TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Курир

ЕуроНикел: Почна исплатата на доверителите во ФЕНИ Индустри

Курир - пред: 14 часа

Повеќе од 100 доверители на ФЕНИ Индустри се во процес на исплата, договорите се потпишани и веќе се направени првите исплати, а последните преостанати доверители се во процес на поднесување на нивните барања до ЕуроНикел, велат од компанијата која ...

7 поврзани вести »

Хортикултурно уредување на дел од зеленилото во Градски Парк

Курир - пред: 14 часа

Екипи на ЈП „Паркови и зеленило“ работат на хортикултурно уредување на дел од зеленилото во Градски Парк. Во облик на алпинетум е уреден просторот спроти Хотел Канет и езерцето кај Стадионот со површина од 4.400 м², со околу стотина зимзелени ...

4 поврзани вести »

ВМРО-ДПМНЕ: Денешниот циркус на СДСМ и ДУИ е очајнички обид за дефокусирање на јавноста од катастрофалните, антидржавни ...

Курир - пред: 14 часа

Од ВМРО-ДПМНЕ реагираат на денешната прес конференција на Управата на финансиска полиција и истакнуваат дека циркусот на СДСМ и ДУИ не е ништо друго освен очајнички обид за дефокусирање на јавноста од катастрофалните, антидржавни политики.

8 поврзани вести »

Додека се пораѓала слушнала лоша вест: Резултатите од крвта биле ужасни, а потоа следуваше страшна дијагноза

Курир - пред: 14 часа

„На први март станав мајка за прв пат. Заедно со малото момче, добив и страшна дијагноза“. Вака ја започнува својата приказна 25-годишната Кортни Кигли. Таа роди здраво машко дете, а мислела дека на пораѓање отишла сосема здрава.

2 поврзани вести »

Камиловски: ФЗОМ ги остави граѓаните без основните лекови

Курир - пред: 14 часа

Фондот за здравствено осигурување ги остави граѓаните без основните лекови. Досега не се случило осигурениците да не можат да ја подигнат својата месечна терапија која е на товар на Фондот.

43 поврзани вести »

Груевски: Талат Џафери треба да се извини за шверцерското носење на неуставен закон

Курир - пред: 14 часа

Поранешниот лидер и премиер Никола Груевски денеска пред судот, каде што е на рочиштето за случајот ТНТ, односно за рушењето на Космос рече дека воопшто не му била целта да предизвика инцидент во Собранието, туку јасно и гласно да покаже дека не се ...

36 поврзани вести »

Вучиќ: Немам поголема ноќна мора од бројките за падот на наталитетот, а демографијата и Косово се нашите најголеми ...

Курир - пред: 14 часа

-Секој ден сме за 107 лица помалку. Секој ден губиме по 107 лица и затоа мора да направиме се за да го зголемиме наталитетот, рече Вучиќ. Нискиот наталитет и прашањето со Косово, за српскиот претседател Александар Вучиќ, се најголем проблем со кој ...

13 поврзани вести »

Јанушев: ВМРО-ДПМНЕ не го признава и нема никогаш да го признае неуставниот Закон за јазици

Курир - пред: 14 часа

СДСМ ја погази демократијата, Уставот и законите, само за да изгласа закон кој ќе им овозможи да останат на власт без разлика што при пазарењето за зачувување на коалицијата – на маса е ставен неуставен, неприменлив и штетен закон за двојазичност, ...

63 поврзани вести »

Хоџај: Македонија побара поддршка од Косово за спроведување на двојазичноста

Курир - пред: 14 часа

Хоџај изрази верување дека Владата на Косово може да обезбеди таква поддршка, во меѓувреме, тој нагласи дека постои политичка волја за да и се обезбеди целосна поддршка на соседната држава.

31 поврзани вести »

Иванов во Баку: Македонија поддржува иницијативи за подобрување на инфраструктурата и поврзаноста

Курир - пред: 14 часа

Целта на Република Македонија е членство во НАТО и во Европската унија, ние сме вклучени во европскиот економски простор, но нам ни е неопходна и европска инфраструктура. За таа цел Македонија одлучи со поволни кинески кредити да гради важен дел од ...

32 поврзани вести »

Спасовски на состанок за полициска соработка во ЈИЕ во рамки на Брдо процесот

Курир - пред: 14 часа

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски учествува на 18-тиот состанок на Комитетот на министри на Конвенцијата за полициска соработка во Југоисточна Европа и министерскиот состанок, во рамки на Брдо процесот во Брдо, Крањ-Словенија.

Република: Афера со реагенси и апарати, Филипче прави монопол – некој ќе се богати?!

Курир - пред: 14 часа

Министерот на здравство Венко Филипче им забранува на Јавните здравствени установи да купуваат реагенси за нивните лаборатории. Од сега па натаму, тој преку еден тендер ќе носи одлука од каде и по која цена ќе се купуваат реагенси, ама нема да ги ...

4 поврзани вести »

Маневски: Законот за двојазичност е донесен во една неделовничка, незаконска и неуставна процедура

Курир - пред: 14 часа

Како докажан експерт по право, Маневски децидно рече дека во Уставот, Деловникот на Собранието и Законот за Собрание се содржани одредби каде што им даваат право на Претседателот на Републиката да не го потпише указот за донесување на законското ...

160 поврзани вести »

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, гостин во вестите на Алфа

Курир - пред: 15 часа

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, денес ќе биде гостин во вестите на телевизија Алфа. -Денес во 17:30 часот ќе гостувам во вестите на Алфа телевизија, напиша тој на својот Фејсбук ...

58 поврзани вести »

Дамите завидуваат, мажите даваат комплименти: Оваа манекенка воодушевува со своите нозе (ФОТО)

Курир - пред: 15 часа

Швеѓанката Ула Естергрен може да се пофали со успешна кариера на манекенка и бодибилдерка, но и со прилично долги нозе, поточно – 101,6 сантиметри. Благодарејќи на тој нејзин атрибут, таа има илјадници следачи на Инстаграм.

9 поврзани вести »

Утре засилен ветер и повисоки температури, а попладне пороен дожд

Курир - пред: 15 часа

Дневните температури ќе бидат значително повисоки, на повеќе места ќе достигнат над 20 степени. Кон крајот на денот и во недела ќе има локална појава на нестабилна облачност со пороен дожд и грмежи.

54 поврзани вести »

Исчезна девојче од Ѓорче Петров

Курир - пред: 15 часа

На 15.03.2018 година во 14:45 часот во полициската станица Ѓорче Петров, С.А. (37) од Скопје пријавила дека на 10.03.2018 година од домот во непознат правец се одалечила нејзината ќерка. Станува збор за 20-годишната С.А.

19 поврзани вести »

Наставник нападна дете во Тетово: Му ја удрил главата од клупа и го повредил

Курир - пред: 15 часа

СВР Тетово поднесе кривична пријава против Н.С. (44) од Тетово поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „малтретирање во вршење на службата“. Пријавениот, вработен како наставник во основно училиште „Пашко Васа“ во с.Копачиндол, ...

18 поврзани вести »

Гостивар: МОН ги враќа директорите во училиштатата кои Таравари ги разреши

Курир - пред: 16 часа

Од МОН појаснуваат дека наскоро сменетите директори треба да се вратат на претходните работните места. Министерството за образование и наука го спроведе решението на второстепената комисија со која се укнати именувањата на директори во неколку ...

19 поврзани вести »

Нема да верувате што овој човек не успеал да докаже на суд

Курир - пред: 16 часа

Судската одлука е конечна, а образложението на Судот гласи дека барателот задоцнил со жалбата. Романски државјанин не успеа во локалниот суд во градот Васлуј да докаже дека е жив. Имено, 63-годишниот Константин Релиу побара од судот да го признае за ...

13 поврзани вести »