TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Канал5

Во Гута бомби во чест на „прекинот на огнот“

Канал5 - пред: 11 часа

Опсерваторијата за правата на луѓето во Сирија соопшти дека источна Гута е бомбардирана само неколку минути откако Советот за безбедност на Обединетите нации ја усвои резолуцијата со која се бара едномесечен прекин на воените дејствоја во Сирија.

73 поврзани вести »

Спорот со името и скандалот „Новартис“ ја одредуваат политичката сцена во Грција

Канал5 - пред: 11 часа

Поделено е мислењето на Грците во однос на тоа дали постои простор за компромисно решение на спорот со името прифатено од двете страни. Според истражувањето на јавното мислење објавено во весникот „То вима“, како што јави дописникот на МИА од Атина, ...

17 поврзани вести »

ЗОИ 2018: Повеќе од 1,3 милиони гледачи ги проследија натпреварите

Канал5 - пред: 12 часа

Зимски олимписки игри во Пјонгчанг ги следеле преку 1,3 милиони луѓе. Овој податок го соопшти претседателот на организацискиот комитет Хи Бом Ли за време на 132-та седница на ИОК. - Олимписките игри беа посетени од 1.336.326 гледачи.

72 поврзани вести »

Поради гласна музика со глоба од 300 до 500 евра казнети локали во Општина Центар

Канал5 - пред: 12 часа

Од 300 до 500 евра глоба Општина Центар адресираше до четири локали поради нарушување на ноќниот мир од гласна музика. Инспекцијата во ноќните часови, направила надзор во 6 локали: „Џуси Бар“, „Бастион“, „Локал 45“ и „Радио бар“, лоцирани на улиците ...

17 поврзани вести »

Невреме во САД, двајца загинати

Канал5 - пред: 12 часа

Во силно невреме проследено со обилни врнежи од снег, ветрови како торнадо во централните делови на САД загинаа две лица. Невремето уништи и голем број на домови, оштети возила и откорна дрвја, пренесува АП.

14 поврзани вести »

Секс гуру ги учи жените како да заведат богаташ!!

Канал5 - пред: 12 часа

Љубовен инструктор на Академија за Секс ги „полуди“ Русинките!!! 36- годишниот Александар Кирилов, наречен Алекс Лесли на својата Академија за секс ги учи девојките и жените на сексуални методи и манипулации.

3 поврзани вести »

Биљал Касами реизбран на конгресот на БЕСА во Скопје

Канал5 - пред: 13 часа

Биљал Касами со поддршка од 455 делегати е реизбран за претседател на Движењето Беса, на конгресот на партијата во Скопје. Конгресот го организираше едното крило на „БЕСА“, додека минатата недела на конгресот во Тетово на другото крило во партијата ...

21 поврзани вести »

Укината забраната за камиони на патот Гостивар-Дебар

Канал5 - пред: 13 часа

Укината е забраната за тешки товарни возила на патниот правец Гостивар–Дебар . Укината е забраната за тешки товарни возила на патниот правец Гостивар–Дебар која беше воведена од утринава. Авто мото сојузот на Македонија соопшти дека забраната се ...

43 поврзани вести »

Пешакот во сообраќајката кај „Капитол“ почина, возачот приведен

Канал5 - пред: 13 часа

Министерството за внатрешни работи денеска излезе со детали за сообраќајната несреќа што се случи вчера кај трговскиот центар „Капитол“ во која загина еден пешак, а возачот на автомобилот избега.

48 поврзани вести »

Директорот на МРТВ негира дека ја злоупотребил службената положба и овластувања

Канал5 - пред: 14 часа

Директорот на МРТВ Марјан Цветковски денеска преку соопштение до медумите негира дека е одговорен за злоупотреба на службената положба и овластувања. Кривична пријава за злоупотреба на службената положба и овластување беше поднесена против ...

46 поврзани вести »

Дел од општина Аеродром утре без струја

Канал5 - пред: 14 часа

Дел од корисниците лоцирани на улицата „Горноврановска“ во општина Аеродром, утре од 8:30 до 15 часот ќе останат без електрична енергија. Во вторник без струја од 8:30 до 15 часот ќе бидат корисниците од улицата „Боте Боцевски“ во општина Кисела ...

10 поврзани вести »

Зидан: Среќен сум поради потегот на Роналдо, на Бензема многу му значи

Канал5 - пред: 14 часа

Тренерот на Реал Мадрид Зинедин Зидан по убедливата победа над Алавес (4:0) изјави дека неговиот тим мора да продолжи во тој ритам, а посебно беше задоволен од гестот на Роналдо кој му дозволи на Бензема да го шутира пеналот.

14 поврзани вести »

СБ на Обединетите нации ја усвои резолуцијата за прекин на огнот во Сирија

Канал5 - пред: 14 часа

Советот за безбедност на ОН едногласно ја одобри резолуцијата, со која се бара 30-дневен прекин на огнот на целата територија на Сирија, со цел доставување на хуманитарна помош и евакуација на болни и повредени лице.

73 поврзани вести »

Делегацијата на Северна Кореја пристигна во Пјонгчанг

Канал5 - пред: 14 часа

Делегацијата на Северна Кореја предводена од контроверзниот генерал Ким Јонг Чол, кој се смета за претставник на тврдата струја на Пјонгјанг , допатува во Јужна Кореја. Севернакорејската делегација пристигна во Пјонгчанг за да учествува на ...

38 поврзани вести »

ИОК го забрани руското знаме и на затворањето на Зимските Олимписки игри во Пјонгчанг

Канал5 - пред: 15 часа

Интернационалниот олимписки комитет одлучи да ги спречи спортистите од Русија да настапат под своето знаме на церемонијата за затворање на игрите на Пјонгчанг. До последен момент Русите се надеваа на компромис, но тоа не беше постигнато.

72 поврзани вести »

Забрана за камиони на патот Гостивар-Дебар преку Маврово

Канал5 - пред: 15 часа

Од утринава од седум часот е воведена забрана за тешки товарни возила на патниот правец Гостивар - Дебар преку Маврово поради врнежите од снег. Авто мото сојузот на Македонија информира дека врнежи од снег има и во Тетово, Маврово, Попова Шапка, ...

44 поврзани вести »

Промоција на книгата „300.000 километри мотоавантура“ на Жељан Ракела

Канал5 - пред: 15 часа

Авторот, моторџија и авантурист Жељан Ракела денеска ќе ја промовира неговата невообичаена авантуристичка книга „300.000 километри мотоавантура“. Книгата изобилува со интересни, поучни, возбудливи и несекојдневни моменти и доживувања.

9 поврзани вести »

Студено со врнежи од снег

Канал5 - пред: 15 часа

Времето во Македонија ќе биде облачно и студено со повремени врнежи од снег. Пообилни врнежи ќе има во текот на ноќта и во понеделник претпладне, кога насекаде ќе се формира снежна покривка (на пониските места околу 10-15 см, а на планините ќе се ...

114 поврзани вести »

Премиерот Заев ќе го посети Скопскиот аквадукт

Канал5 - пред: 15 часа

Премиерот Зоран Заев денеска ќе го посети Скопскиот аквадукт, соопшти прес-центарот на Владата. Тој ќе биде придружуван од министерот за култура Роберт Алаѓозовски, градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов и градоначалникот на општина Бутел, ...

46 поврзани вести »

Јункер и Хан во посета на Македонија на средби со државниот врв

Канал5 - пред: 15 часа

Претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер својата балканска турнеја ја почнува денеска со посета на Македонија, во рамки на која до 1 март ќе ги посети сите шест земји од Западен Балкан.

112 поврзани вести »