TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Канал 77

NBA All-Star: Тимот на Леброн Џејмс го победи тимот на Стеф Кари (видео)

Канал 77 - пред: 13 часа

67-от НБА ол стар меч заврши со победа на тимот кој го состави Леброн Џејмс од 148:145 над НБА ѕвездите кои ги собра Стеф ...

31 поврзани вести »

Најавена блокада на патот од Кавадарци кон мотел Дреново

Канал 77 - пред: 13 часа

Здружението на транспортери и кипери „Кипер“ од Кавадарци за денеска од 10 до 12 часот најави блокада на едната сообраќајна лента на регионалниот пат од Кавадарци кон мотел „Дреново“, информираат од СВР ...

13 поврзани вести »

Села треба да сведочи за насилството во Собранието

Канал 77 - пред: 13 часа

Пратеникот и лидер на Алијансата за Албанците, Зијадин Села денеска во Кривичниот суд треба да сведочи за насилството во Собранието од 27 април минатата година. Тој ќе се соочи со десеттемина обвинети за обид за негово убиство.

37 поврзани вести »

Почнува Велигденскиот пост – еве како се празнува

Канал 77 - пред: 13 часа

Време на соединување со Бога Имиња на постот Тоа е пост со повеќе имиња – повеќеимен пост. Се нарекува: Велигденски пост – затоа што завршува на Велигден и значи подготовка за Празникот. Воскресенски пост – заради празникот на Христовото воскресение.

26 поврзани вести »

Денеска започнува судењето против Ивона Талевска за затајување данок

Канал 77 - пред: 14 часа

Во кривичниот суд денеска треба да почне судењето за новинарката Ивона Талевска во предметот на СЈО познат како „Тифани“. Името на предметот е од познатиот луксузен бренд за долна облека „Тифани“. СЈО ја обвини Талевска дека затајувала данок.

120 поврзани вести »

Прилеп го оправда епитетот карневалски град-над 1.000 домашни и странски учесници на дефилето (галерија)

Канал 77 - пред: 14 часа

Со забава под маски и доделување на парични награди и дипломи на најуспешните учесници по категории, синоќа во Прилеп беше означен крајот на годинашното 17-тто изданеие на Меѓународнит карневал ,,Прочка 2018“.

102 поврзани вести »

БЕСА на конгрес го избра Африм Гаши за претседател на движењето

Канал 77 - пред: 14 часа

Крилото на БЕСА во чиј состав има претежно делегати од Скопје, подржано од пратеникот од Тетово Неџбедин Кахремани на конгрес кој го одржаа во Тетово, го избраа Африм Гаши за претседател на БЕСА.

65 поврзани вести »

Бигорскиот манастир се надева дека МПЦ со посебен томос од Вселенската патријаршија ќе го добие местото во ...

Канал 77 - пред: 14 часа

Игуменот на Бигорскиот манастир Архимандрит Партениј очекува Македонската православна црква Охридска Архиепископија, да биде директно признаена од Вселенската патријаршија која е мајка на сите цркви.

Иран: Во авионската несреќа загинале 65 лица, 66-тиот патник не стигнал на летот

Канал 77 - 18.02.2018

Иранската државна новинска агенција ИРНА објави дека во авионската несреќа што се случи утрово загинале 65 лица, додавајќи дека лицето за кое се сметало дека е 66. жртва не стигнало на летот.

63 поврзани вести »

Уапсен гувернерот на летонската централна банка

Канал 77 - 18.02.2018

Гувернерот на летонската централна банка, Илмар Римшевич, беше уапсен денеска од страна на антикорупциската агенција, соопштија од кабинетот на премиерот. „Бирото за превенција и борба против корупцијата го уапси гувернерот на Банката на Летонија“, ...

14 поврзани вести »

Лавров: Западот да не ја повтори со Србија грешката од Украина

Канал 77 - 18.02.2018

Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров изјави дека со поставувањето на Србија пред изборот помеѓу Русија или западот, ЕУ ја повторува истата грешка со Украина, што доведе до поделба во украинското општество.

40 поврзани вести »

Биткоинот достигна вредност од 10.044 долари

Канал 77 - 18.02.2018

Крипто-валутата битокон по две недели повторно успеа да се искачи над психолошката граница од 10 илјади долари. Експертите предвидуваат дека овој раст над 10 илјади долари може да ги врати ентузијастите повторно да инвестираат во крипто-валутите.

28 поврзани вести »

По масакрот, Флорида бара строга контрола за вооружувањето (видео)

Канал 77 - 18.02.2018

Над илјада демонстранти се собраа во Форт Лодердејл, на Флорида, барајќи строга контрола за вооружувањето. Протестот се случува неколку дена по третото најсмртоносно пукање во училиште, во историјата на САД.

11 поврзани вести »

Побарајте да ви простат и проштевајте

Канал 77 - 18.02.2018

Прочка или Велики поклади е ден во православното христијанство, кој подразбира меѓусебно простување помеѓу верниците пред почетокот на Велигденскиот пост. Датумот на кој се празнува овој празник се менува во зависност од датумот на Велигден, па ...

Пренасочување на сообраќајот на патот Радовиш-Штип поради снимање на филм

Канал 77 - 18.02.2018

Од 07:00 часот утринава, поради снимање на филм, сообраќајот на патниот правец Радовиш – Штип, на 4 километри се пренасочува десно, кон Републичка сообраќајна полиција за влез во Штип, соопшти Автомотосојузот на Македонија.

Времето денеска: Облачно со слаб до умерен ветер

Канал 77 - 18.02.2018

Времето денека претежно облачно со слаб до умерен ветер од југоисточен правец. Преку ноќта ќе има локални врнежи од дожд, на планините снег. Максималната температура ќе биде во интервал од 8 до 13 степени.

53 поврзани вести »

Обновено: Авион со 66 патници се урна во Иран

Канал 77 - 18.02.2018

Ирански патнички авион што превезувал 66 лица се урна во планините Загрос во јужниот дел на Иран, објави „АФП“. „Авионот се урна во регионот Семиром и сите служби за итни случаи беа известени.

63 поврзани вести »

Патнички авион со над 50 лица се урна во Иран

Канал 77 - 18.02.2018

Ирански патнички авион што превезувал над 50 лица се урна во планините Загрос во јужниот дел на Иран, објави „АФП“. „Авионот се урна во регионот Семиром и сите служби за итни случаи беа известени.

63 поврзани вести »