TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Кумановски м.

Занимливости за Мртвото море кои не сте ги знаеле

Кумановски м. - пред: 3 часа

loading... Мрво море, Море на смртта и Лотово море се имињата за соленото езеро помеѓу Јордан и Израел кое се гордее со салинитет од дури 33 отсто. Дознајте по што се ова природно богатство е посебно. 1. Мртвото море е најголема светска депресија.

4 поврзани вести »

Како да ги заврзете патиките само со една рака? (ВИДЕО)

Кумановски м. - пред: 4 часа

loading... Поголемиот дел од нас има научено како да ги врзува врвките уште во детството, но користејќи ги двете раце. А дали би пробале тоа да го направите само со една рака, ако ви кажеме дека така е полесно? Американската параолимпијка Меган ...

НАЈСКАПОТО ЧОКОЛАДО ВО СВЕТОТ: Едно парче чини цело богатство

Кумановски м. - пред: 4 часа

loading... Најскапите слатки пред неколку дена се изложени на фестивалот на чоколадо во Обидос, Португалија, под строг надзор од стражарите униформирани чувари. Тоа, меѓутоа не е изненадување, затоа што само едно парче единствена чоколада чини 7.728 ...

9 поврзани вести »

Секоја пролет 100.000 студенти се собираат тука: Шмркаат и имаат секс со рандом луѓе (ФОТО+ВИДЕО)

Кумановски м. - пред: 5 часа

loading... Во текот на месец март, заспиената заедница на островот Јужен Падре во Тексас, која има околу 3.000 жители станува престолнина на проводот, алкохолот и дрогата по што околу 100.000 студенти одат таму на „Spring Break“ (пролетен распуст).

Угина и последниот мажјак од бел носорог

Кумановски м. - пред: 5 часа

loading... Последниот мажјак од северниот бел носорог е успиен, соопшти кениската природна служба која се грижела за него. Зад себе остава две женки од истиот подвид носорог, соопштуваат експертите откако одлучиле да го успијат животното старо 45 ...

24 поврзани вести »

Оштетена урбана опрема низ центарот на Куманово (ФОТО)

Кумановски м. - пред: 6 часа

loading... Комуналната опрема на повеќе локации низ централното градско подрачје во Куманово изминатите денови константно се уништува од несовесните граѓани. Оштетен е семафор на влезот на градот, кај противпожарната служба, а оштетувања има и на ...

Денеска во 17:15 часот започнува пролетта

Кумановски м. - пред: 7 часа

loading... Пролетта на северната хемисфера почнува денеска во 17:15 часот, а истовремено на јужната полутопка ќе настапи есента. Пролетта ќе трае до 21 јуни до 11:07 часот кога календарски ќе настапи летото.

49 поврзани вести »

За три месеци 20 пријави од кумановци за оштетувања на автомобили

Кумановски м. - пред: 7 часа

loading... Граѓаните на Куманово во изминатите неполни три месеци пријавиле 20 оштетувања на нивните автомобили до Секторот за внатрешни работи. Преку социјалните мрежи постојано се жалат дека автомобилите паркирани на отворено им се мета на ...

Повеќе села во Старо Нагоричане без струја

Кумановски м. - пред: 7 часа

loading... Поголем број села во Општина Старо Нагоричане се без струја, информираат од Регионалниот центар за урпавување со кризи. Станува збор за: Жеглане, Малотино, Степанце, Кокино, Арбанашко, Деловце, Глабочица и Рамно.

Куманово утре го пречекува Шкупи

Кумановски м. - пред: 7 часа

loading... Кошаркарите на Куманово утревечер на домашен терен со почеток во 19 часот го пречекуваат составот на Шкупи во рамките на 20. коло од домашниот шампионат. Куманово моментално се наоѓа на 4.

24 поврзани вести »

Подгответе се за температури под нулата

Кумановски м. - пред: 9 часа

loading... Времето утринава е имерено облачно со слаб до умерен променлив ветер. На југозапад во Охрид и Претор имаше дожд и во Лазарополе снег, а на северозапад врнежи од снег има во Маврово.

110 поврзани вести »

Веганизмот крие неочекувани опасности!

Кумановски м. - пред: 15 часа

loading... Британската диетолог Касандра Барнс ја набројува штетата од веганството, цитирана од весникот „Дејли експрес“. Деградирањето од животински производи може сериозно да го оштети здравјето, забележува нутриционистот.

Умерената консумација црно вино ја зголемува плодноста кај жените

Кумановски м. - пред: 15 часа

loading... Резултатите од новата студија спроведена во САД покажаа дека жените кои пијат чаша црно вино неделно имаат поголема плодност од жените кои не консумираат вино, а научниците сметаат дека тоа е резултат на антиоксидансите кои виното ги ...

Во маргаринот има „трансмастни киселини“, кои доведуваат до агресивност

Кумановски м. - пред: 15 часа

loading... Соединенијата познати како „трансмастни киселини“, кои се наоѓаат во големи количини во маргаринот и во други брзи храни, доведуваат до агресивност и раздразливост, утврдило истражувањето на која се повикува Daily Mail.

Билка која заменува кафе и помага при слабеење

Кумановски м. - пред: 15 часа

loading... Оваа билка сигурно сте ја виделе на полињата–расте како коров, а вниманието го привлекува со светло сина боја на цветот. Многумина денес не знаат дека не така одамна токму од цикорија се правеше вкусно бело кафе.

3 поврзани вести »

Сите кои имаат сестра се посреќни во животот, а ова е причината за тоа!

Кумановски м. - пред: 15 часа

loading... Понекогаш меѓусебно се скубете и карате, но сестрите се сакаат најмногу на светот. Следниот пат кога сестрата без прашање ќе ви земе некое парче облека, шминка или чоколадо, бргу простете и. Всушност, подобро би било да и се заблагодарите.

Го стопирала полицијата па тој извадил возачка од Хомер Симпсон (ФОТО)

Кумановски м. - пред: 15 часа

loading... Еден Британец веројатно ја влошил ситуацијата во која се пронашол, кога на сообраќајните полицајци по еден сторен прекршок им покажал дозвола со ликот на Хомер Симспон, неговите податоци и потпис.

10 поврзани вести »

Првите денови од пролетта Кина изгледа како од бајките (ВИДЕО)

Кумановски м. - пред: 15 часа

loading... Кина во овој период од годината е прекриена со непрегледни полиња преполни со пролетни цвеќиња. Цветаат магнолии, јоргованот, праските… Секоја кинеска провинција има по некое свое карактеристично растение и цвет, со кое од почетокот на ...

Хокинг пред смртта ја завршил „најголемата теорија“?

Кумановски м. - пред: 15 часа

loading... Физичарот Стивен Хокинг наводно ја завршил работата на својата „досега најголема теорија“ неколку недели пред да почине, пишуваат британските медиуми. Истражување открива како би реагирало човештвото доколку пристигнат вонземјани Како ...

18 поврзани вести »

Телескопот Кеплер останува без гориво (ВИДЕО)

Кумановски м. - пред: 15 часа

loading... Телескопот на НАСА, Кеплер кој скоро десет години се наоѓа длабоко во галаксијата Млечен пат, останува без гориво. Тој телескоп, досега откри и потврди постоење на дури 2.300 планети кои кружат околу одалечените ѕвезди.

5 поврзани вести »