TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Кумановски м.

166 литри пиво запланети на ГП Табановце

Кумановски м. - 19.02.2018

loading... Вкупно 166 литри пиво (363 шишиња од 0,5 и 0,33 литри) од различни марки биле откриени при контрола на македонски автомобил, управуван од македонски државјанин, пријавен за влез во државата на граничниот премин Табановце автопат, ...

Лавров: Грешка е ширењето на НАТО кон Македонија, се крши „џентлменскиот договор“ со САД

Кумановски м. - 19.02.2018

loading... Постои „џентлменски договор“ од 90-тите години меѓу Русија и САД и западните сојузници, со кој НАТО ветува дека нема да се шири на исток кон границите на Русија и кој е прекршен со трите проширувања на НАТО.

51 поврзани вести »

Бускетс има план како да се елиминира Челзи

Кумановски м. - 19.02.2018

loading... Халфот на Барселона, Серхио Бускетс изјави дека во претстојниот натпревар против Челзи на „Стемфорд Бриџ“ ќе биде од особено значење кој од двата тима ќе успее да ја добие битката во центарот на теренот.

113 поврзани вести »

Дамаск: Сириските владини сили во следните часови влегуваат во Африн

Кумановски м. - 19.02.2018

loading... Сириската државна телевизија денеска јави дека сириските владини сили во нардните неколку часа ќе почнат да навлегуваат во регионот Африн кво северозападна Сирија, кој е под контрола на сириските Курди.

72 поврзани вести »

„Нестле Кит Кет“ прогласена за најдобра чоколада на светот

Кумановски м. - 19.02.2018

loading... Чоколадата „Кит Кет“ на светски познатиот бренд „Нестле“, е прогласено за најдобро на светот, според интернет анкетата во која учествуваа повеќе од 100.000 луѓе, наведува „Индепендент“.

10 поврзани вести »

Лавров: Уште еднаш им велам на колeгите од САД – не си играјте со оган

Кумановски м. - 19.02.2018

loading... Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров ги повика САД „да не си играат со оган“ во Сирија и да прават одмерени чекори во врска со сирискиот народ и регионот во целина.

51 поврзани вести »

Американски и кинески претставници се скарале за „нуклеарното куферче“ за време на посетата на Трамп во Кина

Кумановски м. - 19.02.2018

loading... Шефот на Кабинетот на Белата куќа, Џон Кели и вработен во американската тајна служба за малку ќе се степале со претставници на службите за безбедност на Кина за време на посетата на америкаснкиот претседател Доналд Трамп на Пекинг во ...

Бонучи: Ова е Милан на Гатузо

Кумановски м. - 19.02.2018

loading... Дефанзивецот на Милан, Леонардо Бонучи му честиташе на Џенаро Гатузо за трансформацијата на тимот по синоќашната победа на „росонерите“ со 1:0 над Сампдорија. – Се се смени откако пристигна Гатузо.

17 поврзани вести »

Дибиров во тимот на колото во ЛШ

Кумановски м. - 19.02.2018

loading... Рускиот репрезентативец во редовите на еврпскиот шампион Вардар, Тимур Дибиров, се најде во тимот на колото по победата од 34:30 во рамките на 12.коло во Лигата на шампионите. Крилото го одигра најдобриот меч сезонава, откако постигна 11 ...

28 поврзани вести »

ЗОИ 2018: КАС започна процес против Русинот Крушелницки за допинг

Кумановски м. - 19.02.2018

loading... Спортскиот арбитражен суд (КАС) потврди дека е отворен случај против рускиот олимписки атлетичар Александер Крушелницки. Тој е обвинет за кршење на антидопинг правилата. Крушелницки освои бронзен медал во турнирот во карлинг за мешани ...

12 поврзани вести »

Нов силен земјотрес во Мексико

Кумановски м. - 19.02.2018

loading... Земјотрес со интензитет од 6,1 степени според Рихтеровата скала утрово е регистриран во реонот на мексиканскиот главен град Мексико Сити. Според Американскиот геофизички институт, потресот бил на десет километри под површината на земјата, ...

18 поврзани вести »

Роналдо го сака Кејн во Реал

Кумановски м. - 19.02.2018

loading... Големата ѕвезда на Реал Мадрид, Кристијано Роналдо го дал својот благослов за трансфер на Хари Кејн од Тотенхем во текот на летото, објави „Еуроспорт“. Како што е познато, англискиот репрезентативец е меѓу главните трансфер цели на ...

24 поврзани вести »

„Независне новине“: Околу 30.000 одбиени азиланти од Европа и САД можно е да се вратат во БиХ

Кумановски м. - 19.02.2018

loading... Поради мигрантската криза која и натаму трае со ненамален интензитет, во Босна и Херцеговина би можеле да бидат вратени илјадници нејзини државјани на кои им е одбиено барањето за азил во државите од Западна Европа и од САД, пишува ...

7 поврзани вести »

Дескоска: Буџетот на МОН е ограничен, нереално е долговите да се вратат за една година

Кумановски м. - 19.02.2018

loading... Нереално е да се очекува дека долгови што се пластеле десет години некој ќе може да ги врати за една година. Многу училишта имаат блокирани сметки и наследени долгови, но буџетот на МОН е лимитиран, изјави министерката за образование и ...

Две сребра и една бронза за кумановските кик-боксери од Државното првенство (ФОТО)

Кумановски м. - 19.02.2018

loading... Во конкурнеција од 180 натпреварувачи од 24 различни кик бокс клубови од државата, три медали, две сребра и една бронза пристигнаа во Куманово од Државното првенство во кик бокс дисциплини, кое викендов се одржа во Скопје.

Парламентот, се уште, без договор за нова пленарна седница

Кумановски м. - 19.02.2018

loading... И по завршување на редовната координација на претставниците на пратеничките групи со претедателот на Собранието, Талат Џафери, нема информација кога и дали оваа недела Парламентот ќе одржи пленарна седница или седница на некоја од ...

56 поврзани вести »

Горивата поевтинуваат за 2,5 денари по литар

Кумановски м. - 19.02.2018

loading... Цената на горивата од ноќeска на полноќ се намалува за 2,5 денари по литар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ). Со одлуката се врши намалување на рафинериските и на малопродажните цени на нафтените деривати во ...

48 поврзани вести »

Тројца играчи на КК Куманово останаа на репрезентативниот список

Кумановски м. - 19.02.2018

loading... Селекторот на македонската кошаркарска репрезентација Јорданчо Давитков го скрати списокот на кошаркари повикани за првиот собир на репрезентацијата која продолжува со натпреварувањето во претквалификациите за ЕП 2021.

7 поврзани вести »

Зголемен бројот на сообраќајни незгоди во Кратово

Кумановски м. - 19.02.2018

loading... Бројот на сообраќајните незгоди на подрачјето на општина Кратово во текот на вторите шест месеци од минатата година е во пораст за 63 отсто, споредено со истиот период во 2016 година, се наведува во Информацијата за безбедносна состојба и ...

3 поврзани вести »

Централен регистар и в сабота ќе прима годишни сметки и финансиски извештаи

Кумановски м. - 19.02.2018

loading... Централниот регистар и в сабота на 24 февруари од 8:00 до 16:00 часот ќе врши прием на годишни сметки и финансиски извештаи за 2017 година во сите градови освен во Кратово, Крушево и Демир Хисар, информираат од институцијата.

30 поврзани вести »