TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Канал5

Зголемувањето на старосната граница ќе ги осиромаши граѓаните

Канал5 - 23.02.2018

Од ВМРО-ДПМНЕ со реакција и за препораките на ММФ а намалување на старосната граница за ...

42 поврзани вести »

Расте бројот на заболени од грип во Куманово

Канал5 - 23.02.2018

Последните три недели речиси тројно се зголемил бројот на заболени од грип во Куманово, покажуваат податоците од Центарот за јавно здравје Куманово. Во јануари биле евидентирани 267 лица, а последниве три недели регистрирани се 844 заболени од грип ...

17 поврзани вести »

Кривични пријави за 11 лица за случајот со девојчето од Домот „25 Мај“

Канал5 - 23.02.2018

Министерство за труд и социјална политика соопшти дека до Основното јавно обвинителство ќе поднесе кривична пријава против 11 одговорни и стручни лица од Центарот за социјална работа - Скопје за кривично дело „несовесно работење во служба“ и ...

44 поврзани вести »

Временото ограничување на продажбата на алкохолот не ја намалил консумацијата кај малолетниците

Канал5 - 23.02.2018

Временото ограничување на продажбата на алкохолот е минато но и натаму остануваат специфични местата на кои ќе се врши продажбата на овие пијалаци. Бензинските пумпи нема да можат да продаваат алкохол , со измените на законот за трговија алкохолни ...

6 поврзани вести »

СДСМ:Следува одговорност за злото врз граѓаните и државата

Канал5 - 23.02.2018

Јавното застанување зад ретроградните политики на Никола Груевски што беа силно поразени од граѓаните, како и терористичкиот наратив на ВМРО-ДПМНЕ во овој период, покажува дека опозициската партија останува заглавена во сопственото темно ...

53 поврзани вести »

Една од најубавите жени на светот го запросила своето момче: Tој рекол “не“?

Канал5 - 23.02.2018

Актерката Кели Брук го запросила своето долгогодишно момче Џереми Парис, а тој ја одбил, откри во интервју за „ОК“ магазинот. За разлика од многу жени кои со месеци чекаат партнерот да ги запроси, англиската актерка Кели Брук решила “да ги земе ...

6 поврзани вести »

Струмичанец на фејсбук заработил 20 илјади евра, но затаил данок

Канал5 - 23.02.2018

Кривична пријава за дваесет и пет годишниот Д.Д. од Струмица за затајување на данок за пари заработени преку продажба на услуги на фејсбук. Тој на социјалната мрежа заработил преку 20.000 евра.

27 поврзани вести »

Хејли: Не се исклучува напад врз сириската војска

Канал5 - 23.02.2018

Вашингтон не ја исклучува можност за примена на воена сила против сириската војска, изјави амбасадорката на САД во ОН, Ники Хејли. Како што изјави, САД не сакаат да биде во центарот на сирискиот конфликт, но истовремено сакаат да направат што е ...

34 поврзани вести »

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ со уривањето на Ќосето манифестира примитивизам и кукавичлук

Канал5 - 23.02.2018

Која е разликата помеѓу Мула Омар, талибанскиот лидер кој даде наредба за уривање на статуата на Буда која е светско културно наследство и вчерашната наредба на СДСМ да се урне споменикот на Андон Лазов Јанев - Ќосето? Која е разликата меѓу Ал ...

87 поврзани вести »

Разбеснат стоматолог масакрирал манекенка, па скокнал од балкон (фото)

Канал5 - 23.02.2018

Една од најпознатите молдавски ѕвезди е пронајдена мртва во стан во Кишињев, а безживотното тело на нејзиниот сопруг било пронајдено на влезот од зградата. Полицијата многу брзо открила што всушност се случило – разулавениот Алексеј Митачи (34) со ...

Седумдневно одбележување на „Среќна Баба Марта 2018“

Канал5 - 23.02.2018

На традиционалната манифестација „Среќна Баба Марта“ годинава ќе се изложат традиционалните мартинки од Македонија Романија и Бугарија, а воедно ќе се одржат и едукативни панели на македонски и на англиски јазик, ќе се постави детско креативно ...

35 поврзани вести »

Владата почнува процедура за трет мобилен оператор

Канал5 - 23.02.2018

Владата започнува со создавање услови за влез на трет мобилен оператор во земјава. Како што информира на денешната средба со новинарите министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски, ова ќе биде и една од клучните теми на ...

36 поврзани вести »

Пронајдени остатоците на еден од најозлогласените пирати на сите времиња?

Канал5 - 23.02.2018

Кога галијата Уида потонала во 1717 година, со себе однела 144 животи. Меѓу загинатите бил и Семуел Белами – озлогласен пират, попознат како “Црниот Сем“. До својата 28 година, Белами потопил 54 бродови, а неговото мото било „Бори се паметно, ...

6 поврзани вести »

Поддршка за компаниите да се вклучат во локалниот економски развој

Канал5 - 23.02.2018

Соработка за создавање подобри услови кои ќе овозможат вклучување на компаниите во локалниот економски развој, најавија денеска претставници на Проектот на УСАИД за развој на деловниот екосистем и Министерството за економија.

13 поврзани вести »

„Критиката - актуелни аспекти“ - трибина на Институтот за македонска литература

Канал5 - 23.02.2018

Институтот за македонска литература денеска организираше трибина „Критиката - актуелни аспекти“ која е надоврзување на нивниот симпозиум од 2016 година во МАНУ. - Тогаш се почувствува потреба за дебатирање за овие прашања - колку критиката се ...

6 поврзани вести »

Пеколот во Мјанмар: Со булдожери срамнети селата на Рохинга муслиманите (фото)

Канал5 - 23.02.2018

Мјанмар со булдожери срамни повеќе од 55 празни села, во кои живееја Рохинга муслиманите додека не почна насилството минатата година, соопшти денеска организацијата „Human rights watch”. Организацијата до овој заклучок дојде на основа на најновите ...

5 поврзани вести »

Усвоени Финансиските извештаи и Годишната сметка на НБРМ

Канал5 - 23.02.2018

Советот на Народната банка на Република Македонија денеска ги разгледа и усвои Финансиските извештаи и Годишната сметка на банката за 2017 година, кои беа предмет на ревизија на независно друштво за ревизија.

10 поврзани вести »

Познат кардиолог ја открил диетата: ќе изгубите 10 килограми за 2 недели и ќе ги исчистите артериите!

Канал5 - 23.02.2018

Со дебелината доаѓаат сите болести. Голема е веројатноста дека млади ќе добиете срцеви тегоби, дијабетес или срцев или мозочен удар, доколку имате вишок килограми. За да бидете здрави, потребно е да одржувате нормална килажа.

МВР ќе ги подобрува форензичките истраги

Канал5 - 23.02.2018

Полицијата мора динамично и интензивно да се развива и унапредува од чиј квалитет директно зависат резултатите од севкупните истражни процеси порача денеска министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски во обраќањето на конференцијата „Понатамошно ...

Многумина немаат поим: Дали знаете за што всушност служи биде во тоалетот?

Канал5 - 23.02.2018

Полиците за тоалетна хартија, шампони и други хигиенски средства, место во кое се мијат или бричат нозете, детски мијалник ...се само некои од работите за кои луѓето го користат бидето. Иако сите горенаведени претпоставки звучат интересно и /или ...