TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Кајгана

Како е можно Јунајтед редовно да е инфериорен на теренот?

Кајгана - пред: 15 часа

Манчестер Јунајтед синоќа одигра без голови во натпреварот против Севиља, во рамки на првата средба од Лигата на шампионите во осминафиналето, а само благодарение на чудата кои ги правеше на голот семоќниот Де Геа, тимот на Мурињо успеа да избегне ...

43 поврзани вести »

ESA тргнува во потрага по знаци за живот на Марс

Кајгана - пред: 15 часа

Европската вселенска сонда ја сместила својата позиција во близина на Марс, подготвувајќи се за анализа на неговата атмосфера во потрага по знаци за живот. Европската вселенска агенција (ESA) соопшти денеска дека сондата „Trace Gas Orbiter“ успешно ...

4 поврзани вести »

За пет минути повредени тројца пешаци на ист булевар во Скопје

Кајгана - пред: 16 часа

Тројца пешаци синоќа се прегазени во две сообраќајни несреќи, кои што се случие во период од пет минути на ист булевар во центарот на Скопје. Како што информира МВР, пешаците биле прагезени на булеварот „Кузман Јосифовски Питу“, по што веднаш се ...

12 поврзани вести »

Дури 94 отсто од жените во Холивуд сексуално злоставувани

Кајгана - пред: 16 часа

Истражување покажало дека дури 84 отсто од жените вработени во американската филмска индустрија доживеале сексуално вознемирување или напад, пренесува The Guardian. Во анкетата учествувале речиси 850 испитаници вработени во разни гранки од филмската ...

6 поврзани вести »

ЗОИ: Ристевски без пласман во слалом, Мирер освои злато

Кајгана - пред: 16 часа

Андре Мирер на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг го забележа резултатот н кариерата, откако во слаломската трка успеа да го освои златниот медал. На оваа трка меѓу 106.пријавени за настап беше и македонскиот репрезентативец Антонио Ристевски но ...

61 поврзани вести »

Колку јајца можеме да консумираме дневно?

Кајгана - пред: 16 часа

Експертите веќе со години не се согласуваат околу тоа колку јајца може да се консумираат во текот на еден ден и една недела. Некои тврдат дека тие го скратуваат животот поради високото ниво на холестерол кое го содржат, додека други укажуваат на ...

Доделени БРИТ наградите во Лондон: Дуа Липа и Стормзи најдобри британски изведувачи

Кајгана - пред: 17 часа

Наградите за најдобрите британски музичари „Brit Awards“ беа доделени синоќа во О2 арената, а вечерта ја одбележа Дуа Липа, која беше прогласена за женска уметничка на годината, како и Стормзи кој во машка категорија го победи Ед Ширан.

16 поврзани вести »

Споменикот на Андон Ќосето ноќеска отстранет oд пред Врховниот суд

Кајгана - пред: 17 часа

Споменикот на Андон Ќосето ноќеска беше отстранет од пред Врховниот суд, во центарот на Скопје и пренесен во магацините на Металскиот завод Тито. Отстранувањето е извршено по налог на Град Скопје.

137 поврзани вести »

Отишол на трансплантација, од операционата сала излегол со две срца

Кајгана - пред: 17 часа

50-Годишен пациент од Индија од операционата сала излегол со две срца. Иако овој Индиец требало да добие ново срце со стандардна трансплантација, докторите во текот на операцијата сфатиле дека срцето на донаторот тинејџер е сепак премногу мало.

13 поврзани вести »

Трамп со контроверзен предлог: Вооружени наставници за спречување на инциденти во училиштата

Кајгана - пред: 17 часа

Американскиот претседател Доналд Трамп во средата се сретна со учениците од училиштето во Флорида, кои го преживееја минатонеделното пукање во ова училиште, и во таа прилика тој изнесе еден мошне контроверзен предлог.

54 поврзани вести »

Судиите ќе одлучуват дали Крсто Мукоски, Владо Јовановски и Мунир Пепиќ ќе излезат од притвор

Кајгана - пред: 18 часа

За продолжениот притвор на Крсто Мукоски, Владо Јовановски и на разузнавачот Мунир Пепиќ, денеска повторно на јавна седница в о Апелациониот суд во Скопје ќе расправаат судиите. На седницата ќе биде разгледана и жалбата на пратеникот Љупчо Димовски ...

53 поврзани вести »

Автобус падна во бездна во Перу, најмалку 44 мртви

Кајгана - пред: 18 часа

Во јужен Перу од патот излета двокатен автобус, кој падна во длабока бездна. Во несреќата загинаа најмалку 44 лица, соопшти перуанската полиција. Полицијата додаде дека во несреќата повреди добиле 20 лица, но напомена дека не е познат точниот број ...

23 поврзани вести »

„Justice League“ доби искрен трејлер

Кајгана - 21.02.2018

Во екот на популарноста на филмовите со суперхерои, DC излезе со свој одговор на многу успешниот „The Avengers“ на нивниот најголем ривал, Marvel. Но, ниту еден филм не е заштитен од искрените критики на публиката, па така ни овој.

7-дневен предизвик: 7 минути вежбање за тонирани раце

Кајгана - 21.02.2018

Немате веќе изговори. Секој има седум минути во денот за да ги направи овие вежби со кои ќе се ослободите од млитавите раце. Седум минути дневно, седум дена и збогум ...

Прачовекот почнал да зборува многу порано отколку што се сметаше досега

Кајгана - 21.02.2018

Нашите предци почнале да зборуваат многу порано отколку што се сметаше досега, тврдат лингвистите. Стручњаците сметаат дека способноста на Хомо еректус со сплавови и чамци да преминат преку вода укажува дека припадниците на овој вид биле спообни да ...

2 поврзани вести »

Марк Хамил и Гал Гадот помеѓу презентерите на Оскари 2018

Кајгана - 21.02.2018

Филмската Академија денеска објави неколку од имињата кои ќе бидат презентери на овогодинешните Оскари, а листата секојдневно се надополнува со ѕвезден квалитет. Од Академијата најавија дека оваа година листата на презентери на наградите ќе биде ...

2 поврзани вести »

Венецуела го возвраќа ударот: Лансира нафтена криптовалута

Кајгана - 21.02.2018

Венецуела лансира сопствена криптовалута во обид да ги заобиколи строгите економски санкции наметнати од американската влада. „Петро“ е наменета да го зајакне разнишаното стопанство на земјата што страда од хиперинфлација и девалвација со години.

41 поврзани вести »

Сѐ што е погрешно со Fifty Shades Darker

Кајгана - 21.02.2018

Додека обожавателите на франшизата ги окупираат киносалите за да го видат последниот дел од неверојатната љубовна приказна, Fifty Shades Freed, тимот на Cinema Sins го „размонтира“ вториот дел Fifty Shades Darker.

Guardian: Нерешавањето на спорот за името ќе ѝ наштети на ЕУ

Кајгана - 21.02.2018

Ако долгогодишниот спор меѓу Грција и Македонија за името, не биде решен пред следниот самит на ЕУ за Западен Балкан во мај, тоа ќе доведе до двоен пораз – амбициите на Македонија ќе бидат уништени, а ќе пропаднат и напорите на Брисел да биде ...

Ако сте тазе пар, не ги правете овие работи

Кајгана - 21.02.2018

Колку и да се радуваме на среќата и љубовта на другите, луѓето на почеток на врската може да бидат страшно иритантни со нивното однесување и немање осет за другите во нивно присуство. Ако вие имате ваков пар во близина, јасно ви е за што зборуваме.

2 поврзани вести »