TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Кајгана

Моќни илустрации за осаменоста во модерниот свет

Кајгана - пред: 21 часа

Една слика вреди илјада зборови и токму тоа го постигнува јапонскиот илустратор кој твори под псевдонимот Avogado66. Делата на овој илустратор и видеомонтажер кој не споделува многу детали за себе се моќни прикази за осаменоста и отуѓеноста во ...

Алтипармаков и Гелева ќе бидат дел од изложбата за „2001: A Space Odyssey“ во Франкфурт

Кајгана - пред: 21 часа

Од 21 март годинава, во Филмскиот Музеј во Франкфурт, Германија, ќе биде поставена изложбата „2001 Одисеја во Вселената-50 години“. Како што кажува самото име на настанот, ретроспективната изложба се поставува во чест на култниот филм на Стенли ...

4 поврзани вести »

Земјотрес од 7,2 степени го погоди Мексико

Кајгана - пред: 21 часа

Земјотрес со јачина од 7,2 степени според Рихтеровата скала го погоди Мексико. Според извештаите од локалните медиуми, во земјотресот нема жртви и не е причинета голема материјална штета. Пријавени се две човечки жртви, откако се срушил воен ...

47 поврзани вести »

Писта среде океан: Најубавата или најстрашната на светот?

Кајгана - пред: 22 часа

Меѓународниот аеродром во главниот град на Малдивите, Мале, е единствениот што нуди интернационални летови од оваа островска држава во јужна Азија. Аеродромот се наоѓа на островчето Хулхуле во близина на Мале, по кое го носи и името.

8 поврзани вести »

Автобусот со број 50 од денеска повторно ќе застанува во ГТЦ

Кајгана - пред: 22 часа

Автобуската станица во Градскиот трговски центар од денеска повторно ќе функционира. Десет украински автобуси со број 50 на ЈПС ќе застануваат на оваа автобуска станица. Како што информираат од Градот, автобуската линија со број 50 со назив на ...

33 поврзани вести »

Биткоинот достигна вредност од 10.044 долари

Кајгана - пред: 22 часа

Криптовалутата битокон по две недели вчера повторно успеа да се искачи над психолошката граница од 10.000 долари. Експертите предвидуваат дека овој раст може да ги охрабри ентузијастите повторно да инвестираат во криптовалутите.

25 поврзани вести »

ММФ порача да се зголеми старосната граница за пензионирање

Кајгана - пред: 22 часа

Македонија мора да ја зголеми старосната граница за пензионирање и да се усогласи до европската за да се покрие дупката во пензискиот фонд. При зголемувањето на пензиите пресудна треба да биде инфлациската стапка, а не порастот на платите, ...

31 поврзани вести »

Денеска сонце, од утре повторно дожд

Кајгана - пред: 22 часа

Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност, по одделни котлини со услови за појава на утринска магла. Преку денот ќе биде потопло, што ќе предизвика топење на снежната покривка.

63 поврзани вести »

Продажбата на Coca-Cola падна за 20%, но компанијата ги надмина очекувањата

Кајгана - 16.02.2018

Една од најголемите компании во светот, Coca-Cola Co. ја објави финансиската состојба за последниот квартал од 2017 година, каде веднаш може да се забележи дека таа забележала нето-загуба од 2,75 милијарди долари. Нето-загубата која Coca-Cola Co.

10 поврзани вести »

Ким Џонг Ун има ново тајно оружје кое не убива

Кајгана - 16.02.2018

Северна Кореја во својот арсенал крие оружје многу помоќно од атомски бомби, а тоа е нивната женска делегација на ЗОИ, пишува „BBC“. Таа делегација веќе со денови плени и ја окупира светската јавност, пренесува Лора Бикер за „BBC“.

25 поврзани вести »

Федерацијата на планинарски спортови објави извештај што се случувало на Кајмакчалан

Кајгана - 16.02.2018

Федерацијата на планинарски спортови објави детален извештај од командантот на тимот за брз одговор за заштита и спасување на планина при Дирекцијата за заштита и спасување за тоа што се случувало на Кајмакчалан каде што викендов младите планинари ...

75 поврзани вести »

Познатата карта на светот вредна милиони е всушност фалсификат

Кајгана - 16.02.2018

Познатата карта на светот, која наводно потекнува од 16 век, а на која е прикажан новооткриениот континент „Америка“ е фалсификат, објави Баварската државна библиотека, која ја купила картата во 1990 година за тогаш астрономски два милиони германски ...

6 поврзани вести »

Обвинет сум за сакање, ѝ рече Груевски на судијката

Кајгана - 16.02.2018

Експремиерот Никола Груевски на денешното рочиште за случајот „Тенк“ ѝ рече на судијката дека со оглед дека не му биле доставени доказите е нејасно за што е обвинет. „Обвинет сум зашто сум сакал да се набави возило и сум сакал да не се знае дека ќе ...

29 поврзани вести »

Колку често треба да се мијат забите?

Кајгана - 16.02.2018

Последното истражување извршено во Британија покажа дека поголемиот дел од луѓето своите заби ги мијат еднаш во денот. Според истражувањето Yougov, три од десет Британци ги мијат забите еднаш неделно.

Донев не платил од својот џеб ниту за бизнис-класата од Јапонија

Кајгана - 16.02.2018

Ексдиректорот на Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот, Александар Донев, не ги платил сам трошоците за летот во бизнис-класата од Јапонија како што претходно тврдеше за „Макфакс“ и сè уште ги нема вратено трошоците за бизнис-класата за ...

5 поврзани вести »

Зошто олимпијците на ЗОИ наместо медали добиваат плишана играчка?

Кајгана - 16.02.2018

Една новост која ја видовме на оваа Зимска олимпијада е дека олимпијците кои го завршуваат натпреварувањето на пиедестал не добиваат цвеќиња и медали, туку мал плишан тигар. Многумина не беа ниту свесни за оваа одлука пред да почнат ЗОИ, а сега сите ...

Ако уште еднаш го навредите судот, ќе ве казнам, му рече судијката на Груевски

Кајгана - 16.02.2018

Судијката Добрила Кацарска, која го суди експретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски за случајот “Тенк”, го опомена експремиерот Груевски дека го навредува судот. “Ова е партиски суд”, дофрли Груевски до адвокатката Сања Алексиќ откако ...

22 поврзани вести »

Силуваното тринаесетгодишно девојче од домот „25 Мај“ имало макро

Кајгана - 16.02.2018

Силуваната тринаесетгодишна ромска девојка, штитеник на државната институција за згрижување деца „25 Мај“ имала макро, според нејзините изјави давани во полиција, за кои информираше и Министерство за труд и социјална политика.

41 поврзани вести »

Тајните на една држава: Зошто Финска е меѓу најуспешните земји во светот?

Кајгана - 16.02.2018

Британскиот магазин „The Guardian“ одлучи да ни ја прикаже една од најдобрите држави во Европа, но и во светот – Финска. Листата на новинарот Џон Хенли претставува детална анализа околу тоа што е тоа толку добро што се крие на север во Европа.

4 поврзани вести »

Кривична пријава за жена поради тешка кражба во стан

Кајгана - 16.02.2018

Основното јавно обвинителство поднесе кривична пријава против Е.Н.(43) од Штип поради постоење основи на сомнение дека на 11.02.2018 година околу 18.00 часот на ул. „11-ти Октомври‘‘ во Скопје извршила кривично дело “тешка кражба на дрзок начин“.

13 поврзани вести »