TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Канал5

Ограбена Шарената џамија во Тетово, обид за кражба и во џамијата Ринис

Канал5 - пред: 2 часа

Непознат сторител ноќта меѓу 21 и 22 јануари извршил тешка кражба во Шарената џамија во Тетово. Во друг случај непознат сторител извршил тешка кражба во обид и во тетовската џамија Ринис. МВР информира дека во првиот случај сторителот насилно ја ...

21 поврзани вести »

Јавниот обвинител со допис: Одлуките нема да се носат по желба на партиски штабови

Канал5 - пред: 2 часа

Државениот јавен обвинител Љубомир Јовески денеска соопшти дека за трагичниот настан, во кој животот го загуби четиригодишниот Алмир Алиу, се постапува неселективно, непристрасно, професионално и врз основа на законот и апелира до политичките партии ...

28 поврзани вести »

Ќе се зголемува свеста кај учениците за спасување на храната

Канал5 - пред: 2 часа

Ученици од две стручни средни училишта ќе се едуцираат како вишокот безбедна храна да го реупотребат, рециклираат и да постапат правилно со неа. Проектот ќе почне да се спроведува кон крајот на оваа година и ќе трае шест месеци.

6 поврзани вести »

Земјотрес од 6 степени во Џакарта

Канал5 - пред: 3 часа

Силен земјотрес со магнитуда од 6 степени според Рихтер е почувствуван во индонезиската престолнина Џакарта. Поради потресот некој згради се евакуирани , но засега нема опасност од цунами , ниту информации за евентуални повредени соопшти владината ...

36 поврзани вести »

Бутарис: Сфаќањето дека Македонија е само грчка е мошне лошо

Канал5 - пред: 3 часа

Солунскиот градоначалник Јанис Бутарис смета дека сфаќањето дека Македонија е само грчка и ништо повеќе од тоа е мошне лошо. Тој за грчката агенција АНА-МПА, како што пренесува МИА, посочи дека кога се пристапува кон решавање на одреден проблем, ...

54 поврзани вести »

Црвено жолтите против Чешка по прв триумф во вториот круг, Лазаров неизвесен

Канал5 - пред: 3 часа

Македонската ракометна репрезентација вечер од 20 часот и 30 минути во Вараждин против Чешка ќе го одигра својот втор дуел од втората фаза на Европското првенство. Од исходот на овој натпревар зависи дали Македонија ќе ги задржи шансите за ...

141 поврзани вести »

Видео- Турски академик: Ное изградил нуклеарна арка и пред потопот со синот комуницирал на мобилен?!

Канал5 - пред: 3 часа

Турски академик ја шокираше јавноста со својата верзија на библиската сторија за арката на Ное. Академикот Јавуз Орнек како гостин во емисија на јавната телевизија ТРТ1 ја изненади и шокираше јавноста со изјавата дека технологијата пред 10000 години ...

Концерт „Моцартовите перипетии“ со обоистката Сања Ромиќ

Канал5 - пред: 3 часа

На програмата на Македонската филхармонија в четврток е симфонискиот концерт „Моцартовите перипетии“. Ќе бидат изведени дела од музичкиот гениј Волфганг Амадеус Моцарт, а како солист ќе настапи Сања Ромиќ, прва обоа на Белградската филхармонија, ...

10 поврзани вести »

Светската политичка и бизнис елита пристигнува во Давос

Канал5 - пред: 3 часа

Најмоќните лидери на светот од денеска до 26 јануари ќе се дружат швајцарското одморалиште Давос на елитната годишна конференција на Светскиот економски форум Во снежниот Давос во Швајцарија пристигнуваат милијардери, шефови на држави и влади, ...

69 поврзани вести »

Пјат: Идеално време за решавање на спорот за името

Канал5 - пред: 4 часа

Сега е идеално време да се пронајде решение за прашањето за името меѓу Македонија и Грција, порача од Солун американскиот амбасадор во Грција, Џефри Пјат. Тој вчера попладне, како што пренесува МИА, по средбата со солунскиот градоначалник Јанис ...

54 поврзани вести »

Пожар во зграда поради неисчистен заеднички оџак

Канал5 - пред: 4 часа

Пожар избувнал вчера во зграда во Неготино, поради неисчистен заеднички оџак, информира денеска Верољуб Додевски, портпарол на СВР Велес. - Пожарот настанал во стан на триесет и шестгодишен неготинец од станбената зграда на улицата „Маршал Тито“ и ...

41 поврзани вести »

Тројца полесно повредени во сообраќајки во Скопје

Канал5 - пред: 4 часа

Три лица се полесно повредени во три од вкупно седум сообраќајки регистрирани во текот на вчерашниот ден на подрачјето на СВР Скопје. Во четири сообраќајки е причинета материјална штета. Од МВР информираат дека вчера сообраќајната полиција ...

24 поврзани вести »

Елиминиран третиот носител на АО

Канал5 - пред: 4 часа

Денешниот ден на Отвореното тениско првенство на Австралија почна со изненадување. Елиминиран е третиот фаворит Григор Димитров, откако во првиот меч од четвртфиналната фаза загуби од Британецот Кајл Едмунд со 3-1.

18 поврзани вести »

Слатинско езеро исчезна од хидрографската мапа на Македонија

Канал5 - пред: 4 часа

Слатинското езеро веќе пет години не постои на хидрографската карта на Македонија. Моменталната состојба на терен, со вегетација обраснатото дно на акумулацијата, запуштените придружни објекти не оставаат впечаток дека тука некогаш имало, уште ...

2 поврзани вести »

Лукајиќ: Има подобрување, но ни треба уште време

Канал5 - пред: 4 часа

Тренерот на МЗТ Скопје Аеродром, Жељко Лукајиќ, гледа напредок во играта на неговиот тим, посебно во одбраната, но побара уште време за достигнување на посакуваното ниво. -Да се изгуби со голема разлика, а да не се каже дека си премногу разочаран, ...

39 поврзани вести »

УЕФА со нови мерки за намалување на разликите меѓу сиромашните и богатите клубови

Канал5 - пред: 4 часа

Претседателот на УЕФА, Александар Чеферин, ги сподели плановите на раководството за да отстранување на разликите меѓу богатите и сиромашните клубови, со цел да се одржи рамнотежата во европскиот фудбал.

3 поврзани вести »

НФФ: Интервентен откуп на пченица само ако има потреба и не пред први јули

Канал5 - пред: 5 часа

Интервентен откуп на пченицата да има само ако се утврди дека е потребно и да почнува од 1 јули, кога стартува жетвата, а не порано, да се смени старосната граница за млади земјоделци (наместо 35, да биде 40 години), да се обезбеди еднаква поддршка ...

4 поврзани вести »

Суво и студено со северен ветер

Канал5 - пред: 5 часа

Времето во Македонија денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен северен ветер. Температурата ќе се движи од еден до осум степени. Во Скопје слично време со температура до шест степени.

62 поврзани вести »

Димитров во Брисел на средби со претставници на ЕК и на ЕП

Канал5 - пред: 5 часа

Евроинтегративните перспективи на Република Македонија во периодот што претстои ќе бидат во фокусот на средбите, кои шефот на македонската дипломатија Никола Димитров ќе ги има денеска со претставници на Европската унија за време на неговата работна ...

30 поврзани вести »

Првиот голем град на светот кој би можел да остане без вода

Канал5 - пред: 14 часа

Кејптаун од Јужноафриканската Република е првиот голем град во светот кој ќе остане без резерви на вода за пиење. Градоначалничката на Кејптаун, Патриција де Лил соопшти дека градот има резерви на вода за пиење уште за само 50 дена или точно до 22 ...

2 поврзани вести »