TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Канал5

Во Подгорица непознат напаѓач фрлил рачна бомба на Амбасадата на САД во Црна Гора

Канал5 - пред: 13 часа

Човек фрлил рачна граната врз Американската амбасада во Подгорица, потврди владата на Црна Гора. Идентитетот на напаѓачот се уште не е познат а до нападот дошло неколку минути по полноќ, јави веб порталот „Порталаналитика“ додавајќи дека жителите во ...

42 поврзани вести »

Ноќе беа ставани –ноќе се дислоцираат спомениците од центарот на Скопје

Канал5 - пред: 13 часа

Ноќеска од пред Врховниот суд е отстранет споменикот на Андон Ќосето. На социјалните мрежи објавија видеа од вадењето на споменикот, за кој беа најжестоки барањата да биде тргнат поради неговата контровезност во историјата.

124 поврзани вести »

Манчестер јунајтед и Севилја одиграа без голови, Шахтјор со пресврт ја совлада Рома

Канал5 - пред: 13 часа

Натпреварот меѓу Севилја и Манчестер јунајтед заврши без голови, додека Шахтјор на домашен терен со 2:1 ја совлада Рома во осминафиналето од Лигата на шампионите. Севилја се обиде да ја искористи предноста на домашниот терен, имајќи иницијатива во ...

37 поврзани вести »

Седница за поставување пратенички прашања

Канал5 - пред: 13 часа

Собранието на Република Македонија денеска ќе одржи седница за поставување пратенички прашања. Седница за поставување се одржува секој последен четврток во месецот, а премиерот и членовите на Владата одговараат на прашања на пратениците.

26 поврзани вести »

Продолжува јавната дебата за реформите во јавните набавки

Канал5 - пред: 13 часа

Втора јавна дебата за реформите во јавните набавки за кои е подготвен нацрт текст на закон ќе се одржи денеска во Струга. На дебатата е најавено обраќање на министерот за финансии Драган Тевдовски.

30 поврзани вести »

„Joiie de Vivre” - самостојна изложба на Калина Брајковска

Канал5 - пред: 14 часа

Во галеријата на Младинскиот културен центар вечер од 19 часот ќе биде отворена прва самостојна изложба на Калина Брајковска, насловена „Joiie de Vivre”. - Сегментот на оваа изложба е полната колоритна линија, која е пуштена на слобода, во потрага ...

5 поврзани вести »

АВМУ ќе расправа за одземање дозволи на радиодифузери

Канал5 - пред: 14 часа

Предлог-одлуки за одземање дозволи на радиодифузери е една од точките на дневниот ред на денешната 11. седница на Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги. Две од точките се однесуваат на ТВ 24.

34 поврзани вести »

Облачно со слаб дожд, на планините снег

Канал5 - пред: 14 часа

Времето во Македонија ќе биде претежно облачно со слаби локални врнежи од дожд, а на планините од снег, особено претпладне. Ќе дува умерен југоисточен ветер. Утринската температура ќе се движи од минус еден до шест, а дневната од пет до 10 степени.

41 поврзани вести »

Северна Кореја ја откажа средбата со Американскиот потпретседател Пенс

Канал5 - пред: 23 часа

Во последен момент Северна Кореја ја откажа тајната средба со Американскиот потпретседател Мајк Пенс. Мајк Пенс требаше да се срертне со претставници на Северна Кореја за време на Олимписките игри во Пјонгчанг.

28 поврзани вести »

Пахор одговори на нападите од Србија за Косово

Канал5 - пред: 23 часа

Словенечкиот претседател Борут Пахор им одговори на неговиот српски колега , Александар Вучиќ и премиерката на Србија ,Ана Брнабиќ. Вучиќ и Брнабиќ ја осудија изјавата на Пахор дека ќе влијае меѓу земјите на ЕУ да го признаат Косово .

34 поврзани вести »

Москва бара итен состанок на Советот за безбедност на ОН , во Гута бројот на жртвите расте

Канал5 - пред: 23 часа

Бројот на жртвите од бомбардирањето на сириските трупи во источниот дел на Гута достигна најмалку 300 . Докторите во болницата се без санитетски материјал и лекови , така што на ранетите им даваат лекарства со поминат рок .

48 поврзани вести »

Aнти Брегзит автобусот се заглави уште пред да тргне

Канал5 - пред: 1 ден

Автобусот , кој требаше да тргне на осумдневна турнеја низ Британија , се заглави . Автобусот мораше да вози наназад за да се извлече од тесната улица во Лондон,каде беше паркиран. Заговорниците на останувањето на Британија во Европската Унија од ...

14 поврзани вести »

Учениците од цела Флорида на протест (ВИДЕО)

Канал5 - пред: 1 ден

Илјадници ученици , меѓу кои и средношколците од училиштето каде загинаа 17 нивни соученици , денеска протестираат . Учениците бараат измена на законот за оружје и поголема заштита во училиштата .

51 поврзани вести »

Свештеник фатен додека бегал преку граница за да не оди во затвор

Канал5 - 21.02.2018

Свештеникот од Сингапур , Чу Енг Хан се обидел да избега од земјата за да не оди во затвор. Свештеникот осуден за проневера на милиони долари , бил фатен во чамец што возел кон Малезија на ден пред да оди во затвор.

Над 100 девојчиња киднапирани од џихадисти

Канал5 - 21.02.2018

Џихадистите одф Боко Харам киднапираа над 100 девојчиња во Нигерија. Во нападот на училиште во Нигерија се киднапирани над 100 девојчиња. Според полицијата , џихадистите го обиколиле училиштето .

10 поврзани вести »

Снежно невреме во Хрватска – на сите патишта е забрането за товарни возила

Канал5 - 21.02.2018

Силен ветар и замрзнати патишта во Хрватска . Најтешка е состојбата во Горски Котар , каде се затворени дел од патиштата . Низ цела Хрватска е забранет сообраќајот со товарни возила , поради ветрот и снегот .

5 поврзани вести »

Тасева ексклузивно за „Само вистина“: Македонија најкорумпирана, паднавме на 107 место

Канал5 - 21.02.2018

Најчевска: Оптимист сум, но треба да ги намалиме очекувањата Професорката Мирјана Најчевска и Слаѓана Тасева од Транспаренси интернешнл-Македонија, гости во најновото издание на „Само вистина“.

38 поврзани вести »

Рикардо го оштети новиот болид на Ред Бул

Канал5 - 21.02.2018

Возачот на Ред Бул, Даниел Рикардо, го оштети новиот болид Ер-Би 14 за време на денешното тестирање на британската патека Силверсон. Инцидентот се случил на тестирањето во ограничени услови до 100 километри на влажна стаза, а според дел од ...

23 поврзани вести »

Лавров за Косово: Ако се замешаат САД, нема да стоиме на страна

Канал5 - 21.02.2018

Министерот за надворешни работи на Русија , Сергеј Лавров по средбата со Српскиот претседател Вучиќ рече дека двете земји остануваат партнери . Лавров на прес конференцијата во Белград рече дека Москва ги поздравува напорите на Србија за Влез во ЕУ ...

54 поврзани вести »

Амбасадата на САД разочарана од изјавата на Рама

Канал5 - 21.02.2018

Амбасадата на САД во тирана изрази разочараност од изјавата на Албанскиот премиер Еди Рама , кој во неделата изјави дека Косово и Албанија треба да имаат еден претседател . На твитер профилот на амбасадата е објавено соопштението во кое се оценува ...

34 поврзани вести »