TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Канал 77

Склоноста на Џастин Теру кон неверство – можна причина за разводот со Џенифер Анистон

Канал 77 - пред: 9 часа

Подолго време медиумите во САД пишуваа дека бракот на Џенифер Анистон и Џастин Теру е во криза, наводно затоа што таа не сакала деца, но тие ги негираа тие тврдења. Гласините долго време говореа и дека сега веќе поранешниот (втор) сопруг на ...

37 поврзани вести »

Нов повик од 7 милиони евра за погранична соработка меѓу Македонија и Бугарија

Канал 77 - пред: 11 часа

Близу 7 милиони евра ќе бидат доделени во вториот повик за проекти за програмата за прекугранична соработка меѓу Македонија и Бугарија, финансирана од Европската Унија. Од досегашното искуство во работењето на оваа програма, пограничните региони од ...

20 поврзани вести »

ЗОИ 2018: Канадски олимпиец ја скрши карлицата по тежок пад во ски-крос

Канал 77 - пред: 11 часа

Канадскиот скијач, Крис дел Боско се здоби со сериозни повреди и ја скрши карлицата по тежок пад на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг – пренесува МИА. Дел Боско на трката во осминафиналето во ски-крос за подобар пласман се обиде да изведе еден ...

11 поврзани вести »

Превозниците на руда за „Фени“ не постигнаа договор со „Џи сол“

Канал 77 - пред: 12 часа

Превозниците од Здружението “Кипер” на кои кавадаречкиот комбинат зa никел Фени им должи околу 4 милиони евра за транспорт на руда , на состанокот кој денеска се одржа во фабриката,не постигнаа договор со претставниците на швајцарската фирма Џи сол, ...

31 поврзани вести »

Меркел: Спорот за името се приближува кон решение

Канал 77 - пред: 12 часа

Спорот меѓу Македонија и Грција за името треба да биде решен, но врз процесот не се влијае позитивно, ако се врши притисок – изјави германската канцеларка Ангела Меркел на заедничката прес-конференцијата со македонскиот премиер Зоран Заев во Берлин.

47 поврзани вести »

Средба на првите дами на Македонија и Турција

Канал 77 - пред: 12 часа

Првите дами на Република Македонија и Република Турција, Маја Иванова и Емине Ердоган, на денешната средба во Анкара размениле информации и мислења за нивните искуства и активности на кои досега се ангажирани – соопштија од кабинетот на македонскиот ...

89 поврзани вести »

25 мртви при автобуска несреќа во Перу

Канал 77 - пред: 12 часа

Во јужниот дел на перу денеска од патот слета автобус и падна од гребен од височина од 200 метри, при што загинаа најмалку 25 лица. Началникот на сообраќајната полиција Дино Ескудеро изјави дека во несреќата се повредени 20 лица и дополни дека нема ...

12 поврзани вести »

Димитриевски даде отчет за сработеното

Канал 77 - пред: 13 часа

Отчет за сработеното во првите 100 дена од работењето денес пред јавноста даде градоначалникот на Општина Куманово, Максим Димитриевски. На получасовната прес конференција, Димитриевски одговараше на новинарските прашања, но и презентираше што било ...

4 поврзани вести »

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ и Манчевски ја партизираат администрацијата

Канал 77 - пред: 13 часа

СДСМ и Манчевски ја дефокусираат јавноста од партизацијата на администрацијата, која забрзано ја спроведуваат – реагираа денеска од ВМРО ДПМНЕ по прес конференцијата на министерот, Дамјан Манчевски.

37 поврзани вести »

Деполитизација и правичен систем на плати, дел од реформите во јавната администрација

Канал 77 - пред: 13 часа

Стручна, ефикасна, отчетна и транспарентна администрација е еден од главните приоритети на Владата предвидени во Стратегијата за реформа на јавната администрација 2018-2020 година, чија содржина денеска ја презентираше министерот за информатичко ...

37 поврзани вести »

Финска бара начин за чување на конфискуваните биткоини

Канал 77 - пред: 14 часа

Властите во Финска се обидуваат да пронајдат начин за складирање на речиси 2.000 биткоини што земјата ги заплени. Поголем дел од средствата кои во моментов се во вредност од околу 23 милиони долари, биле запленети во рамките на неколку операции од ...

45 поврзани вести »

Во куќа пронајден мртов штипјанец

Канал 77 - пред: 14 часа

Во куќа на улица ,,Сутјеска“ пронајден е мртов штипјанец. Првичните сознанија говорат за убиство. Според информациите од Полицијата станува збор за 62-годишниот Т.Б.Неофицијално во моментов на информативен разговор се приведени три лица.

27 поврзани вести »

Одбраната бара одложување на „Транспортер“, СЈО против

Канал 77 - пред: 14 часа

Ново рочиште за случајот Транспортер. Денеска во Кривичниот суд во Скопје почна главната расправа за овој предмет, во кој како првообвинет се јавува поранешниот градоначалник на Битола, Владимир Талески.

51 поврзани вести »

Тројца скопјани искасани од кучиња во Центар

Канал 77 - пред: 14 часа

Тројца скопјани пријавиле дека биле искасани од кучиња скитници на различни локации во Центар, поточно во ГТЦ, на кеј и во дворот на средното музичко училиште. Според информациите на МВР, вчера во 10:45 часот, Н.Р.

28 поврзани вести »

Одбраната во ,,Тендери” ги бара аудио материјалите и ги спори вештачењата

Канал 77 - пред: 16 часа

Одбраната во случајот Тендери ги бара аудио материјалите кои според СЈО, треба да се изведат како докази. Првообвинетата, екс министерката за култура Елизабета Канческа Милевска и останатите две обвинети биле повикани во СЈО да ги преслушаат ...

58 поврзани вести »

Прилепскиот театар подготвува втор дел на култната детска претстава ,,Волшебникот од Оз“-,,Враќањето на Дороти“

Канал 77 - пред: 16 часа

Прилепскиот театар „Војдан Чернодрински“ интензивно ја подготвува првата премиера во новата 2018-тта година и тоа детска претстава. Се работи за претставата „Враќањето на Дороти“, во режија на Кирил Петрески, која фактички преставува втор дел на ...

Талески пристигна во Судот: Ново рочиште за Транспортер

Канал 77 - пред: 16 часа

Поранешниот битолски градоначалник, Владимир Талески пристигна во Кривичниот суд во Скопје, каде денеска треба да се одржи ново рочиште за случајот Транспортер на СЈО. Во „Транспортер“ обвинети се поранешниот битолскиот градоначалник Владимир ...

51 поврзани вести »

Во Гостивар нема ниту едно згрижувачко семејство

Канал 77 - пред: 17 часа

Гостиварските семејствa не сакаат да згрижуваат деца сместени во домовите низ Македонија. Од Гостивар има околу 40 дечиња кои живеат во згрижувачките центри низ државата. Гостиварските семејства не се заинтересирани на децата кои живеат низ домовите ...

Столтенберг: Русија не е закана за НАТО

Канал 77 - пред: 17 часа

НАТО не ја гледа Русија како закана за која било членка на Алијансата, рекол во интервју за „Форин полис“ генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг. „Не гледаме никаква закана од Русија кон која било членка на НАТО и поради тоа многу сум ...

19 поврзани вести »

Николоски вети исплата на субвенциите за ланскиот тутун во април

Канал 77 - пред: 17 часа

Синоќа во Центарот за култура ,,Марко Цепенков“ во Прилеп се одржа отворена трибина на која министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски и неговите соработници ги презентираа владините политики пред земјоделците од Прилеп ...

27 поврзани вести »