TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Канал5

Светската финансиска елита на меѓународна конференција во Скопје

Канал5 - 16.02.2018

Македонија денеска е домаќин на меѓународна конференција на која ќе присуствуваат еминентни личности чие мислење е значајно за светските финансиски текови. Меѓу нив се Беноа Кере, еден од шесте постојани членови на Европската централна банка, Тао ...

28 поврзани вести »

Изложба на ликовни дела „Зимски сон“

Канал5 - 16.02.2018

„Спектрални места“ е темата на годинашното 17-то издание на изложбата на ликовни дела на автори од Македонија и странство „Зимски салон“, која вечер ќе биде отворена во Чифте Амам. Селектор на годинашната програма е српскиот историчар на уметност ...

10 поврзани вести »

Во Кривичен ново рочиште за „Тенк“

Канал5 - 16.02.2018

Во Кричниот суд денеска треба да се одржи рочиште за предметот на СЈО „Тенк“, во кој се обвинети поранешниот премиер Никола Груевски, поранешната министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска и поранешниот помошник министер во МВР Ѓоко ...

41 поврзани вести »

Преговорите во фокусот на медиумите во Грција и Македонија

Канал5 - 16.02.2018

Преговорите за решавање на спорот за името меѓу Македонија и Грција и натаму се во фокусот на вниманието и на грчката и на македонската јавност. Медиумите и во двете земји даваат осврт на досега постигнатото и се обидуваат да откријат за што ...

43 поврзани вести »

За два месеца во Македонија инвестираа осум нови компании, во најава уште 30

Канал5 - 16.02.2018

Со нула потрошени пари, во Македонија за два месеца има осум нови инвестиции со над 75 милиони евра, апро потрошените 225 милиони евра со само 23 инвестиции за седум години на претходната влада предводена од ВМРО-ДПМНЕ.

Радев ја почна официјалната посета на Македонија

Канал5 - 16.02.2018

Бугарскиот претседател Румен Радев денеска со средба со шефот на македонската држава Ѓорге Иванов ја почна дводневна официјална посета на Република Македонија. Радев беше пречекан со највисоки државни и воени почести на платото пред кабинетот на ...

47 поврзани вести »

Сончево со слаб северен ветер, температурa до 11 степени

Канал5 - 16.02.2018

Времето во Македонија ќе биде сончево со мала облачност и слаб северен ветер. Утрото студено со ниски утрински температури. Утринската температура ќе се движи од минус три до минус 10 степени, а дневната температура од нула до 11 степени.

65 поврзани вести »

Почина Абдулаќим Адеми

Канал5 - 16.02.2018

По тешко боледување синоќа почина Абдилаќим Адеми, генерален секретар на ДУИ и поранешен вицепремиер. Тој беше еден од основачите на ДУИ, но исто така извршуваше високи државни функции. Адеми беше потпретседател на Владата на Република Македонија, ...

84 поврзани вести »