TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Канал5

Федерер експресно до осминафиналето

Канал5 - 20.01.2018

Швајцарецот Роџер Федерер експресно ја мина и третата пречка на Австралија Опен. Светскиот рекет број два, со максимални 3-0 во сетови го совлада Французинот, Ришар Гаске. Федерер со само два загубени гема 6-2, го доби првиот сет, но во вториот сет ...

53 поврзани вести »

Филипче: Продолжува реконструкцијата на специјалната болница за ортопедија „Свети Еразмо“

Канал5 - 20.01.2018

Во одмината фаза е изготвувањето стратегија за намалување на смртноста кај новороденчињата, на овој начин ќе се влијае на високата смртност на новороденчиња регистриран минатата година, коментира министерот Филипче кој денеска во Охрид оствари ...

17 поврзани вести »

Ципрас: Во античко време не постоеле ни атињани, ни спартанци, ниту македонска нација!

Канал5 - 20.01.2018

Никогаш не постоела македонска нација во античко време, како што не постоела ниту нација на атињаните и спартанците, изјави грчкиот премиер Алексис Ципрас во интервјуто за утрешното издание на весникот „Етнос“.

122 поврзани вести »

Хан: ЕУ нема да прифати земја со отворени прашања кон соседите

Канал5 - 20.01.2018

Не можам да кажам со сигурност дека до 2025-та година Црна Гора и Србија ќе бидат првите земји членки ЕУ од Западен Балкан, но многу нешта зборуваат дека ќе биде така, изјави еврокомесарот Јоханес Хан во интервју за ДПА.

9 поврзани вести »

Захариева очекува Македонија годинава да ги почне преговорите со ЕУ

Канал5 - 20.01.2018

Реално е да се очекува Македонија оваа година да добие покана за почеток на преговорите за членство во Европската унија, изјави за радиото „Дарик“ бугарската министерка за надворешни работи Екатерина Захариева.

19 поврзани вести »

,,Лудата банда што му фрли око на медалот” – ЕХФ со текст за Македонските ракометари

Канал5 - 20.01.2018

На официјалната страница на Европскиот шампионат , што се одржува во Хрватска е објавен осврт за настапот на Макеоднската репрезентација , со многу фалби за нашите ракометари , како и за селекторот Раул Гонзалес.

16 поврзани вести »

Македонија нема штанд на „Зелена недела“, фирмите незаинтересирани

Канал5 - 20.01.2018

Македонија нема штанд на светскиот саем за храна „Зелена недела“ во Берлин. Како што велат од Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство (МЗШВ), нема интерес од компаниите за учество на овој саем поради што и не е обезбедена поддршка.

12 поврзани вести »

Уапсен најголемиот шверцер со ретки животни

Канал5 - 20.01.2018

Полицијата на Тајван го уапси шефот на најголемата Азиска криминална група што се занимава со трговија на ретки животни . 40 – годишниот Бунчаи Бач е уапсен на границата со Лаос. Неговата група се занимава со препродажба на ретки животни , како и ...

ОМД: Македонските власти да ги прекинат преговорите за името

Канал5 - 20.01.2018

Обединетата македонска дијаспора (ОМД) ја поддржува кампањата #НашетоИмеЕМакедонија на Македонското меѓународно движење за човекови права (ММДЧП) и се придружува кон барањето македонските власти да ги прекинат сите преговори и разговори за промена ...

Ѓоковиќ лесно се справи со Винолас

Канал5 - 20.01.2018

Некогашниот најдобар светски тенисер Новак Ѓоковиќ, немаше потешкотии да ја мине третата рунда на Австралија Опен. Ѓоковиќ кој на првиот овогодишен Гренд слем е рангиран како 14-ти носител, во меч од 4.коло во три сета го победи Алберто Рамос ...

53 поврзани вести »

Ципрас: Постои „прозорец на можности“ за решение за името

Канал5 - 20.01.2018

Постои „прозорец на можности“ за решавање на спорот за името, истакна грчкиот премиер Алексис Ципрас синоќа во обраќање пред членови на вадејачката партија Сириза. Повтори дека неговата влада има јасна позиција во преговорите - сложено име за ...

122 поврзани вести »

Битолчанка починала од изгореници од кварцна печка

Канал5 - 20.01.2018

Шеесет и шестгодишна битолчанка В.А. ноќеска 10 минути по полноќ била пронајдена почината во нејзиниот дом на ул.„Сремска Митровица“ со изгореници на лицето, во пределот на двете нозе и стомакот.

19 поврзани вести »

„Хитлер ми беше кум, ме крсти во логор“

Канал5 - 20.01.2018

Шокантно сведоштво на Романскиот пензионер Адолф Ернст Штадлер . 77 – годишниот Штадлер живее во селото Војеводеаса раскажува дека кум му бил Адолф Хитлер и дури откако добил Германско државјанство му ги дале документите за да го докаже своето ...

2 поврзани вести »

Вучиќ на Косово: Дојдов да разговарам за безбедноста на Србите

Канал5 - 20.01.2018

Србите мора да останат и да опстојат на Косово , а Србија треба да продолжи да им помага , порача Српскиот претседателот на почетокот на дводневната посета на Косово . Тој на насобраните граѓани во местото Бањска им рече дека е дојден да разговара ...

50 поврзани вести »

Војска на улиците на Јамајка – туристите предупредени да не излегуваат од хотелите

Канал5 - 20.01.2018

Туристите се предупредени да не ги напуштаат хотелите , откако низ Јамајка се слушаат пукотници , а војската е на улиците. На Јамајка е прогласена вонредна состојба , додека трае големата воена акција.

Воз прегазил маж во близина на Миравци

Канал5 - 20.01.2018

Товарен воз вчера напладне прегазил 64 годишен маж од с. Миравци . Според МВР, на 19.01.2018 година во 11,55 часот било пријавено дека на пругата кај железничка станица Миравци, поточно на влезниот сигнал на железничка станица Миравци, товарен воз ...

20 поврзани вести »

Вкупно 63 отсто Грци сакаат заемно прифатливо решение за името

Канал5 - 20.01.2018

Мнозинството Грци посакуваат да се реши прашањето со името, покажува новото истражување на јавното мислење во Грција, спроведено од агенцијата „Алко“ за грчкото радио „24/7“. 63 отсто од испитаниците се за постигнување заемно прифатливо решение, 21 ...

16 поврзани вести »

Халеп се намачи во дуелот со Дејвис

Канал5 - 20.01.2018

Првата фаворитка на Австралија опен, Романката, Симона Халеп се изнамачи да ја мине Американката, Лорен Дејвис и да обезбеди пласман во следната рунда. Во меч од 4.коло, кој траеше речиси четири часа Ралеп со 2-1 ја совлада Дејвис.

17 поврзани вести »

Торонто конечно го совлада Сан Антонио

Канал5 - 20.01.2018

Во најислната светск кошаркарска лига НБА ножеска беа одиграни седум натпревари. Дербото се играше во Торонто каде гостуваше Сан Антонио, а го добија домашните кошаркари со 86-83. До 31-та победа „Репторси“ ги предводеа Кајл Лаури со 24 и ДеМар ...

29 поврзани вести »

Австралија опен: Чунг го елиминира Зверев

Канал5 - 20.01.2018

Кореанскиот тенисер Хиеон Чунг направи големо изненадување елиминирајќи го Александар Зверев од Австралија Опен. Чинг кој во моментов е 59-то рангиран тенисер во светото, во меч од четвртата рунда го совлада четвртиот носител на Гренд слемот во ...

53 поврзани вести »