача почеток на преговорите за членство на Македонија и Албанија, најави европскиот комесар за проширување и добрососедство, Јоханес Хан, во интервју за германскиот весник Велт.

65 поврзани вести »

Како „малиот Мицкоски“ ја замислува политиката

iPortal - 22.02.2018

Завчера имав едноставен избор: да го гледам Христијан Мицкоски на ТВ 24 вести – или да ги гледам Челзи и Барселона?… Изборот не ми беше тежок. Мицкоски го одгледав следниот ден, на интернет.

71 поврзани вести »

(ВИДЕО) Анѓушев: Нема да ја промовираме Македонија како земја на евтина работна сила

iPortal - 22.02.2018

Вечерва во Ноќно студио гостин беше вицепремиерот за економски прашања, Кочо Анѓушев. Меѓу другото вицепремиерот рече дека Македонија веќе нема да се промовира како земја каде има ефтина работна ...

23 поврзани вести »

(ВИДЕО) Моментот кога прилепчанецот Ване освои 500.000 евра на спортска

iPortal - 22.02.2018

На интернет каналот Јутјуб се појави видео на кое е снимен моментот кога среќниот прилепчанец Ване ги ,,фати’’ 520 илјади евра, најголемата добивка досега во земјава на спортско обложување.

Вечерва во 20:30ч на ТВ Вис од Струмица гостува министерот Љупчо Николовски

iPortal - 22.02.2018

За новите Програми за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој, за долгорочните политики и проекти на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство, за развој на земјоделството, во вечерашната емисија “Вис а Вис” на ...

Заев: Македонските возачки дозволи ќе бидат признаени во Германија

iPortal - 22.02.2018

Македонскиот премиер вели дека поради техничка пречка неделава не бил потпишан договорот за признавање на возачките дозволи со Германија, но очекува тоа наскоро да се случи, пренесува Дојче веле .

Општина Центар: Спомен обележјето на Андон Јанев-Ќосето е дивоградба

iPortal - 22.02.2018

Во текот на ноќта од пред Врховниот суд, во центарот на Скопје, е отстранет споменикот на Андон Јанев Ќосето. По детално испитување на фактичката состојба, надлежните служби во општина Центар донесоа решение дека се работи за дивоградба.

28 поврзани вести »

Владо Јовановски заминува во куќен притвор, Мукоски останува во „Шутка“

iPortal - 22.02.2018

Кривичниот совет на Апелацискиот суд Скопје ја прифати жалбата на актерот Владо Јовановски и му ја ја замени мерката притвор во истражен затвор, со мерка куќен притвор. Пратеникот Крсто Мукоски, чии жалби денеска ги разгледуваше Апелација, останува ...

Шилегов: Започнува процесот на справување со проектот “Скопје 2014”

iPortal - 22.02.2018

Екипи на Градот Скопје за да не предизвикаат застој во одвивањето на сообраќајот на една од најфреквентните крстосници кај Врховниот суд, утрово го отстранија бесправно поставениот споменик на Андон Лазов Јанев – Ќосето.

211 поврзани вести »

СДСМ: Падот на индексот за перцепција на корупција е резултат на 10 годишното криминално владеење на ВМРО-ДПМНЕ

iPortal - 22.02.2018

ВМРО-ДПМНЕ е најмалку повикана да зборува за корупција, кога на сите им е јасно дека токму оваа партија со години практикуваше криминал, корупција и расипничко работење за сопствено богатење на сметка на осиромашените граѓани и држава.

71 поврзани вести »

Заев: Преку заштеди, до крајот на годината, ќе обезбедиме 5,5 милиони евра за бесплатно болничко лекување

iPortal - 22.02.2018

Видео од одговор на пратеничко прашање на премиерот и претседател на СДСМ Зоран Заев ,на 36 седница на Собранието на Република ...

СДСМ: За поздравување е ставањето крај на самоволието и бесправното поставување објекти и споменици во Скопје

iPortal - 22.02.2018

Отстратнувањето на т.н. споменик на Андон Лазов Јанев-Ќосето, дивоградба бесправно поставена од страна на претходната градска власт предводена од ВМРО-ДПМНЕ, става крај на самоволието и незаконитоста во поставувањето објекти и споменици во Скопје.

211 поврзани вести »

Премиерот Заев на дебата во Фондацијата Фридрих Еберт во Берлин

iPortal - 22.02.2018

Како дел од активностите за време на официјалната посета на СР Германија, Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, денеска, на покана на Фондацијата Фридрих Еберт (ФФЕ) во Берлин имаше свое обраќање на тема „Од предизвици до ...