TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Канал5

Светска метропола за три месеци ќе остане без вода

Канал5 - пред: 23 часа

Градоначалничката Патриција де Лил предупреди дека најмногу за 90 дена градот ќе остане без вода. Милионскиот Кејптаун , главниот град на ЈАР до 22 април ќе ја потрожи резервата на вода . Затоа , потрошувачката е ограничена на 87 литри по човек ...

3 поврзани вести »

Карлеуша ги раскара Брена и Цеца

Канал5 - пред: 1 ден

Јелена Карлеуша остро против Светлана Ражнатовиќ Цеца и Лепа Брена . Српската пејачка не можеше да се воздржи од коментар по документарниот филм за Лепа Брена , во кој се појавува и Цеца со сеќавања за својата колешка, иако во јавноста се смета дека ...

6 поврзани вести »

Протести на жените низ САД

Канал5 - пред: 1 ден

Илјадници демонстранти излегоа на улиците низ САД на Вториот женски марш. Тие ја одбележаа првата годишнина од инаугурацијата на Доналд Трамп со митинзи насочени кон женскиот активизам . Митинзи се одржуваат во Вашингтон, Њујорк, Лос Анџелес, Чикаго ...

52 поврзани вести »

Франција на чекор до полуфиналe по победатанад Шведска

Канал5 - 20.01.2018

Со цврста одбрана и фантастичниот Жерар на голот, Франција ја совлада Шведска со 17-23 и е на чекор до полуфиналето на Европскиот шампионат. Актуелниот светски шампион го доби дерби дуелот со Шведска со 17-23 и стигна до максимални шест бода.

93 поврзани вести »

СДСМ : ВМРО-ДПМНЕ и Груевски воведоа физички лица да плаќаат ДДВ, се размислува за промени

Канал5 - 20.01.2018

ВМРО-ДПМНЕ шири лажни вести и дезинформации дека Владата предводена од СДСМ е таа којашто ја воведува обврската физички лица кои остваруваат промет од милион денари да плаќаат ДДВ, се наведува во реакцијата од СДСМ .

42 поврзани вести »

Двајца загинати , седуммина повредени во пожар во хотел во центарот на Прага (ВИДЕО)

Канал5 - 20.01.2018

Најмалку двајца се загинати , а седуммина се повредени , од кои неколку тешко , во пожар што вечерва избувна во хотел во Прага . Пожарот избувна во хотелот ,,Еуростарс Давид” во центарот на градот .

7 поврзани вести »

Група од Крит ги загрева Грците пред утрешниот митинг во Солун (ВИДЕО)

Канал5 - 20.01.2018

Со пароли ,,како треба да го направите тоа “ , група од Крит со националистички песни го почна утрешниот протест во Солун . Групата од Ираклион облечена во црни народни носии пееја песни пред грчкото знаме застанати до Белата кула во Солун.

129 поврзани вести »

Во полн состав Македонија го одработи последниот тренинг пред мечот со Шпанија

Канал5 - 20.01.2018

Македонските ракометари попладнево за прв пат одработеа тренинг во арената во Вараждин, каде од утре ги продолжуваат своите настапи на Европското првенство во Хрватска. Откако изминатите два тренинга црвено-жолтите ги одработеа во други сали, ...

121 поврзани вести »

Почина славниот готвач , таткото на француската кујна

Канал5 - 20.01.2018

Познатиот готвач Пол Бокуз , кој со децении важеше за татко на француската гастрономија почина во 92 година од животот . Министерот за внатешни работи , Жерар Колон лично ја соопшти веста.

Оружен напад во хотел во Кабул , се пука во гостите (ВИДЕО)

Канал5 - 20.01.2018

Најмалку четири вооружени лица го нападнаа хотелот ,,Интерконтинентал “ во Кабул . Според полицијата , специјалци се обидуваат да ги онеспособат напаѓачите. Според изјавата на вработен во разузнавачката агенција на Авганистан , напаѓачите пукале во ...

52 поврзани вести »

Најмалку 17 загинати во голем пожар во фабрика за петарди (ВИДЕО)

Канал5 - 20.01.2018

Голем пожар избувна во фабрика за петарди во Њу Делхи . Дел од настраданите во паника скокале од прозорците од вториот кат . Меѓу загинатите 14 се жени , кои работеле во фабриката . Уште петмина се заглавени во зградата и во тек е акција за нивно ...

12 поврзани вести »

Хрватски специјалци спасуваат Кинези присилени на работа во Загреб (ВИДЕО)

Канал5 - 20.01.2018

Хрватските специјалци во голема акција спасуваа група Кинези , принудени да прават криминал во кол – центар . Во акцијата во две куќи во Загреб биле откриени 42 во едната и 19 во другата куќа.

6 поврзани вести »

Штрајк на велосипедистите- доставувачи

Канал5 - 20.01.2018

Доставувачите во Белгија и Холандија денеска штрајкуваат со најава дека нема да запрат само денеска. Популарните доставувачи на храна , пратки и секакви други предмети од Холандија и Белгија ги запреа своите услуги .

Дресен најбрз на спустот во Кицбил

Канал5 - 20.01.2018

Германецот, Томас Дресен е победник на спуст трката од Светскиот куп (СК) во алпско скијање, што се одржа денеска на легендарната патека во австрискиот ски-центар Кицбил. Дресен (24) до својот прв триумф во кариерата во СК, стигна во време од 1 ...

15 поврзани вести »

Меркел–Борисов: Бугарија со иницијатива за средба ЕК–Турција

Канал5 - 20.01.2018

Германија ја поздравува бугарската иницијатива за организирање состанок на ЕК-Турција и изградба на гасоводен центар во Варна. Под претседателството на Бугарија со ЕУ , ќе се оствари средна на Јункер , Тајани и Туск со Ердоган .

15 поврзани вести »

ВМРО-ДПМНЕ: Лошите економски политики кои што ги води СДСМ ги осиромашуваат граѓаните

Канал5 - 20.01.2018

СДСМ уште еднаш ги излажа граѓаните и наместо да работи за да го подобри стандардот повторно им удри по џебот , рече на прес конференција Слободанка Алексовска од ВМРО – ДПМНЕ. Наместо намалување на давачките и враќање пари од данокот на додадена ...

42 поврзани вести »

Пожар во стан во Карпош, нема повредени

Канал5 - 20.01.2018

Во стан на приземје од зграда на ул. „Пелистерка“ во Карпош, во близина на ТЦ Сити мол, во 14.30 часот избувнал пожар во кој е оштетена една соба, а настанало поголемо зачадување. - Пожарот е изгаснат и е причинета само материјална штета.

17 поврзани вести »

Турција почна воздушна офанзива во Сирија

Канал5 - 20.01.2018

Турската војска соопшти дека нејзините воени авиони почнаа воздушни напади врз курдските позиции во северна Сирија, што може да предизвика тензии со САД. Војската се обидува да ги сузбие курдските војници од регионот Африн, што е под нивна контрола ...

87 поврзани вести »

Филмската ѕвезда не се препознава – се бори со тешка болест

Канал5 - 20.01.2018

Филмската ѕвезда Мелани Грифит се бори со ракот на кожата од 2009 година. Мелани Грифит лани ги загрижи своите фанови кога за прв пат беше објавена нејзината фотографија со темни дамки на носот.

2 поврзани вести »

Уапсен пијан пилот пред полетувањето

Канал5 - 20.01.2018

Пијан пилот е отстранет пред да полета од аеродромот Гетвик во Лондон. Со лисици на рацете пред патниците бил уапсен пилот на Бритиш Ервејс . Пилотот бил заменет , откако било откриено дека е пијан .

10 поврзани вести »