TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Кумановски м.

Колкаво количество кафе треба да пиеме дневно?

Кумановски м. - 24.02.2018

loading... Шпански научници го покажаа количеството на кафе кое е корисно да пиеме на ден. Препорачани се не повеќе од четири чашки дневно, пишува во “Дејли телеграф”. При слична потрошувачка ризикот од прерана смрт се намалува за 64%.

Јајца за појадок и збогум на вишокот килограми

Кумановски м. - 24.02.2018

loading... Ако секој ден јадете јајца за појадок, можете да го намалите чувството на глад, да ја намалите потрошувачката на калории на ручек и во текот на целиот ден, потврдува новото истражување.

2 поврзани вести »

Нисканен победник на маратонот од 50 км

Кумановски м. - 24.02.2018

loading... Ливо Нискинен од Финска ја освои олимписката титула на 50 километри крос-кантри класичен стил на Игрите во Понг Џанг. Финецот победи со време 2:08.21 часа и успеа да биде побрз од претставникот на Русија Александар Болшунов за 18.7 ...

5 поврзани вести »

Гвардиола е во проблем поради жолта лента

Кумановски м. - 24.02.2018

loading... Фудбалската асоцијација на Англија (ФА) иницираше постапка против менаџерот на Манчестер Сити, Пеп Гвардиола. На веб-сајтот на ФА е објавено дека тренерот го прекршил правилото за рекламирање во неколку натпревари.

6 поврзани вести »

„Исламска држава“ изврши самоубиствен бомбашки напад во Кабул

Кумановски м. - 24.02.2018

loading... Најмалку 29 лица загинаа во четири напади во три провинции во Авганистан, соопштија локалните власти. Во главниот град Кабул загина најмалку едно лице, а шестмина се повредени во самоубиствен бомбашки напад кој се случи утрово, соопшти ...

22 поврзани вести »

Повеќе од 2.600 болни од морбили во Србија

Кумановски м. - 24.02.2018

loading... Од октомври минатата година до денеска во Србија, вклучувајќи ја и територијата во надлежност на Заводот за јавно здравје Косовска Митровица, се регистрирани вкупно 2.607 случаи на морбили, соопшти Институтот за јавно здравје на Србија ...

13 поврзани вести »

Манафорт обвинет дека плаќал странски политичари да лобираат за украинска Влада

Кумановски м. - 24.02.2018

loading... Против поранешниот шеф на кампањата на претседателот Доналд Трамп Пол Манафорт е подигнато ново обвинение од страна на специјалниот обвинител Роберт Мјулер, дека во 2012 и 2013 година тајно им плаќал на поранешни високи европски ...

19 поврзани вести »

ЗОИ 2018: Швајцарија победник во новата дисциплина – екипна алпска комбинација

Кумановски м. - 24.02.2018

loading... Репрезентацијата на Швајцарија го освои историското прво злато во новата дисциплина на Зимските олимписки игри – алпска комбинација екипно. Во составот на швајцарската селекција беа Денис Дајерберд, Рамон Зенозерн, Венди Холденер и Даниел ...

8 поврзани вести »

Вилјареал го суспендираше Семедо

Кумановски м. - 24.02.2018

loading... Шпанскиот фудбалски клуб Вилјареал соопшти дека е суспендиран нивниот фудбалер Рубен Семедо, откако беше уапсен под сомнеж дека заедно со двајца свои роднини киднапирале и измачувале едно лице.

4 поврзани вести »

Намалена видливост поради магла во Крушево и на Стража

Кумановски м. - 24.02.2018

loading... Во Крушево и на планинскиот превој Стража има намалена видливост поради магла. Авто мото сојузот на Македонија соопшти дека во Крушево видливоста е намалена до 100 метри, а на Стража од 20 до 40 метри.

ЕУ притиска на компромис за името

Кумановски м. - 24.02.2018

loading... Преговорите за проблемот што го има Грција со нашето уставно име влегуваат во нова фаза во која Европската унија притиска на компромис. Токму прашањето за името и заклучоците од посетата на македонскиот премиер Зоран Заев на Берлин беа во ...

Шекеринска: Не сме влезени во финалната фаза од преговорите за името

Кумановски м. - 24.02.2018

loading... Не сме влезени во финалната фаза на решавање на проблемот со името, порача вечерва вицепремиерката и министерка за одбрана Радмила Шекеринска. – Сметаме дека е прерано да ги соопштиме деталите, бидејќи тоа ги намалува шансите за решавање ...

Ципрас: Новото име треба истовремено да биде и уставно име на соседната земја

Кумановски м. - 24.02.2018

loading... Името за кое што ќе се договориме ќе треба истовремено да биде и уставното име на соседната земја, за што предуслов е ревизија на Уставот, рече грчкиот премиер Алексис Ципрас на прес-конференцијата во Брисел по завршувањето на ...

Облачно со повремени локлни врнежи од дожд

Кумановски м. - 24.02.2018

loading... Времето во Македонија ќе биде облачно, попладне со повремени локални врнежи од дожд, а на планините од снег. Ќе дува слаб до умерен североисточен ветер. Утринската температура ќе се движи од еден до седум, а дневната од три до 11 степени.

Секс-гуру ги учи жените како да заведуваат богаташи (ФОТО)

Кумановски м. - 24.02.2018

loading... Александар Кирилов (36), наречен Алекс Лесли, на својата Секс академија ги учи девојките на сексуални методи и манипулација. Тврди дека овозможил на стотици жени да најдат добра прилика за врска или брак.

3 поврзани вести »

Тврди дека доаѓа од 2075 година и има страшно предвидување за следната година (ВИДЕО)

Кумановски м. - 24.02.2018

loading... Мајкл Филипс тврди дека е роден во 2043. гдина и дека во нашето време допатувал од 2075. за да го предупреди човештвото на блиската Трета светска војна. Тој во видеото објавено на Јутјуб раскажува дека во 2019.

4 поврзани вести »

Хрватска: Затворени училишта, блокирани патишта, војската излегува на улица

Кумановски м. - 24.02.2018

loading... Снегот и натаму го отежнува сообраќајот во поголемиот дел на Хрватска, Лица, Горски Котар, централниот и северозападниот дел на земјата, а некои училишта се затворени. Поради силниот ветер важат вообичаени огрнаичувања помеѓу Рока и ...

10 поврзани вести »

НАУЧНИЦИТЕ ПРЕДУПРЕДУВААТ: Роботите ја кројат судбината на светот

Кумановски м. - 24.02.2018

loading... Извештајот „Злоупотербата на вештачката интелигенција“ идентификува три области – дигитална, физичка и политичка, во кои вештачката интелигенција во блиска иднина ќе биде свртена против луѓето.

Амбасадата на САД во Ерусалим ќе се премести на Денот на независноста на Израел

Кумановски м. - 24.02.2018

loading... САД својата нова амбасада ќе ја отворат на 14. мај во Израел на одбележувањето на 70-годишнината од постоењето на земјата, рекол Ситвен Годстин, државен подсекретар за јавна дипломатија.

14 поврзани вести »

Трамп: Ако сакнциите пропаднат ќе следува „фаза 2“ – многу несреќна за светот

Кумановски м. - 24.02.2018

loading... Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека САД ќе премине на „фаза два“, доколку санкциите против Северна Кореја не дадат резултати. Ројтерс забележува дека Трамп не прецизирал што тоа би значело.

38 поврзани вести »