TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Канал5

Меси го сруши рекордот на Милер

Канал5 - 15.01.2018

Ѕвездата на Барселона, Лионел Меси на синоќа на дуелот во Сан Себастијан против Реал Сосиедад го постигна четвртиот гол во триумфот на Каталонците (4:2) и го сруши рекордот на легендарниот германски фудбалер Герд Милер по бројот на постигнати голови ...

82 поврзани вести »

Еден загинат и над 20 повредени во сообраќајки во Скопје изминатиот викенд

Канал5 - 15.01.2018

Едно лице загина во една од вкупно 25 сообраќајки што се случија во текот на викендот на подрачјето на СВР Скопје. Во една незгода, едно лице се здобило со тешки телесни повреди, а полесно повредени се 21 лице во девет сообраќајки.

34 поврзани вести »

Сетот закони за реформи на прислушувањето пред пратениците

Канал5 - 15.01.2018

Сетот закони за реформи во безбедносно-разузнавачкиот систем, кои се спроведуваат согласно препораките на Рајнхард Прибе, со акцент на реформирање на системот за следење на комуникациите се на дневен ред на денешната 30. седница на Собранието.

Собранието треба да го ратификува Договорот со Бугарија

Канал5 - 15.01.2018

Предлог-законот за ратификација на Договорот за пријателство, добрососедство и соработка меѓу Република Македонија и Република Бугарија е на дневен ред на денешната 30. собраниската седница.

195 поврзани вести »

Во МАНУ предавање за етичката криза на човештвото и на цивилизациите

Канал5 - 15.01.2018

Професорот Џулијано ди Бернардо од Универзитетот Тренто во Италија денеска во Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ) ќе одржи предавање на тема „Етичката криза на човештвото и на цивилизациите“.

Облачно со слаби врнежи од снег

Канал5 - 15.01.2018

Времето денеска ќе биде облачно со локални врнежи, претежно од снег, главно со слаб интензитет. Повеќе врнежи ќе има во планинските региони на северозападот и истокот од државата, каде се очекува формирање или зголемување на снежната покривка.

46 поврзани вести »

Презентација на приоритетите на бугарското претседателство со ЕУ

Канал5 - 15.01.2018

На седница на собраниската Комисија за европски прашања бугарскиот амбасадор во Македонија Иван Великов Петков ќе ја презентира Програмата и приоритети за работа на Бугарското претседателство со Советот на Европската унија за периодот јануари - јуни ...

Договорот со Бугарија и законите за следење на комуникациите пред пратениците

Канал5 - 15.01.2018

Собранието на Република Македонија денеска ќе ја одржи 30. седница на која на дневен ред, меѓу другите, се ратификацијата на договорот со Бугарија, реформските закони за следење на комуникациите, измените на законите за администрација, законот за ...

Абас: Мировната спогодба веќе не постои

Канал5 - 14.01.2018

Палестинскиот претседател Махмуд Абас изјави дека Израел ја прекина привремената мировна спогодба Осло за палестинската самоуправа потпишан во 1993 година. - Велам дека Осло веќе не постои, рекол Абас на состанокот на Централниот совет на ...

12 поврзани вести »

Американците не ја сакаат Опра Винфри во Белата куќа

Канал5 - 14.01.2018

Американците не сакаат телевизиската водителка Опра Винфри да се кандидира за претседател, покажуваат податоците од новата анкета на институтот „Марист Пол”. Анкетата покажува дека само 35 отсто од Американците сакаат Опра да се кандидира на ...

Челси Менинг сака да стане американски сенатор

Канал5 - 14.01.2018

Челси Менинг, трансексуалниот американски војник одговорен за големото протекување на доверливи документи за Ирак преку Викиликс, за кое беше 7 години во затвор, сака да биде кандидат на Демократската партија за член на Сенатот на САД на изборите во ...