TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

IT.mk

Како 19 годишен девелопер од Нигерија успеа да ги надмине пречките и да работи во стартап поддржан од MIT

IT.mk - пред: 24 мин

Елвис Чилдера има само 19 години, а веќе има надминато повеќе предизвици од многу повозрасни луѓе. Всушност целото негово образование за девелопмент е огромен предизвик. Тој учел да програмира на Nokia 2690 телефон, кој го добил од свој роднина.

Десет највлијателни личности во крипто заедницата

IT.mk - пред: 2 часа

Крипто валутите и понатаму оставаат значителен белег во финансискиот сектор. Вообичаено во оваа гранка влијателни луѓе се банкари, сепак со дигиталните валути секторот е поинаков. Така најголемо влијание имаат девелоперите и креаторите на крипто ...

24 поврзани вести »

Телефонските услуги заменети со интернет?

IT.mk - пред: 4 часа

Бројот на корисници на фиксни телефони во Македонија е во опаѓање. Истовремено се намалува и бројот на мобилни линии. Ова го покажуваат податоците од АЕК . Според податоците, во вториот квартал во мобилната телефонија има 2.022.678 активни ...

4 поврзани вести »

iNovum и М3DS академијата организираат едукативни настани за кои им се потребни волонтери

IT.mk - пред: 5 часа

Здружението на граѓани iNovum во соработка со М3DS академија за 3D и Game Design во период од февруари до јуни ќе организираат работилници во средните училишта низ Македонија каде средношколците ќе се обучуваат во областа на 3Д моделирање, анимација ...

Кинескиот капитал ги враќа кинеските работници од Силициумската долина назад во Кина

IT.mk - пред: 6 часа

Многу пари и повеќе нови можности ги привлекуваат кинеските технички работници преселени од Кина, назад дома. Ова е случај си Ванг Ји, кој до неодамна го живееше „американскиот сон“. Сепак г.

Ова е концепт возилото на иднината од Lexus: LF-1 Limitless

IT.mk - пред: 7 часа

Во моментов е во тек првиот саем на автомобили во 2018, и еден од најголемиот саеми за возила воопшто. North American International Auto Show се одржува секоја година во Детроит. Оваа година првото возило кое ја освои публиката е Lexus LF-1 ...

2 поврзани вести »

Гејминг новости од минатата недела #60

IT.mk - пред: 22 часа

Kои настани и новости ја одбележаа гејмерската индустрија неделава? Добредојдовте во најновиот извештај за вашето омилено хоби, шеесетто издание. За време на конференција за печатот со Норвешкиот премиер, претседателот Доналд Трамп се пофали дека им ...

Airbnb ги промовира „shithole државите“ на Трамп

IT.mk - 15.01.2018

Главна вест викендот беш гафот на претседателот на САД. Тој побара помалку иселеници од „по*рани“ држави, а повеќе на пример, од Норвешка. Дел од државите кои не му се допаѓаат на г. Трамп се Хаити, Ел Салвадор и секако, неколку држави во Африка.

Луда приказна за можеби првото вирално видео

IT.mk - 15.01.2018

Дали се сеќавате на првото вирално видео кое сте го погледнале? За најголем дел од првите корисници на Интернет тоа е видеото на Вини Лакиарди, а без сомневање досега речиси секој го има прегледано. Видеото е кусо и забавно.

Хрватска ја доби првата е-спорт академија

IT.mk - 15.01.2018

Хрватската образовна институција Machina ја отвори првата е-спорт академија во Хрватска. Machina досега ги обучуваше своите ученици за развој на видеоигри, а отсега имаат можност да научат и за натпреварувачко играње, пренесе Netokracija .

Направи сам: iPhone 6s со делови купени од улиците на Шензен

IT.mk - 15.01.2018

Скоти Ален е iPhone ентузијаст. На својот YouTube канал Strange Parts , презентира интересни настани од патешествијата во Азија. Сепак, најинтересна приказна е составување на iPhone 6s креиран во целост од делови пронајдени на пазарот за електроника ...

Законот за заштита на личните податоци во Европа, стапува на сила оваа година

IT.mk - 15.01.2018

Европа наскоро ќе има нов закон за заштита на личните податоци. Законот е во подготовка од 2016 година, а од мај оваа година и официјално ќе биде во употреба во сите држави членки. Официјално стапува на сила 20 дена по објавувањето во службениот ...